20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na piątek 14.01. Załamanie pogody. Opady i silny wiatr w Polsce

Pogoda na piątek 14.01.2022. Załamanie pogody w Polsce

Pogoda na piątek przyniesie nam bardzo niekorzystną aurę. Przez kraj wędrował będzie z północy na południe chłodny front atmosferyczny. Przebieg zjawisk związanych z frontem będzie dynamiczny. Czeka nas wichura i mnóstwo opadów. Pogoda nie będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Przyjrzyjmy się mapie barycznej Europy. W oczy rzuca się od razu bardzo głęboki i dynamiczny niż, którego centrum znajdzie się w piątek nad północną Finlandią. To właśnie z tym ośrodkiem barycznym związane będzie piątkowe załamanie pogody w kraju. Południowa i zachodnia Europa dostała się pod wpływ ośrodków wyżowych. Tam pogoda jest spokojniejsza.

Pogoda na piątek. Silny wiatr w Polsce

Ponieważ na południe od kraju królują wyże, a niż znad Finlandii jest bardzo głęboki, dostaliśmy się pod wpływ sektora bardzo wysokiego gradientu ciśnienia. Co za tym idzie, pogoda na piątek przyniesie nam bardzo silny wiatr w kraju. Zarówno GFS, jak i ECMWF oraz ICON-EU widzą silną wichurę w Polsce 14 stycznia.

Pogoda na piątek. Silna wichura nad Polską

Na mapie powyżej widać, że piątek w Polsce przyniesie naprawdę silny wiatr. Najmocniejszych porywów wiatru, nawet do 100 km/h spodziewamy się na północy i północnym wschodzie kraju. Ponad 100 km/h wiało będzie również oczywiście w górach. Więcej o silnym wietrze pisałem już w dzisiejszym, oddzielnym wpisie.

Deszczowo, ale dość ciepło w piątek

Tak jak wspominałem we wstępie, w piątek przez kraj przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. Przyniesie on strefę chmur i opadów. Opady będą już od godzin porannych występowały na północy Polski. W kolejnych godzinach strefa opadów bardzo szybko wędrowała będzie w kierunku centralnej i południowej Polski.

Pogoda na piątek 14 stycznia. Opady nad Polską

Powyżej mapa z prognozą opadów wg. modelu SWISS-HD. To prognoza na godziny popołudniowe w piątek. Widać że strefa opadów znajdowała będzie się już po południu w południowej części kraju. Jednak są również dobre wieści. W godzinach popołudniowych na północy kraju możliwe są rozpogodzenia. Opady zaczną odpuszczać, pogoda (prócz silnego wiatru) zacznie poprawiać się. Podczas gdy na południu nadal szalał będzie wiatr i deszcz, na północy z każdą godziną pogoda zacznie się uspokajać. Na koniec rzut oka na wartości ciśnienia atmosferycznego. To w pierwszej części dnia będzie spadać. Po osiągnięciu 1010 hPa około południa ciśnienie powoli zacznie rosnąć.

Więcej o silnym wietrze przeczytacie również w naszej prognozie pogody na noc z czwartku na piątek