Pogoda długoterminowa do końca marca 2022. Ciśnienie aż 1050 hPa w kraju. Spodziewana dalsza dominacja antycyklonów. Przymrozki i mróz będą częste na przełomie zimy i wiosny. Oczekiwany jest dalszy deficyt opadów atmosferycznych. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.
Pogoda długoterminowa. Przed nami dalsza dominacja wyżów barycznych
Wygląda na to, że do środy w całej Polsce wartości będą powyżej normy klimatycznej. Od czwartku wyraźna poprawa pogody i wyraźny podział w pogodzie do końca tygodnia na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Coraz więcej wskazuje, że stopniowe ocieplenie zacznie postępować od przyszłego tygodnia. Noce i poranki mają jednak być zimne z temperaturą kilka stopni poniżej zera. Spodziewane ocieplenie dotrze prawdopodobnie w pierwszych dniach wiosny. Wtedy to też na nizinach częściej przez całą dobę temperatura ma być dodatnia. Okresami jednak nocne i poranne przymrozki mają przywracać do Polski. Obserwowane mają być zarówno na wysokości 2 m.n.p.g, jak i też przy gruncie. Za dnia na nizinach do końca miesiąca dodatnia temperatura.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 15.03.2022 do 21.03.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020
Pogoda długoterminowa. Przymrozki będą powszechne nocami i w godzinach porannych. Na nizinach za dnia dodatnia temperatura
IMGW-PIB opublikowało wczoraj m.in orientacyjną prognozę maksymalnej temperatury gruntu, jak i też minimalnej. Dostrzegamy, że na nizinach i obszarach podgórskich wartości za dnia mają być kilka, a czasem nawet kilkanaście stopni na plusie. Przymrozki mają być jednak powszechne, na co wyraźnie wskazują wyliczenia pochodzące z modelu WRF-GFS.
Orientacyjna prognoza minimalnej i maksymalnej temperatury gruntu według modelu WRF-GFS Medium, który jest liczony w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym. Należy mieć na uwadze, że wyliczenia powyżej 5-6 dni mają charakter orientacyjny, natomiast sama prognoza nie została zweryfikowana przez synoptyka.
Maksymalna i minimalna temperatura gruntu według modelu WRF-GFS na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022
Zwróćmy również uwagę na prognozę numeryczną na 14 dni opracowaną przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Dostrzegamy wyraźnie, że na nizinach za dnia temperatura będzie dodatnia, jedynie przymrozki, a okresami mróz całodobowy możliwy w górach i na obszarach podgórskich. W trzeciej dekadzie miesiąca coraz częściej wiosenne temperatury.
Orientacyjna prognoza maksymalnej i minimalnej temperatury według modelu WRF-GFS na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022. Wyliczenia nie zostały zweryfikowane przez synoptyków i powyżej 5-6 dni mogą ulec zmianie
Pogoda długoterminowa. Opady w dalszym ciągu poniżej normy w Polsce
Jeśli chodzi o opady, to będą one w dalszym ciągu poniżej normy wieloletniej. Marginalne opady zdarzą się we wtorek i środę. Potem do końca tygodnia bez opadów i dominacja silnych układów wyżowych. Niewykluczone, że nieco częściej popada pod koniec marca. Jednak i tak będą to opady poniżej normy wieloletniej w Polsce. Marzec zapisze się w Polsce jako suchy, a na sporym obszarze Polski chłodny, bądź nieznacznie w okolicach normy wieloletniej. Najcieplejszy okaże się na zachodzie i północy.
Prognoza rodzaju i natężenia opadów atmosferycznych na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022 według WRF-GFS
Do końca marca nie widać również w prognozach groźnego wiatru. Wiać ma na ogół słabo, okresami umiarkowanie. Nie będzie raczej do końca marca powodów do wydawania przez IMGW ostrzeżeń przed wichurami i burzami. Nieco silniejszy wiatr może zdarzyć się pod koniec marca. Grafika poniżej obrazuje średnią prędkość wiatru oraz średni kierunek wiatru.
Prognoza średniej prędkości i kierunku wiatru na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022 według modelu WRF-GFS liczone w IMGW-PIB
Pogoda długoterminowa. Dominacja wyżów barycznych w wielu regionach Europy
Należy zwrócić również uwagę na prognozy średniej wartości ciśnienia na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022. Dostrzegamy, że czeka nas dalsza dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia. Pod koniec tygodnia będziemy mieli do czynienia z najwyższym ciśnieniem atmosferycznym od 2006 roku. Na północy i zachodzie kraju możemy zbliżyć się, a nawet osiągnąć 1050 hPa. Takie wartości zaobserwujemy na stacjach, które podają ciśnienie na poziomie morza. Przebicia rekordu sprzed kilku lat raczej nie spodziewamy się. Pod koniec miesiąca mogą okresami przejść zatoki z frontami atmosferycznymi. Zwróćmy również uwagę na średnią dobową temperaturę powietrza, która w wielu regionach Polski ma być typowa dla przedwiośnia. Najcieplej ma być na zachodzie, gdzie zaznaczy się częściej napływ cieplejszych mas powietrza o cechach polarno morskich, natomiast najchłodniej na wschodzie, gdzie częściej mają być to masy kontynentalne i tam średnia dobowa powyżej 5°C może nie być obserwowana przez kilka dni z rzędu.
Orientacyjna prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury dobowej na okres od 15.03.2022 do 28.03.2022 według modelu WRF-GFS
Pogoda długoterminowa. ECMWF prognozuje podział w pogodzie na przełomie 2 i 3 dekady marca. Potem zmiana w całym kraju
Pojawiły się także najświeższe prognozy pochodzące z modelu ECMWF, które obrazują nam średnie anomalie temperatury na przełom marca i lutego. Odchylenie temperatury jest liczone, biorąc pod uwagę 20-letni okres klimatologiczny.
Według modelu ECMWF w okresie od 14.03.2022 do 20.03.2022 utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód, gdzie zaznaczą się masy pochodzenia kontynentalnego oraz cieplejszy zachód, gdzie pojawi się częściej pojawią się cieplejsze masy polarno morskie. Na tym ostatnim obszarze ma być wyraźnie cieplej, dlatego też średnia anomalia tygodniowa na tym obszarze wyjdzie powyżej normy wieloletniej.
Prognoza anomalii z modelu ECMWF na okres od 14.03.2022 do 20.03.2022
Według europejskiego modelu ECMWF przełom 2 i 3 dekady marca zapisze się pod względem opadów jako okres wyjątkowo suchy. Największe odchylenie opadowe jest prognozowane we wschodniej, częściowo południowej oraz centralnej i północnej części kraju.
Wyliczana anomalia opadów na okres od 14.03.2022 do 20.03.2022 według ECMWF
Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać według ECMWF do pierwszych dni astronomicznej wiosny. Model ten sygnalizuje wartości powyżej normy klimatycznej na przeważającym obszarze Polski. Przymrozków nocami ma być mniej niż w ubiegłych tygodniach, lecz mają się zdarzać.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 21.03.2022 do 27.03.2022 według ECMWF, mając na uwadze 20-letni okres klimatologiczny
Z prognoz ECMWF wynika, że do 27 marca 2022 opady mają być w dalszym ciągu poniżej normy klimatycznej. Będzie to spowodowane dalszą dominacją ośrodków wyżowych, które nie wpuszczą często niżów z systemami frontów atmosferycznych znad Atlantyku. Opady pod koniec miesiąca mogą się zdarzyć, ale nie powinny być intensywne.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 14.03.2022 do 27.03.2022 według ECMWF
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC