19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Wichura >100 km/h uderzy w Polskę. 2 stopień ostrzeżeń IMGW. Kiedy najsilniejszy wiatr?

Wichura nad Polską 14-15 stycznia

Za nami kilka bardzo spokojnych dni w pogodzie w Polsce i regionie. Jednak sytuacja pogodowa zaczyna się zmieniać. Do Polski zbliża się wichura. Już w czwartek wiatr był zdecydowanie bardziej odczuwalny. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała będzie w piątek. Wtedy to wichura przybierze siłę wiatru przekraczającą miejscami 100 km/h. Taki wiatr jest już niebezpieczny i może wyrządzać szkody.

Wichura nad Polską oczami różnych modeli pogodowych

Podczas, gdy jeszcze dobę temu było z tym różnie, obecnie modele numeryczne są zgodne. Wichura nadciąga nad Polskę i lokalnie wiatr będzie bardzo silny. Dlatego, w tym akapicie prześledzę jak nadchodzący incydent wiatrowy widzą poszczególne modele pogodowe. Zacznijmy od modelu ICON-EU. W mojej opinii model ten dobrze radzi sobie z prognozowaniem wiatru. Dobrze uwzględnia on również siłę wiatru w górach.

Wichura nad Polską wg. modelu ICON

Model ICON dobrze zaprognozował wiatr w Polsce już na czwartkowy dzień. Dodatkowo widzi on wzrost siły wiatru z każdą godziną czwartkowego popołudnia. W nocy z czwartku na piątek wiało będzie już naprawdę solidnie. Lokalnie, na północy kraju wiatr wiał będzie już w nocy z prędkością do 100 km/h. W górach wichura przynosić może wiatr do 120 km/h. Silny wiatr odpuszczać zacznie dopiero w sobotę.

Zobaczmy co na to model GFS. Tutaj posłużymy się animacją prognozy wiatru na najbliższe kilka dni.

Od pierwszej klatki animacji widać, że model GFS nie radzi sobie z prognozowaniem wiatru w górach i na obszarach podgórskich. Wiadomo to nie od dziś i uwierzcie mi, że wichura w górach będzie występowała już od nocy z czwartku na piątek. Amerykański model w mojej ocenie zaniża lekko wyliczenia siły wiatru. Jednak mimo to i tak prędkość wiatr w Polsce północnej i północno wschodniej zbliżać ma się do 100 km/h. Bez wątpienia modele zgadzają się co do czasu występowania wichury nad Polską. Coraz silniej wiać będzie już w kolejnych godzinach. Uspokojenia w pogodzie spodziewać możemy się dopiero w sobotnie popołudnie. Na zakończenie przeglądu wyliczeń modeli spójrzmy na europejski ECMWF.

Silny wiatr w regionie również wg. modelu ECMWF

Wichura zbliża się do Polski. IMGW ostrzega

Również regionalny model Europejski potwierdza to co dwa poprzednie analizowane modele. Wichura w Polsce rozpocznie się w czwartek po południu. Wiatr wzmagał będzie się w nocy z czwartku na piątek. Silny wiatr pozostanie z nami przez cały piątkowy dzień, a sobota przyniesie od zachodu uspokojenie. Widać więc, że obecne wyliczenia najpopularniejszych modeli są bardzo zgodne.

Przed silnym wiatrem ostrzegają również meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści z IMG zdecydowali się na ten moment (czwartek wczesnym popołudniem) wydać ostrzeżenia dla większości regionów kraju. Ostrzeżenia obowiązują na ten moment od piątku do soboty. Spokojniej ma być na zachodzie i południu kraju. W pozostałych regionach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia silnym wiatrem. Silna wichura przechodziła będzie przez regiony nadmorskie oraz Warmię. Tutaj Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Poniżej skan mapy ostrzeżeń. Szczegóły znaleźć można na stronie ostrzeżeń IMGW.

Wichura nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Po weekendzie również niespokojnie w pogodzie

Okres spokoju w pogodzie mamy za sobą. Najbliższe kilkadziesiąt godzin będzie bardzo dynamiczne w pogodzie. Jednak sobotnie uspokojenie wiatru będzie tylko chwilowe. W poniedziałek wg. modeli czeka nas kolejna wichura, która wcale nie będzie słabsza od tej, która nadciąga obecnie nad Polskę.

Wichura nad Polską również po weekendzie. Wiatr nawet ponad 110 km/hg.

Widać, że siła wiatru nad Polską po weekendzie znów przekraczać będzie 100-110 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą jest groźny. Apelujemy o zabezpieczenie choćby rzeczy stojących na balkonach. Podczas ostatniej wichury spacerując z psem niedaleko ode mnie z balkonu spadło dość duże pudło z IKEI. Gdyby wichura miała lepszego cela to ze spaceru wróciłbym w najlepszym razie z dużym guzem na głowie.

Zobacz także: Mróz był silny. Sprawdź jak zimno było w Polsce i Europie