Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Śnieżyca zabiła 20 osób. 200 cm śniegu. Paraliż na drogach. Ile śniegu spadnie w Polsce?

Silna śnieżyca do 200 cm śniegu. Kiedy śnieg w Polsce?

W Polsce mamy obecnie okres, podczas którego na śnieg dopiero czekamy. O tym, czy w najbliższych dniach pojawi się silniejsza śnieżyca napiszę w dalszej części wpisu. Jednak zaczniemy od dramatycznych doniesień z dalekich stron globu. Okazuje się, że śnieżyca może przynosić naprawdę tragiczne skutki. Zwłaszcza w regionach, gdzie śnieg spada niezwykle rzadko.

Dramatyczna śnieżyca. Ciekawość ludzka doprowadziła do tragedii

Na początku stycznia silna śnieżyca przeszła przez wysokogórskie regionu Pakistanu i Afganistanu. Olbrzymie ilości śniegu spadły również na kurort Murree w pakistańskich górach. I tu rozpoczyna się całą tragedia, która zabrała życie ponad dwudziestu osobom. Otóż tysiące rodzin, najczęściej mieszkańców stolicy kraju, postanowiło wybrać się do Murree celem zobaczenia świeżego śniegu. Dla wielu z tych ludzi to byłby pierwszy śnieg w ich życiu. Poniżej górski obraz podczas trwającej śnieżycy (źródło -> Zoya @Twitter).

Potężna śnieżyca

Większość z „ciekawskich” było kompletnie nieprzygotowanych na to ich czekało w wyższych partiach gór, gdzie mieści się wspomniany kurort. Otóż nad region nadciągnęła kolejna silna śnieżyca. W przeciągu kilkunastu godzin nad regionem spadło nawet 200 cm śniegu. Łatwo domyślić się jakie przyniosło to skutki na górskich oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Setki samochodów ugrzęzło w zaspach. Śnieżyca uwięziła ludzi w pułapce.

Śnieżyca zaskoczyła wszystkich

Stolica Pakistanu, Islamabad położona jest na wysokości pięciuset metrów nad poziomem morza. Podczas gdy całe rodziny podejmowały decyzję o wyprawie celem oglądania śniegu w stolicy było ciepło, temperatury dochodziły do 20 stopni Celsjusza. Jednak Murree leży prawie 2500 metrów nad poziomem morza. To już wysokie góry. Warunki pogodowe były tam zupełnie inne. Ponieważ mówimy o wysokich górach, warunki zmieniły się dość dynamicznie. Nad region nadciągnęła silna śnieżyca. W przeciągu kilku godzin spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Dlatego też na drodze dojazdowej do kurortu utworzyły się potężne korki. Samochody ugrzęzły w zaspach. Nocą temperatura spadła do -10 stopni Kolejna śnieżyca przyniosła kolejny metr śniegu. W autach brakować zaczęło paliwa na ogrzewanie. Ludzie zaczęli zamarzać we własnych samochodach. Władze Pakistanu potwierdziły, że w wyniku tego tragicznego incydentu śmierć poniosło przynajmniej 22 osoby. Wiele osób zostało przewiezionych do szpitali w skrajnie złym stanie.

Niech śnieżyca, która doprowadziła do tragedii w Pakistanie będzie przestrogą dla wszystkich turystów, którzy wybierają się zimą w wysokie partie gór. Pogoda potrafi być naprawdę groźna i nieprzewidywana. Jak widać czasem nawet zabójcza.

Opady śniegu w Polsce? Jak będą intensywne?

W przeciwieństwie do omawianego regionu, zima w naszym regionie nie jest do tej pory jakoś dramatycznie śnieżna. Ostatnie dni to bardzo duża stabilizacja w pogodzie. Sytuacja jednak zmienia się. Już od wczorajszego popołudnia w regionie pojawiła się silna wichura. Jednak w tym wpisie nie zajmuję się wichurą, a opadami śniegu. Zobaczmy więc czy najbliższe dni przyniosą śnieg w Polsce i regionie.

Na powyższej animacji widać, że w weekend śnieżyca nam nie grozi. Ogólnie pogodą w Polsce w weekend zacznie sterować ośrodek wysokiego ciśnienia. Jednak pogoda nie uspokoi się na długo. Bardzo ciekawie, by nie napisać groźnie wygląda pogoda od niedzieli po południu po wtorek. W nasz region zanurkuje z północy głęboki, aktywny niż. Przyniesie on bardzo silny wiatr oraz opady. To właśnie poniedziałek może być dniem podczas którego przez nasz region wędrowała będzie silna śnieżyca.

Silna śnieżyca na wschodzie Polski

Mamy piątek, modele są co do wystąpienie opadów raczej zgodne. GFS, ECMWF i ICON widzą opady w poniedziałek nad Polską. Wszystkie modele widzą śnieg na wschodzie, a deszcz ze śniegiem na zachodzie kraju. W poniedziałkowe popołudnie strefa opadów znajdowałaby się już tylko na zachodzie Polski. We wtorek w Polsce Wschodniej przechodzić miałyby konwekcyjne, przelotne, jednak intensywne opady śniegu. W kolejnych dniach będę potwierdzał, czy informacje te są nadal aktualne.