Pogoda długoterminowa do końca września dla Polski. Spadnie 20 cm śniegu na południu, wystąpią ulewy i burze

Pogoda długoterminowa dla Polski. Spadnie śnieg na południu, wystąpią ulewy i burze. Sprawdź trend w pogodzie na okres od 23.09.2020 do 30.09.2020

Do końca miesiąca najwyższa anomalia temperatury utrzyma się na wschodzie Polski. Już w piątek, 25 września 2020 na zachodzie zrobi się wyraźnie chłodniej. W weekend tylko na wschodzie, centrum oraz na południu temperatura będzie lekko powyżej normy. Czeka nas duża dynamika w pogodzie pod koniec miesiąca.

Będzie mieć to odzwierciedlenie w średniej temperaturze powietrza za okres od 23.09.2020 do 28.09.2020.

Prognozowane maksymalne wartości temperatury w okresie od 23.09.2020 do 28.09.2020 przez model GFS.

Pogoda. Gorąca pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, ale na zachodzie możliwe burze

W środę przeważający obszar Polski jest pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Jedynie na wschodzie zaznacza się wyż znad Europy Wschodniej. W osi zatoki niżowej ulokowana będzie linia zbieżności wiatru przemieszczająca się na wschód. Burze możliwe są w godzinach popołudniowych głównie na zachodzie kraju.

Prognoza położenia poszczególnych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami oraz anomalia w polu ciśnienia na godzinę 20 czasu lokalnego.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę, modele ECMWF i ICON.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Ze względu na słabe warunki kinematyczne burze w środę będą głównie w postaci izolowanych komórek, lub niewielkich i niezorganizowanych klastrów wielokomórkowych. Będą się rozwiać w godzinach popołudniowych i wieczornych, związane z nimi będą opady deszczu 10-15 mm oraz możliwe są porywy wiatru do 60 km/h i mały grad. Będą przemieszczać się na północny wschód. Lokalnie możliwe są także w pierwszej części nocy – informuje Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB.

Pogoda. Gorący czwartek w Polsce, ale od zachodu wkroczy front chłodny

W czwartek cały nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżem „VALENTINA” z centrum nad Morzem Północnym. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru, na której lokalnie powstaną burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.09.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 24 września 2020 o godzinie 14 czasu lokalnego.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Możliwy obszar opadów konwekcyjnych oraz lokalnych burz w czwartek.

Pogoda. Duży kontrast termiczny w piątek nad Polską i silne ulewy

W dniu 25 września 2020 przez zachodnią część kraju przebiegać ma pofalowany front atmosferyczny. Wzdłuż frontu przemieszczać ma się niż, który przyniesie silne opady w tej części Polski. Wystąpi podział na cieplejszy wschód oraz chłodniejszy zachód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.09.2020, 12 UTC

Na zachodzie termometry pokażą 15-17 stopni, gdy w tym samym czasie w centrum, na południu i wschodzie będzie 24-26 stopni.

Strefa opadów atmosferycznych przemieszczać ma się z biegiem dnia z południowego-zachodu na północny-wschód. Lokalnie możliwe są również burze w Polsce.

Prognoza opadów atmosferycznych od godziny 11:00 w piątek do godziny 23:00 według modelu ECMWF

Prognozowane sumy opadowe do godzin wieczornych w piątek na obszarze Polski według modelu ECMWF i ICON.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)



Pogoda. Dynamiczna pogoda w sobotę, pofalowany front i niże w naszej części Europy

W dniu 26 września 2020 Polska znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu atmosferycznego. Wzdłuż frontu przemieszczać mają się fale frontowe, które urosną do postaci niżów barycznych. Wystąpi podział na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód. Lokalnie niewykluczone są burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.09.2020, 12 UTC

Widoczny na mapie jest duży kontrast termiczny z powodu przebiegu pofalowanego frontu atmosferycznego w naszej części Starego Kontynentu.

Sobota będzie deszczowa w całym kraju. Miejscami spadnie miesięczna suma opadów, a punktowo więcej. Nie można wykluczyć podtopień. Poniższe mapy ilustrują obszar oraz natężenie opadów w sobotę.

Pogoda. Niedziela z opadami śniegu w górach i deszczową aurą w całym kraju

W ostatni dzień weekendu nasza część Europy pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie frontu atmosferycznego. Centrum niżu znajdzie się nad Polską, a w wielu miejscach nie zabraknie opadów i silnego wiatru. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich możliwe są opady śniegu. Zwłaszcza powyżej 1000 metrów n.p.m. Wysoko w Tatrach warunki zrobią się trudne a szlaki będą śliskie. Opadów śniegu nie można wykluczyć również w Sudetach. Akumulacja opadów śniegu w górach wynieść może 5-20 cm.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.09.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 27.09.2020 według modelu GFS. Widoczny podział na cieplejsze centrum, częściowo północ oraz wschód kraju oraz znacznie chłodniejszy zachód. W naszej części Europy znajdzie się centrum niżu, który przyniesie dynamiczną pogodę.

Opady są prognozowane w niedzielę na obszarze całej Polski.

Pogoda. Początek tygodnia deszczowy i z opadami śniegu w polskich górach

W poniedziałek nad Polską dalej wirować ma niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych. Chłodniej zrobi się wtedy na obszarze całego kraju. Miejscami w ciągu dnia będzie poniżej 8 stopni. Opady występować mają w całym kraju. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich powyżej 1000 m.n.p.m padać ma śnieg.

Prognozowana temperatura powietrza na poniedziałek. Widoczne centrum niżu nad Mazowszem na początku przyszłego tygodnia. Odczucie chłodu potęgować ma wiatr.

Prognozowane sumy opadów w poniedziałek za okres od 23.09.2020 do 28.09.2020

Pogoda. Zimny wtorek z wypełniającym się niżem nad Polską

W przedostatni dzień września zimno i jesiennie będzie w całej Polsce. Na obszarze niemal całego kraju możliwe są przelotne opady deszczu. Natężenie ich ma być mniejsze niż w weekend czy też poniedziałek. Zrobi się nieznacznie cieplej, gdyż temperatura w zachodniej części kraju wzrosnąć może do 15 stopni. W tym samym czasie na wschodzie będzie poniżej 10 stopni.

Prognozowana temperatura powietrza na wtorek, 29 września 2020 dla Polski

Pogoda. Środa ze stopniową poprawą pogody i wzrostem temperatury

W ostatni dzień września padać ma na mniejszym obszarze Polski niż w poniedziałek oraz wtorek. Temperatura zacznie rosnąć, wiatr zmieni kierunek na południowy.

Prognozowana temperatura powietrza w środę na obszarze Polski.