Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

Pogoda długoterminowa. Wystąpi duża zmienność aury. Spodziewane są śnieżyce, wichury, a nawet burze i okresami mróz w Polsce. Trwałej zimy jednak nie widać. Oczekiwane są do końca miesiąca duże wahania ciśnienia, spadki temperatury poniżej zera głównie nocami. Największy mróz zdarzyć może się jednak w górach i obszarach podgórskich w czasie okresowych spływów zimnego powietrza z północy.

Pogoda długoterminowa. Przed nami duża zmienność aury do końca stycznia 2022 r.

Przed nami huśtawka pogodowa do końca stycznia. Okresami duży wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne, lecz czasem rozbudują się układy wysokiego ciśnienia, które przyniosą stabilizacje w pogodzie. Napływy chłodu, jeśli zdarzą się to będą krótkotrwałe. W ciągu dnia temperatura na ogół będzie na plusie, ale nocami nie unikniemy mrozu. Duże wahania temperatury i opady, które zdarzą się w najbliższych dniach mogą skutkować po zachodzie słońca oblodzeniem dróg i chodników.

W piątek temperatura na przeważającym obszarze Polski jest powyżej normy. Chłodniej zrobi się w weekend. Szczególnie w sobotę, gdy temperatura na przeważającym obszarze Polski ma być w normie, a miejscami poniżej normy. Za frontem chłodnym spłynie chłodniejsze powietrze. Niedziela przyniesie stopniowe ocieplenie, cieplej w poniedziałek przed nasuwającym się od północy frontem chłodnym z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Z prognoz numerycznych wynika, że na przełomie 2 i 3 dekady stycznia temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Noce mogą jednak w obszarach rozpogodzeń przynieść rozpogodzenia i przejaśnienia. Zwłaszcza w sytuacji rozbudowy układu wysokiego ciśnienia od zachodu. Średnia za 7 dni pomimo dużych zmian kierunków napływów wyjdzie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

Pogoda długoterminowa. Modele sugerują wartości na ogół powyżej normy. Chłód nawet, jeśli się zdarzy, to nie powinien być długotrwały

Z prognoz modelu GFS wynika, że w okresie 14.01.2022 r. do 24.01.2022 r. średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g wyjdzie powyżej normy wieloletniej w całej Polsce. Okresy chłodu będą się zdarzać, ale nie powinny być długotrwałe. Okresami w tym okresie na nizinach zalegać będzie pokrywa śnieżna. Na ten moment nic nie wskazuje, aby zapanowała na wiele tygodni termiczna zima z całodobowym mrozem i śniegiem. Częściej w ciągu dnia temperatura ma być dodatnia. Jednak trzecia dekada okresami przyniesie wartości typowe dla chłodnej pory roku.

Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

Dodatnie temperatury będą występować na przeważającym obszarze Polski w najbliższych 10 dniach. Najcieplej będzie na zachodzie i północy kraju. Najchłodniej natomiast we wschodniej połowie kraju. Warunki pogodowe mają być zmienne okresami, prowadząc do dużych wahań ciśnienia, silnego wiatru i sporych zmian w temperaturze. Po wschodzie słońca temperatura ma być na ogół dodatnia na nizinach, nocami jednak nie zabraknie rejonów ze spadkami wartości na termometrach poniżej zera. Częściej mróz całodobowy wystąpi na wschodzie i południu.

Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

GFS prognozuje średnią dobową temperaturę na najbliższe 10 dni na pograniczu przedzimia i termicznej zimy. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie ma być najwięcej dni z dodatnią temperaturą przez całą dobę. Większe spadki temperatury możliwe są na południu, centrum i wschodzie, gdzie temperatura ma być zauważalnie niższa.

Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

ECMWF sugeruje w najnowszej aktualizacji miesiąc powyżej normy wieloletniej

Z najnowszej prognozy ECMWF, która została zaktualizowana w ostatnich dniach wynika, że styczeń 2022 r. powinien wyjść powyżej normy wieloletniej. Sugeruje nam to, że przewaga cieplejszych mas powietrza będzie wyraźna. Wzór zachodni będzie silny, co nie pozwoli prawdopodobnie na dłuższą dominacje chłodnych mas powietrza. Jeśli nawet zdarzą się okresowe spływy z północy, to nic nie wskazuje, aby trwały one dłużej niż 2-4 dni.

powyżej normy styczeń 2022 r.

Sugerowana temperatura powyżej normy miesięcznej świadczy o wyraźnej dominacji cyrkulacji strefowej, okresowo zakłóconej rozbudową układów wysokiego ciśnienia. ECMWF zakłada, że styczeń 2022 r. przyniesie opady powyżej normy. Największe na północy Polski. Świadczy to o okresowym przechodzeniu wydajnych opadowo frontów atmosferycznych. W sprzyjających warunkach niewykluczone są burze. Już w najbliższy poniedziałek przez nasz kraj powinien przejść „śnieżny szkwał”, niosą na froncie chłodnym aktywne zjawiska konwekcyjne. Niewykluczone są w wielu regionach wyładowania atmosferyczne. Pojawi się także silny wiatr, nawet o skali wichury. Wkrótce szerzej opiszemy warunki pogodowe w najbliższych dniach z naciskiem na dynamiczne warunki pogodowe w pierwszych dniach nowego tygodnia.

Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz

Tygodniowe anomalie nie pokazują głębszych i dłuższych ochłodzeń do końca stycznia 2022 r.

Na sam koniec zobaczmy jeszcze najnowszą aktualizacje modelu ECMWF, która przedstawi nam trendy do końca stycznia 2022 r. Pierwsza mapa przedstawia nam średnie odchylenie temperatury od 20-letniej normy klimatologicznej. Dostrzegamy dominacje ciepłych barw, co sugeruje nam zaleganie przeważnie ciepłych mas powietrza w okresie od 17.01.2022 r. 23.01.2022 r. Jeśli nawet zdarzą się przejściowe ochłodzenia z nocnymi spadkami temperatury poniżej zera, to nie będą one długotrwałe. Dość szybko ma się ocieplać do wartości powyżej normy wieloletniej.

powyżej normy ecmwf dla polski

Według ECMWF w okresie od 24.01.2022 r. do 30.01.2022 r. temperatura ma być w normie klimatologicznej. Większość jednak modeli amerykańskich na ten okres sugeruje wartości w normie wieloletniej. Jednak okresowy mróz i spadek temperatury do wartości poniżej normy klimatologicznej jest możliwy. Warunki pogodowe mogą być zmienne za sprawą okresowego uaktywnienia się cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Pogoda długoterminowa. Oczekiwana huśtawka pogodowa. Będą śnieżyce, wichury, a nawet burze śnieżne i okresami mróz