Polska od długiego czasu pozostaje w strefie wpływu układu omega. Do kraju w pierwszej części tygodnia napływać będzie cieplejsze powietrze, powodując wzrosty temperatury w wielu regionach powyżej 10 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne wciąż jest bardzo wysokie, gdyż przekracza 1030 hPa. Okazuje się, że druga połowa tygodnia przyniesie nam jeszcze silniejszy wyż atmosferyczny. We wpisie sprawdzimy również, czy możliwe jest pobicie rekordu ciśnienia atmosferycznego w naszym regionie.
Chwilowe pogorszenie aury. Później ciśnienie poszybuje znów w górę
We wtorek Polskę zahaczy ciepły wycinek frontu atmosferycznego. Przyniesie to pogorszenie aury. Na zachodzie i północy kraju pojawi się więcej chmur. Spodziewamy się również słabych, przelotnych opadów deszczu.
Jeszcze większego pogorszenia aury spodziewamy się w nocy z wtorku na środę. Wtedy to przez krańce południowe kraju przechodził będzie płytki niż odcięty przynosząc intensywne opady deszczu i śniegu w górach. Po krótkim pogorszeniu aury ciśnienie atmosferyczne w kraju zacznie rosnąć. Nad północno zachodnią Rosją zacznie rozbudowywać się wyż. Z każdym dniem w drugiej części tygodnia antycyklon zacznie obejmować coraz większy obszar Europy Centralnej.
Zobacz również: Silne wichury na zachodzie Europy
Ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wysokie
Tak jak wspomniałem powyżej druga część tygodnia przyniesie rozwój silnego wyżu na północny wschód od Polski. Widać to doskonale na animacji sytuacji barycznej stworzonej na podstawie wyliczeń amerykańskiego modelu pogodowego GFS.
Animacja bardzo jasno ukazuje rozwój silnego wyżu. Już dziś widać początek rozbudowy antycyklonu nad Rosją. Z każdym dniem wyż będzie umacniał się, a ciśnienie atmosferyczne w jego centrum z każdym dniem będzie coraz wyższe. W przyszły weekend centrum wyżu ulokuje się nad Bałtykiem. Sprawdźmy zatem jak w historii kraju wyglądają rekordy ciśnienia atmosferycznego. Trzy najwyższe pomiary to: 1054 hPa w Suwałkach w roku 1997, 1051 hPa zanotowały barometry na północy kraju w roku 2006. Podium zamyka rok 1993 i ciśnienie atmosferyczne na poziomie 1050 hPa. Spójrzmy na prognozy. GFS pokazuje 1049 hPa w centrum wyżu w przyszły weekend.
Jednak europejski model ECMWF widzi już 1051 hPa nad południowym Bałtykiem. Widać więc, że jest realna szansa nawet jak nie na rekordowe ciśnienie atmosferyczne, to przynajmniej na pomiar w pierwszej trójce w historii.
Pogoda w kolejnych dniach w Polsce. Podsumowanie
Wiemy już, że dziś i nadchodząca noc przyniosą pogorszenie aury w części regionów kraju. Wiemy również, że w drugiej połowie tygodnia i w weekend dojdzie do rozbudowy układy wyżowego w regionie. Ciśnienie atmosferyczne zacznie szybko rosnąć. O tym, że barometry mogą dotrzeć z pomiarami w okolice wartości rekordowych w historii Polski pisałem powyżej. Jednak nie napisałem jak długo sytuacja taka potrwa. Otóż wyż pozostanie silny jeszcze z początkiem przyszłego tygodnia. Kolejne dni przynoszą w wyliczeniach modeli zmiany. Jednak nie chcę o tym pisać teraz, bo do okresu tych prognoz pozostał ponad tydzień. Na ten moment wystarczy nam wiedza na najbliższe dni. O pogodzie w przyszłym tygodniu będzie jeszcze czas napisać.
Grafika tytułowa pochodzi z portalu Ventusky
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
4 komentarze do “Ciśnienie 1050 hPa. Silny wyż blisko Polski. Czy padnie rekord?”
Możliwość komentowania została wyłączona.