Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 dla Polski. Groźne przygruntowe przymrozki, potem blisko upał i burze

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się w napływie zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Na ujemne temperatury w ciągu dnia nie mamy co liczyć, ale nocami i w godzinach porannych występować będą uciążliwe, poranne przygruntowe przymrozki. Wystąpienie adwekcji masy z północy sprzyjać ma ulokowanie centrum wyżu nad Europą Północną. Po wschodniej stronie spływać ma masa arktyczna.

Sytuacja synoptyczna na okres od 20.05.2020 do 21.05.2020 dla Europy wedlug DWD.

Prognozowane średnie wartości geopotencjału na poziomie 500 hPa w okresie od 18.05.2020 do 25.05.2020

Prognoza pogody na 5 dni według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięga miejscami nawet 3 stopni poniżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Nie tak dawno, bo w zeszłym tygodniu na nizinach obserwowane opady śniegu. Lokalnie spadło nawet 8 cm poza obszarami górskimi. Zwłaszcza na północnym-wschodzie. Pokrywa śnieżna była większa niż w miesiącach zimowych, gdy brakowało typowych dla tego okresu ochłodzeń.

Po bardzo ciepłej zimie, nadeszła wiosna, która nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Dłuższe okresy z wysokimi temperaturami w 3 dekadzie maja nic już nie zmienią i bieżący miesiąc zapisze się jako wyjątkowo chłodny. Opadów deszczu było więcej niż w kwietniu. Aktywność burzowa względem lat ubiegłych jest niższa. Groźniejsze burze możliwe są dopiero w ostatnich dniach miesiąca, ale prognozy do tego czasu mogą ulec sporym zmianom.

Przebieg temperatury od początku maja względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Również na początku 3 dekady maja nie zabraknie okresów chłodnych, z przygruntowymi przymrozkami w wielu rejonach Polski w godzinach nocnych oraz porannych. Dane, meteomodel.pl, prognoza anomalii temperatury według modelu ICON na 6 dni.

Prognoza anomalii miesięcznej do 25 maja wskazuje, że miesiąc ten będzie wyjątkowo zimny w skali miesięcznej, co widać doskonale na rycinie poniżej. Dane, meteomodel.pl

Według najnowszych prognoz modelu GFS wynika, że głównie na zachodzie i południu Polski temperatura będzie przeważnie w okolicach normy wieloletniej.

Przez znaczną część czasu Polska znajdzie się pod wpływem wyżów barycznych, ale okresami przez kraj przejdą płytkie zatoki niżowe wraz z frontami, dlatego opady deszczu, a nawet lokalne burze są prognozowane w ostatniej dekadzie maja. Nie będzie jednak ich nadzwyczaj dużo.

Pogoda. Nocne przygruntowe przymrozki dadzą się we znaki

Arktyczny chłód do naszych szerokości geograficznych spłynie na początku 3 dekady maja. Zimne masy powietrza nad Polską utrzymają się przynajmniej do soboty. Następnie z każdym dniem zacznie robić się coraz cieplej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej już teraz informują o możliwości wystąpienia przygruntowych przymrozków na północy, północnym-wschodzie, centrum i wschodzie oraz zachodzie i południu. Poniżej prognoza zagrożeń według IMGW-PIB na 3 dni. Nie można wykluczyć, że miejscami temperatura spadnie poniżej zera na wysokości dwóch metrów. Przy gruncie będzie nawet -5°C. Szczególnie chłodna będzie noc z czwartku na piątek.

Tak późne, majowe przymrozki stwarzają duże niebezpieczeństwo dla owoców i warzyw.

Prognoza zagrożeń IMGW-PIB

Adwekcja arktycznego powietrza z północy Starego Kontynentu jest doskonale widoczna na mapach anomalii temperatury na wysokościach 2 metrów i 850 hPa. Temperatura okresami będzie niższa o nawet 8-10 stopni poniżej normy względem okresu referencyjnego 1979-2010. Wyjątkowo ciepłe masy powietrza zalegać będą na zachodzie i południowym-wschodzie Europy.

Pierwsze przygruntowe przymrozki wystąpią na większym obszarze Polski w nocy ze środy na czwartek i możliwe są jeszcze w nocy z piątku na sobotę. Od weekendu czeka nas zmiana kierunku napływu z północnego na zachodni.

Prognozowana trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 20.05.2020 dla miasta Warszawa. Widoczna adwekcja z północy na różnych poziomach izobarycznych. Napłynie do nas przetransformowane i dość suche powietrze arktyczne. W ciągu dnia masa ta od podłoża szybko ma się nagrzewać, natomiast nocami przy bezchmurnym niebie i braku wiatru występować będzie radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej.

Model CFS do końca maja prognozuje temperaturę poniżej normy, bądź w okolicach normy wieloletniej. Kilka ciepłych dni jest możliwych dopiero pod koniec miesiąca.

Pod koniec miesiąca odbuduje się cyrkulacja strefowa, co daje szanse na większą ilość opadów. Głównie pochodzenia konwekcyjnego, ale możliwe są także jednostajne.

Średnia dobowa temperatura wyniesie od 12°C do 15°C w najbliższych 10 dniach w Polsce.

Prawdopodobnie pod koniec miesiąca pojawi się kilka dni gorących z temperaturą powyżej 25 stopni. Na upały nie mamy jednak co liczyć.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i chmur