Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Nawet 24°C, opady, ale także burze i ścieranie ciepłego oraz chłodnego powietrza

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Nawet 24°C, opady, ale także burze i ścieranie ciepłego i chłodnego powietrza. Sprawdź trend w pogodzie do ostatniego dnia miesiąca.

Pogoda szykuje dla nas miłe zaskoczenie na weekend. Przebudowa pola barycznego nad Europą spowoduje napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa i południowego zachodu Starego Kontynentu.

Górna zatoka niżowa rozbuduje się w kierunku Azorów, natomiast w naszej części Starego Kontynentu zagości układ omega.

Opisywane procesy widać na rycinie poniżej

Pogoda. Sobota nie wszędzie przyniesie Babie Lato

Na północy kraju przebiegać ma niemal równoleżnikowo ułożona strefa frontu chłodnego. Spodziewane są dlatego opady atmosferyczne, nieco więcej chmur może być z tego powodu również na zachodzie oraz centrum i północnym wschodzie Polski. Na pozostałym obszarze nie przewidywane są opady atmosferyczne.

Temperatury w sobotę będą wysokie zwłaszcza na południu i południowym zachodzie oraz wschodzie, miejscami przekroczą 20 stopni

Pogoda. W niedzielę nawet 24 stopnie, opady ustąpią w wielu miejscach

Na północy kraju dalej utrzymywać mogą się chmury frontowe związane ze strefą równoleżnikowo położonego frontu ciepłego. Opady przewidywane są tam dlatego na Morzu Bałtyckim oraz Pomorzu Zachodnim, Pomorzu i wieczorem na Warmii.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13 października 2019, 12 UTC

Na obszarze całej Polski panować mają bardzo wysokie temperatury jak na październik. Na południowym zachodzie, szansa nawet na 24 stopnie, najchłodniej będzie na północy.

Prognozowana maksymalna temperatura w weekend według modelu GFS

Układ omega dalej przynosić ma powiew lata na obszarze Polski w niedzielę, na wschodnim Atlantyku ulokowana ma być długa fala górna, która po swojej wschodniej stronie ściągać ma do naszego kraju ciepłe masy powietrza z południowego zachodu.

Pogoda. Poniedziałek dalej z wysokimi temperaturami

Wiele wskazuje, że w poniedziałek dalej utrzymają się wysokie temperatury jak na październik. Nad południowym Bałtykiem i północą Polski dalej zalegać ma front atmosferyczny, dlatego chmur tam nie zabraknie. Na ten moment modele nie prognozują jednak opadów.

Układ omega dalej przynosić ma iście letnie warunki jak na październik

Miejscami odchylenie temperatury względem normy wieloletniej wyniesie nawet 12 stopni

Przy ziemi w wielu miejscach temperaturami przekroczy 22 stopnie

Pogoda. Wtorek dalej z wysokimi temperaturami, może być to jeden z ostatnich takich dni w zbliżającym się tygodniu

15 października 2019 dalej utrzymywać będą się wysokie temperatury jak na październik. Na południu, ale także zachodzie i w centrum oraz wschodzie temperatura wzrośnie powyżej 21 stopni.

Pogoda. Od środy aura zacznie się psuć na zachodzie, ciepło ma być tylko na wschodzie

Babie lato zacznie odpuszczać w środę z obszaru Polski. Stosunkowo wysokie temperatury jak na październik wystąpią jeszcze na wschodzie, powyżej 20 stopni. Na zachodzie zrobić ma się dużo chłodniej i może spaść deszcz.

Pogoda. W czwartek czeka nas duże ochłodzenie w Polsce

Coraz więcej wiązek modeli numerycznych wskazuje, że od czwartku cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Punktowo może popadać w całym kraju.

Pogoda. W piątek chłodno i deszczowo

Prawdopodobnie w piątek temperatura spadnie w wielu miejscach poniżej 16 stopni. W wielu miejscach spadnie przelotny deszcz.

Co w prognozach modeli numerycznych po 17 października 2019?

Po wyjątkowo ciepłym okresie synoptycznym nadejdzie więcej dni chłodnych, chociaż okresami temperatura może przekraczać 15 stopni. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Bardzo odległe i niepewne wiązki modeli wskazują na duże ochłodzenie w ostatnich dniach października. Na nizinach mógłby spaść wtedy pierwszy śnieg tej jesieni. Przymrozki i chłodne dni z pewnością dadzą nam się we znaki w październiku. Jednak czy powiew zimy odczujemy już w tym miesiącu, będzie można dopiero określić za kilka dni.

Wiązki modelu GFS na 16 dni z temperaturą na 2 m. Warto dostrzec, że wraz z wydłużaniem okresu prognozy wzrasta rozbieżność pomiędzy wiązkami. Przyjmuje się, że prognoza ma wysoką sprawdzalność do 120 godzin, powyżej tego okresu wyliczenia są mocno niepewne. Pod koniec października zatem może zrobić bardzo chłodno. Niewykluczone jest jednak kilka dni cieplejszych.