Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019 dla Polski. Zima szybko nie nadejdzie, nawet 17°C, opady oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019 dla Polski. Zima szybko nie nadejdzie, nawet 17°C, opady oraz burze w Europie. Sprawdźmy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Przebieg warunków pogodowych komentuje synoptyk ICM-UW, Maciej Ostrowski

Wspomniana zatoka w polu górnym „opiera” się wschodnią krawędzią o wyż nad centralną Rosją, leżący w rejonie Kurska, z ciśnieniem 1027 hPa i tendencją do dalszego poszerzania i wzmacniania. Pomiędzy niżami na zachodzie i południu a wyżem na wschodzie znajduje się środkowa Europa i nasz kraj, dalej więc napływa dość ciepłe powietrze znad Morza Czarnego przez stepy Ukrainy. Dzisiaj rano jeszcze jesteśmy na skraju wyżu rosyjskiego, we wschodniej i centralnej części kraju wyraźny, umiarkowany wiatr z południowego wschodu. Po południu, wieczorem i w nocy od Czech i Moraw wyjdzie strefa opadów, która ułoży się nad Dolny Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze, w nocy w Sudetach oraz na pogórzu aż po Ziemię Lubuską mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Jutro po południu i wieczorem kolejna „paczka” opadów przejdzie bardziej przez centrum kraju, od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy na Dolną Wisłę i Warmię oraz Pomorze Gdańskie. W strefie opadów chłodno, 4-5 stopni, na wzniesieniach i w Sudetach koło zera.
Centrum i wschód kraju bez opadów, ale pod jesiennym zachmurzeniem chmurami warstwowymi piętra średniego i okresowo niskiego. Jutro wyraźnie mniej chmur i nadzwyczaj ciepło, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w części Małopolski nawet dziesięć stopni cieplej jak na zachodzie kraju, może pojawić się do 15 stopni – to skutek napływu powietrza znad Morza Czarnego i południa Ukrainy – informuje Maciej Ostrowski, doświadczony synoptyk ICM-UW, meteo.pl

Prognoza temperatury na wtorek (ECMWF)

Prognozowana suma opadów do końca dzisiejszego dnia przez model ECMWF

Pogoda. W środę duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem Polski

Modele prognozują, że w środę na obszarze Polski utrzyma się duża różnica temperatury pomiędzy wschodem a zachodem Polski, co doskonale obrazuje rycina poniżej. W zachodniej połowie Polski prognozowane są opady atmosferyczne, na południowym-zachodzie, zwłaszcza w Sudetach i rejonie Jeleniej Góry prawdopodobne opady śniegu.

Zasięg opadów w drugiej części środowego dnia

Największe natężenie opadów śniegu będzie na krańcach południowo zachodnich, punktowo słabe opady deszczu ze śniegiem są możliwe na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce, miejscami mokry śnieg

Niewielki przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany również na nizinach, na obszarze Ziemi Lubuskiej i zachodniej części Wielkopolski

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do godziny 23 w środę przez modele ECMWF I SWISS-HD 4 km oraz ICON

Pogoda. Czwartek z dużym kontrastem termicznym w Polsce

W czwartek dalej przez naszą część Europy przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Opady spodziewane są głównie we wschodniej połowie Polski.

Pogoda. W piątek duże ocieplenie w całym kraju

Modele pogodowe są zgodne, że w piątek przeważający obszar Polski znajdzie się w dużo cieplejszej masie powietrza z południa i południowego wschodu. Temperatura może przekroczyć 15 stopni. Opady deszczu są mało prawdopodobne, lecz prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognozowana temperatura przez model ECMWF w piątek

Pogoda. Sobota z wysokimi temperaturami w Polsce

Modele pogodowe są zgodne, że w sobotę przeważający obszar Polski znajdzie się w dużo cieplejszej masie powietrza z południa i południowego wschodu. Słabe opady deszczu są na ten moment prognozowane na północy kraju. Prawdopodobnie w pierwszy dzień weekendu nie zabraknie w wielu rejonach Polski pogodnego nieba.

W związku z dużym gradientem barycznym, w naszej części Europy prędkość wiatru może być znaczna

Pogoda. Niedziela z iście wiosennymi temperaturami

Prawdopodobnie w niedzielę nie zabraknie wysokich temperatur. W wielu miejscach Polski może być ponad 15 stopni. Miejscami na niebie pojawi się więcej chmur, ale nie powinno padać.

Pogoda. Początek tygodnia z wysokimi temperaturami

Wiele modeli sugeruje, że na początku przyszłego tygodnia pozostawać będziemy w cyrkulacji południkowej. Dlatego w wielu miejscach będą wysokie temperatury jak na listopad.

Poniedziałek
Wtorek

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie po 20 listopada?

Wysokie temperatury jak na listopad będą utrzymywać się zwłaszcza na południu i wschodzie Polski, co obrazują ryciny poniżej.

Wiele wskazuje, że również w ostatniej dekadzie listopada nie zabraknie okresów z napływem ciepłych mas powietrza z południa. Spowodowane będzie to ulokowaniem układów niżowych na zachodzie, południu i południowym zachodzie Europy.

Prawdopodobnie większe ochłodzenie nadejdzie w ostatnich dniach listopada, ale prognozy na ten okres ulegają w dalszym ciągu zmianom.

W wiązkach modelu GFS pojawia się trend w ostatniej dekadzie listopada do spadku temperatury, w okolice normy wieloletniej

Prawdopodobnie w ostatniej dekadzie listopada temperatury będą zauważalnie niższe niż teraz

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza i maksymalne temperatury dla Europy na 10 dni

Latem przy takim rozkładzie ciśnienia, jaki jest ukazany poniżej panowałby upał w Polsce. Jesienią jednak kontynent wychładza się, dodatkowo operacja słoneczna jest znacznie krótsza, co ma duży wpływ na temperaturę powietrza. Rycina przedstawiające średnie ciśnienie atmosferyczne w najbliższych 10 dniach.