Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021. Mróz, śnieg, a nawet burze adwekcyjne w Polsce

Dysponujemy już najnowszymi wyliczeniami modeli numerycznych na kolejne dekady stycznia. Sprawdźmy więc na jaki okres czasu mogą zapanować w Polsce warunki zimowe oraz kiedy nadejdzie odczuwalne ocieplenie. Prognoza ma oczywiście charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Do 6 stycznia 2021 najwięcej śniegu zalegać będzie na północy Polski, nawet powyżej 15 cm na Kujawach oraz Pomorzu. Białe krajobrazy mają być także miejscami na południu, centrum i zachodzie. Niewielka pokrywa śnieżna zalega również na krańcach południowo-wschodnich.

Orientacyjny zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ICON do 6 stycznia 2021 dla Polski.

Zerknijmy najnowsze wyliczenia modeli numeryczne modeli CFS i ECMWF na kolejne tygodnie stycznia 2021.

Coraz więcej wiadomo już o nadchodzącym ochłodzeniu w kolejnych dniach pierwszego miesiąca roku. Prognozy numeryczne wskazują, że temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Już od 5 stycznia 2021 zima będzie się umacniać w górach oraz na obszarach podgórskich. Sporo śniegu zalega również na zachodzie i północy kraju.

Prognoza wiązek modelu GFS dla wysokości 850 hPa (1550 m.n.p.g) na okres od 5.01.2021 do 21.01.2021. Widoczne ochłodzenie w najbliższych dniach, chłodny okres synoptyczny w drugiej dekadzie stycznia oraz możliwe stopniowe ocieplenie na początku 3 dekady pierwszego miesiąca roku. Czerwona linia wyznacza średnią z okresu referencyjnego 1981-2010. Przy dalszych terminach warto zwracać uwagę na białą linię, która wyznacza średnią wartość wszystkich wiązek.

Prognoza anomalii tygodniowej na okres od 4.01.2021 do 10.01.2021 ukazuje nam, że chłodniejsza masa powietrza zalegać ma w tym okresie głównie na zachodzie, częściowo w centrum oraz północy kraju. Wartości te będą jednak w pobliżu normy wieloletniej. Najwyższa temperatura notowana ma być na południu i wschodzie Polski.

Ochłodzenie na obszarze Polski zacznie postępować w okolicach 8 dnia miesiąca. Cała druga dekada będzie najprawdopodobniej z temperaturami poniżej normy. Modele zgodnie wskazują, że nie będzie to żadna „bestia ze wschodu” wieszczona przez wiele portali. Bardziej warunki przypominać mają lekką zimę, opady zimowe, a okresami i w wielu miejscach całodobowy mróz.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 11.01.2021 do 17.01.2021. Widoczny duży obszar z ujemną anomalią temperatury w wielu regionach Europy, w tym także Polsce.

Masy powietrza napłyną do nas w tym okresie z północy i północnego-wschodu. Zimna masa może dotrze także nad basen Morza Śródziemnego, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych niżów śródziemnomorskich, których trajektoria skierowana może być w kierunku Polski, niosąc dużo wilgoci i większe opady atmosferyczne o charakterze zimowym. Poszczególne realizacje modeli wskazują na spore ryzyko „zanurkowania” niżów z północy, w przypadku „przerwania” walu wyżowego rozciągającego się z zachodu na wschód. Istnieją szanse na burze adwekcyjne w kolejnych tygodniach. Największe ryzyko na burze śnieżne będą na północy kraju, gdzie na skutek spływu chłodnej masy nad Bałtyk prawdopodobny jest rozwój konwekcji wewnątrzmasowej z opadami śniegu, mieszanymi, jak i też nielicznymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Prognoza anomalii ciśnienia na okres od 4.01.2021 do 11.01.2021. Widoczny wpływ rozległej zatoki niżowej rozciągającej się z południowego-zachodu na północny-wschód. Od Atlantyku przez Europę Północną aż po Rosję rozciąga się rozległy wał wyżowy, który przez dłuższy okres czasu nie wpuści niżów atlantyckich do naszej części Starego Kontynentu.

Cała druga dekada stycznia będzie chłodniejsza niż norma wieloletnia. Całodobowy mróz obejmie nawet całą Polską, nocami możliwe są nawet dwucyfrowe, ujemne wartości, lecz żaden model nie sugeruje spadków temperatury poniżej -30 stopni w porze nocnej. Prędzej będą to wartości poniżej -10 stopni, przeważnie w górach oraz na obszarach podgórskich, nieco rzadziej na nizinach.

Najniższa temperatura obserwowana będzie przy adwekcji chłodu, słabym wietrze i niewielkim zachmurzeniu. Czynnik radiacyjny może odegrać tu duże znaczenie, skutkując w porze nocnej silniejszymi spadkami temperatury. Przy niewielkim gradiencie ciśnienia i silnej inwersji może okresami dawać się we znaki duże zanieczyszczenie powietrza.

Najprawdopodobniej ocieplenie zacznie postępować w okolicach 3 dekady stycznia 2021. Wtedy też na zachodzie Polski mogą znaleźć się cieplejsze masy powietrza. Zimowe warunki w tym okresie powinny utrzymać się na przeważającym obszarze kraju, okresami nawet z całodobowym mrozem. Nie zabraknie również regionów, w których wystąpią większe opady śniegu o zmiennym natężeniu, prowadząc do powiększenia pokrywy śnieżnej.

Wyraźne ocieplenie jest prognozowane na 3 dekadę stycznia 2021. Wtedy też temperatura w całym kraju powinna wzrosnąć powyżej normy wieloletniej. Niektóre realizacji modeli wskazują, że odbuduje się cyrkulacja zachodnia, przynosząc częste wędrówki frontów z zachodu na wschód oraz opadami atmosferycznymi i silniejszym wiatrem.

Orientacyjna prognoza anomalii temperatury w okresie od 25.01.2021 do 1.02.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Na sam koniec sprawdźmy orientacyjne prognozy wysokości i zasięgu pokrywy śnieżnej dla Polski na kolejne tygodnie.

Wstępna wysokość i zasięg pokrywy śnieżnej do 10 stycznia 2021 wskazuje, że najwięcej śniegu zalegać będzie na zachodzie i północy Polski.

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF do 15 stycznia 2021.

Na analogiczny okres prognoza modelu amerykańskiego GFS na 15 stycznia 2021.

Wkrótce więcej informacji o pogodzie w kolejnych tygodniach stycznia w oparciu o najnowsze wyliczenia modeli numerycznych.