Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca maja 2022. Burze będą gwałtowne, zdarzyć mogą się pierwsze dni gorące oraz upał i przymrozki w Polsce

odchylenie od normy

Pogoda długoterminowa do końca maja 2022. Burze okresami będą gwałtowne, zdarzą się pierwsze dni gorące, a nawet upał. Niewykluczone, że na nizinach w mijającym miesiącu pojawią się jeszcze przygruntowe przymrozki, lecz epizod z tak niskimi temperaturami będzie krótszy niż w ubiegłym miesiącu.

Pogoda długoterminowa. ECMWF zakłada maj 2022 jako miesiąc powyżej normy termicznej

Posiadamy już najnowszą prognozę pochodzącą z modelu ECMWF na maj 2022. Dostrzegamy w niej, że ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się powyżej średniej klimatycznej. Największe dodatnie odchylenie temperatury powinno być na zachodzie, południowym-zachodzie. Najchłodniej natomiast będzie na północnym-wschodzie, gdzie temperatura w skali miesięcznej będzie w normie klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na maj 2022 według ECMWF

powyźej normy miesięcznej temperatura

ECMWF prezentuje zbliżoną prognozę do CFS i CanSIPS. Zakłada on miesiąc poniżej normy, jeśli chodzi o opady. Jednak lokalne, obfite opady pochodzenia konwekcyjnego są możliwe w Polsce, powodując miejscowe przekroczenie miesięcznej normy opadowej. W kolejnych miesiącach przybywać będzie lokalnych opadów pochodzenia burzowego.

Pogoda długoterminowa. Anomalia miesięczna opadów według ECMWF, uwzględniając 20-letnią normę klimatyczną

sucho według ecmwf

Ujemna anomalia w pierwszych tygodniach maja, najcieplej będzie w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca

Następnie sprawdzimy jak wyglądają w prognozach poszczególne tygodnie do końca maja. Podobnie jak powyżej bazujemy głównie na modelu ECMWF.

Europejski model w swojej ostatniej aktualizacji zakłada, że najcieplej w okresie od 9.05.2022 do 15.05.2022 będzie na zachodzie, południowym-zachodzie, natomiast najchłodniej we wschodniej i północno-wschodniej części kraju, gdzie anomalia może być w normie, a nawet lekko poniżej normy. ECMWF widzi przewagę ciepłych mas powietrza, natomiast GFS w okolicach połowy miesiąca głębsze ochłodzenie spowodowane ulokowaniem wyżu nad Europą Zachodnią. W kolejnych dniach przekonamy się, czy model amerykański ma racje, czy jednak europejski ECMWF. Jednak częściej sprawdzają się prognozy z ECMWF na dłuższy termin.

cieplej na zachodzie

Podział na chłodniejszy wschód, gdzie anomalia tygodniowa może być poniżej normy widzimy w prognozach na okres od 16.05.2022 do 22.05.2022. Cieplej powinno być w tym czasie na zachodzie, gdzie temperatura ma być powyżej średniej klimatycznej. Na przeważającym obszarze Polski widzimy jednak anomalie w normie wieloletniej. Przymrozki w okolicach Zimnych Ogrodników są możliwe.

na zachodzie powyżej normy

Najcieplejsza część maja powinna przypaść na okres od 23.05.2022 do 29.05.2022. Wtedy to model ECMWF sygnalizuje temperaturę powyżej normy w wielu regionach. Korekcie ulec może zasięg dużej dodatniej anomalii temperatury. Przekonamy się jednak o tym, analizując kolejne rozwiązania modeli numerycznych w przyszłym tygodniu. Zarówno GFS, jak i też ECMWF widzą w tym okresie dominacje ciepłych mas powietrza. Trzecia dekada maja przynieść powinna najwyższe wartości na termometrach, ale okresami i miejscami będą dokuczać nam gwałtowne burze.

chłód w prognozach

Pogoda długoterminowa. CFS prezentuje zbliżone prognozy, mając na uwadze wyliczenia ECMWF

Na sam koniec zerknijmy jeszcze na prognozy amerykańskiego modelu CFS. W tym przypadku bazować będzie tak jak powyżej na anomaliach tygodniowych.

Zdecydowanie większy obszar ujemnej anomalii temperatury na obszarze Polski widzi model CFS w swojej prognozie. Najcieplej w tym czasie według tego modelu ma być w dzielnicach południowych, natomiast najchłodniej w dzielnicach wschodnich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia tygodniowa na okres od 5.05.2022 do 12.05.2022 według CFS

zimno w polsce

Podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód na obszarze Polski zakłada CFS w okresie od 12.05.2022 do 19.05.2022. Dodatnie odchylenie powinno być obecne głównie na zachodzie i południu kraju. Prognoza jest więc zbliżona do tej z ECMWF.

Pogoda długoterminowa. Odchylenie temperatury w okresie 12.05.2022 do 19.05.2022 według CFS

pogoda długoterminowa. odchylenie od normy

Najcieplejszy okres w pogodzie powinien przypaść na trzecią dekadę maja. Wtedy też najwięcej może być letnich burz o dużej intensywności. Z map pochodzących z CFS wynika, że w całym kraju wtedy panować ma anomalia dodatnia.

Prognozowana tygodniowe odchylenie w okresie od 19.05.2022 do 26.05.2022 według CFS

pogoda długoterminowa. anomalia temperatury w polsce

Niezwykle optymistycznie wyglądają wyliczenia CFS na okres od 26.05.2022 do 2.06.2022. Duże dodatnie odchylenie temperatury jest prognozowane zwłaszcza w dzielnicach południowych. Dni gorące, a nawet sporadyczny upał jest możliwy. Musimy mieć jednak na uwadze, że jest to bardzo odległa prognoza, która może ulec dużej zmianie.

Odchylenie temperatury według CFS na okres od 26.05.2022 do 2.06.2022 według CFS

pogoda długoterminowa. odchylenie od normy według ECMWF

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz