Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca marca 2020 dla Polski. Śnieg na nizinach, mróz głownie nocami. Potem ocieplenie i burze w Europie


Pogoda długoterminowa do końca marca 2020 dla Polski. Śnieg na nizinach i w górach, mróz nocami. Potem ocieplenie i burze. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na najbliższe 10 dni.

Zgodnie z prognozami nadeszło ochłodzenie. Szczególnie odczuwalne będzie ono do środy. Następnie czeka nas ocieplenie. Przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia czekają nas przymrozki, które doskwierać mogą nam lokalnie.

Średnia anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie w okolicach normy wieloletniej, miejscami powyżej. Warto wspomnieć, że jeszcze w czwartek i piątek termometry pokazywały ponad 15 stopni. Tuż za frontem polarnym schodzącym na południe nadeszło ochłodzenie. W górach dosypało śniegu, na samych nizinach opady śniegu wystąpiły, lecz większa porcja opadów obejmie w niedzielę wschód i południe kraju. Miejscami dojdzie do utworzenia niewielkiej pokrywy śnieżnej.

W polskich górach panują zimowe krajobrazy, gdzie spadło nawet kilkanaście centymetrów śniegu. Najwięcej na Podhalu.

Średnia temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od 4°C do 6°C na obszarze Polski.

Prawdopodobnie wystąpią okresy wyjątkowo ciepłe, gdy temperatura przekroczy nawet 17 stopni na nizinach. Zwłaszcza po 25 marcu.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże. Ilość opadów ma być poniżej normy. Okresami pomimo wyżowej pogody możliwe jest zaleganie podinwersyjnego zachmurzenia. Zwłaszcza w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia.

Ilość opadów w najbliższych 10 dniach będzie przeważnie poniżej normy. Szczególnie źle wygląda prognoza modelu GFS na 10 dni.

Model ECMWF jest nieco bardziej optymistyczny dla dzielnic południowych, ale i tak prognozy powyżej 5 dni należy traktować z ostrożnością.

Szczególnie ciepło zapowiada się piątek i sobota, chociaż prognozy na tak odległy okres ulegną z pewnością jeszcze zmianom. Prawdopodobne jest przekroczenie 15 stopni w wielu miejscach naszego kraju za sprawą adwekcji mas z południowego-zachodu i południa Starego Kontynentu.

Ostatnie dni marca mogą być ciepłe i słoneczne, a ochłodzenie obecnie trwające będzie tylko chwilowe.

W najbliższych 10 dniach nie można wykluczyć burz, zwłaszcza w sytuacji wymiany mas powietrza na chłodniejsze na frontach atmosferycznych. W Europie prawdopodobnie ilość zjawisk burzowych będzie mniejsza względem poprzednich tygodni z powodu wyraźnej dominacji wyżów.