Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Duża anomalia. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Najnowsze prognozy zaskakują. Okresami obserwowana będzie duża aktywność cyrkulacji strefowej. Zdarzą się jednak okresy z większą stabilnością pogody za sprawą rozbudowy układów wysokiego ciśnienia. Mróz głównie w epizodach, prawdopodobne są także lokalne zjawiska burzowe. Przejrzymy co prognozują modele z Ameryki Północnej oraz Europy.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Miesiąc powyżej normy według IMGW-PIB

Według specjalistów z IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla marca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.4°C.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na marzec 2022 od IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Prognozy zaskakują. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na marzec 2022 r.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Prognozy zaskakują. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Prognozy zaskakują. Silna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS w całym kraju temperatura w marcu 2022 r. będzie powyżej normy wieloletniej. Poszczególne tygodnie mogą być jednak chłodniejsze niż norma wieloletnia. Amerykański model klimatyczny sygnalizuje, że szczególnie wpływ na pogodę mogą mieć wyże baryczne. Na przełomie pór roku wydaje się to jednak mało prawdopodobne z uwagi zwiększające się kontrasty termiczne między północą a południem. Pod koniec zimy i początku wiosny pojawiać się będą niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr i lokalne burze.

Opady zimowe w marcu będą się zdarzać, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do lokalnych utrudnień komunikacyjnych. Mogą jednak zdarzyć się okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Częściej niż w lutym notowane będą dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach.

Prognozy zaskakują. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Najwięcej opadów na północy Polski

Natomiast w skali miesięcznej model CFS prognozuje deficyt opadów w wielu regionach w marcu 2022. Prognoza ta ulegnie prawdopodobnie dużej zmianie i miesiąc ten może być w normie opadowej, a nawet powyżej normy wieloletniej. Niestety prognozy sezonowe nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością. Zwłaszcza, jeśli chodzi o opady atmosferyczne. Na północy kraju opady mogą być znacznie powyżej normy, sugerując najczęstszy wpływ cyrkulacji strefowej.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Prognozy zaskakują. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

Prognozy ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. To świadczy o znaczną przewagę ciepłych mas powietrza i wyższych temperatur. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą tylko w epizodach.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Prognozy zaskakują. Aktywna cyrkulacja strefowa, okresami mróz i burze w Polsce

ECMWF prognozuje opady w normie klimatologicznej dla Polski. Trend ten jednak może ulec korekcie. Prognozy długoterminowe, a dokładniej sezonowe mają umiarkowaną sprawdzalność. Należy jednak podkreślić, że prognoza opadów jest analogiczna do tej z IMGW-PIB.

pogoda w marcu 2022 r.

Prawdopodobieństwo sprawdzenia się takiego trendu jest wysokie. Wir polarny tej zimy jest silny, nie doszło do jego rozbicia. Nie obserwujemy tzw. nagłego ocieplenia stratosfery. Do końca stycznia wir polarny będzie silny. Nie dojdzie do jego nagłego osłabienia. Dlatego wielotygodniowe mrozy w kolejnych tygodniach/miesiącach nam nie grożą. Jednak pomimo dobrej kondycji wiru polarnego, przejściowe spadki temperatury poniżej zera i śnieżyce mogą się zdarzyć.

wir polarny i jego natężenie

Pamiętaj. Wymienione powyżej prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Nie można wykluczyć okresowych i miejscowych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.