Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r. Mróz dwucyfrowy i śnieg wystąpią. Częściej jednak łagodne masy powietrza. Czasem burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r. Będzie dwucyfrowy mróz w kraju, spadnie także śnieg. Nie można wykluczyć burz śnieżnych. Sprawdzamy, co pokazują najnowsze aktualizacje modeli amerykańskich i europejskich do końca miesiąca.

Pogoda długoterminowa. CFS sugeruje temperaturę powyżej normy klimatologicznej

Według amerykańskiego modelu klimatycznego, średnia miesięczna anomalia powinna wyjść w styczniu 2022 r. powyżej normy. Jest to prognoza zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 24.12.2021 r. do 2.01.2022 r. W skali miesięcznej temperatura może być wyższa o 2-3°C od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r. Mróz dwucyfrowy i śnieg wystąpią. Częściej jednak łagodne masy powietrza. Czasem burze śnieżne w Polsce

Według CFS, styczeń 2022 r. będzie miesiącem wilgotnym. Największe opady powinny wystąpić na zachodzie i północy kraju, gdzie miesięczne sumy opadowe powinny być powyżej normy wieloletniej. Najczęściej padać ma deszcz z uwagi na częstsze zaleganie cieplejszych mas powietrza, chociaż okresami możliwe są większe opady śniegu, a nawet burze śnieżne w chłodniejszych masach powietrza. Te ostatnie zjawisko może pojawić się lokalnie już 6 stycznia 2022 r. Aktywność elektryczna będzie jednak niska i wyładowania, jeśli się pojawią, to będą nieliczne.

 Częściej jednak łagodne masy powietrza. Czasem burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa. CanSIPS pokazuje nam zbliżony trend do CFS

Zmianie uległa także najnowsza prognoza modelu amerykańskiego CanSIPS. Sugeruje on temperaturę powyżej normy klimatologicznej, biorąc pod uwagę okres ref. 1981-2010 r. Jednak absolutnie nie wyklucza to, że poszczególne tygodnie dni/tygodnie nie wyjdą poniżej normy. Będzie jednak zazwyczaj cieplej, niż zwykle jest w tym okresie, biorąc pod uwagę ówczesny okres bazowy. Będzie to spowodowane prawdopodobnie aktywną cyrkulacją strefową.

CanSIPS i ciepłe powietrze w Polsce

Opady powyżej normy świadczą o dużej aktywności cyrkulacji strefowej

Interesująco przedstawia się miesięczna anomalia opadów. Według CanSIPS opady powinny być powyżej normy klimatologicznej. Największe w północnej części kraju, najmniejsze na południowym-wschodzie. Jest to zbliżona prognoza do modelu CFS, która sugeruje duże prawdopodobieństwo zmiennych warunków pogodowych w styczniu. Najczęściej padać ma deszcz, rzadziej śnieg i deszcz ze śniegiem.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r. Mróz dwucyfrowy i śnieg wystąpią. Częściej jednak łagodne masy powietrza. Czasem burze śnieżne w Polsce

Spłynie do nas przejściowo powietrze arktyczne morskie, rozbuduje się wyż znad Azorów

Najnowsza aktualizacja modelu ICON prognozuje z biegiem czasu spadek temperatury. Najwyższe wartości będą jeszcze we wtorek i środę. Od czwartku rozpocznie się ochłodzenie. Kulminacyjna jego część przypadnie na koniec mijającego tygodnia i początek przyszłego, kiedy to na skutek spływu zimnego powietrza pochodzenia arktycznego morskiego temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej. Pojawi się większy mróz nocami, ale miejscami temperatura pod koniec bieżącego tygodnia będzie lekko poniżej zera także w ciągu dnia.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 4.01.2022 r. do 10.01.2022 r. według ICON, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020 r.

trend według ICON do 10 stycznia 2022 r.

Pogoda długoterminowa. Cyrkulacja strefowa ma decydujący wpływ na warunki pogodowe wraz z początkiem stycznia 2022 r.

Według prognoz modelu GFS, najbliższe 10 dni przyniosą dominacje pogody niżowej, zatem warunki pogodowe mają być na ogół zmienne. Okresami jednak rozbuduje się przejściowy klin wyżowy, przynosząc krótką stabilizacje w pogodzie. Pod koniec mijającego tygodnia przejściowo rozbuduje się wyż znad Azorów. Będą sprzyjające warunki do występowania silnych spadków temperatury. Zależne będzie to jednak od skali rozpogodzeń, siły wiatru oraz skali adwekcji chłodnego powietrza.

Indeks NAO na początku stycznia jest dodatni, co wskazuje, że cyrkulacja strefowa jest bardzo aktywna. Niewykluczone jednak, że mniejszy wpływ cyrkulacji zachodniej nastąpi po 15 stycznia 2022 r. Wtedy to też wzrośnie prawdopodobieństwo utworzenia się blokady wyżowej i okresowej dominacji chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego i polarno kontynentalnego. Indeks NAO może przejść na wartości ujemne, lecz nie jest to jeszcze nic pewnego.

NAO i cyrkulacja strefowa

Lokalnie krajobrazy zabielą się w drugiej części mijającego tygodnia. Największe opady przelotne wystąpią na północy, centrum zachodzie i wschodzie. Mogą pojawić się burze śnieżne na przeważającym obszarze Polski. Gdzieniegdzie słaby śnieg spadnie pod koniec mijającego tygodnia na zachodzie i północy na froncie ciepłym. W kolejnych tygodniach mogą pojawić się nurkujące niże z północy, przynosząc większe opady śniegu.

niżowa pogoda w styczniu 2022 r.

Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy wystąpi w Polsce

Pierwszy większy mróz na przeważającym obszarze Polski pojawi się w nocy z 6/7 stycznia 2022 r. W górach i na obszarach podgórskich spadki mogą być poniżej -10°C. Zimno ma być również w północnej, częściowo centralnej części kraju.

będzie mróz w polsce

Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z piątku na sobotę, kiedy to silny mróz obejmie zwłaszcza centralną, południową i wschodnią część Polski. Najcieplej w tym czasie ma być na wybrzeżu, Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolsce. Możemy dostrzec, że na początku weekendu m.in w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpackiej możliwe są spadki temperatury do wartości dwucyfrowych.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r. Mróz dwucyfrowy i śnieg wystąpią. Częściej jednak łagodne masy powietrza. Czasem burze śnieżne w Polsce

Noc z większym mrozem zdarzy się także w nocy 8/9 stycznia 2022 r. Wtedy to według GEM na południu, częściowo centrum i wschodzie kraju mróz może być dwucyfrowy. Realne są spadki temperatury poniżej -15°C.

Wraz z początkiem drugiej dekady stycznia temperatura zacznie rosnąć. Ponownie temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie dodatnia. Wyjątkiem będą stanowić tu obszary podgórskie i górskie, gdzie mróz może występować przez całą dobę. Ma wystąpić jednak wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Najdłużej mróz występować ma na wschodzie i południu.

Pogoda długoterminowa. Pomimo ochłodzenia, średnia za 10 dni powinna być charakterystyczna dla przedzimia, a nie termicznej zimy

Z prognoz modelu GFS na 10 dni wynika, że średnia do 14.01.2022 r. będzie powyżej normy wieloletniej. Temperatury najczęściej będą charakterystyczne dla przedzimia niż zimy. Poniższa mapa obrazuje nam średnią dobową temperaturę na okres ponad tygodnia. Najcieplej będzie na zachodzie, natomiast najchłodniej poza obszarami górskimi na wschodzie i północnym-wschodzie.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2022 r.

Pogoda długoterminowa. ECMWF i niepewne prognozy na kolejne tygodnie

Na sam koniec już przejrzymy co prognozuje ECMWF na kolejne tygodnie stycznia. Miejmy na uwadze, że prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Obrazują one tylko pewne trendy, które nie muszą się sprawdzić.

Na okres od 3.01.2022 r. do 9.01.2022 r. widzimy, że dominuje temperatura powyżej normy. Wyjątkowo ciepłe dni na początku stycznia zaburzają nam pogląd i nie widzimy dlatego na mapie tygodniowej wyraźnego ochłodzenia i mrozu w Polsce. Pomimo spodziewanego znacznego ochłodzenia pod koniec tygodnia, średnia za pierwszą dekadę pierwszego miesiąca wyjdzie powyżej normy. Anomalia liczona jest, biorąc pod uwagę 20-letnią normę klimatologiczną.

ecmwf i ciepło w polsce

Niepewny trend na 2 i 3 dekadę stycznia według ECMWF

Kolejna mapa pokazuje nam wyliczaną średnią anomalie temperatury na okres od 10.01.2022 r. do 16.01.2022 r. Obszary, w których prognoza nieznacznie odbiega od średniej klimatycznej, pozostają na mapach białe. Ponieważ niepewność prognozy rośnie z czasem, co sprawia, że ​​coraz trudniej jest przewidzieć kierunek i zakres anomalii (tj. coraz trudniej jest uzyskać więcej informacji niż średnia klimatyczna), zasięg białego obszaru również ma tendencję do zwiększania tydzień po tygodniu. Najczęściej jednak oznacza to, że zwiększone jest prawdopodobieństwo chłodnych okresów. Tak też może być w drugiej dekadzie stycznia.

chłód w kraju

Kolejna mapa z modelu ECMWF pokazuje nam, że temperatura w okresie od 17.01.2022 r. do 23.01.2022 r. powinna być w normie klimatologicznej. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że czasami będzie niższa o kilka stopni od normy klimatycznej. Może nie zabraknąć mrozu, śniegu, jak i też okresowej obudowy cyrkulacji strefowej, która przynieść może zmienne warunki pogodowe.

w normie i poniżej normy wieloletniej

Ostatnia mapa z modelu ECMWF jest na okres od 24.01.2022 r. do 30.01.2022 r.Obszary, w których prognoza nieznacznie odbiega od średniej klimatycznej, pozostają na mapach białe. Tak też jest w tym przypadku z prognozami dla Polski. Ponieważ niepewność prognozy rośnie z czasem, co sprawia, że ​​coraz trudniej jest przewidzieć kierunek i zakres anomalii (tj. coraz trudniej jest uzyskać więcej informacji niż średnia klimatyczna), zasięg białego obszaru również ma tendencję do zwiększania tydzień po tygodniu. Najczęściej jednak oznacza to, że zwiększone jest prawdopodobieństwo chłodnych okresów, które przeplatać mogą się z okresową adwekcją cieplejszych mas powietrza. Tak też może być w trzeciej dekadzie stycznia.

niska temperatura

Prognozy CFS różnią się zwłaszcza na drugą i trzecią dekadę stycznia, kiedy to sugeruje na ogół dominacje ciepłych mas powietrza. Zimowe ochłodzenia w tym okresie są jednak bardzo prawdopodobne. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje ich skala oraz długość. Będziemy na bieżąco monitorować kolejne odsłony modeli z Europy oraz Ameryki Północnej.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji