19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 13/14 stycznia 2022 r. Uderzy wichura z wiatrem do 110 km/h, lekki mróz w Bieszczadach

szkody wiatrowe

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Wystąpi wichura z wiatrem 100 km/h, lekki mróz tylko w Bieszczadach. Dodatnia temperatura na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda na czwartek i noc z czwartku na piątek. Przejściowe ocieplenie i wichura

Dziś do Polski coraz szerszym strumieniem za frontem ciepłym zaczęło wlewać się ciepłe powietrze polarno morskie. W początkowej fazie, szczególnie w pierwszej części dnia występowały w wielu miejscach opady mżawki i deszczu marznącego. Na krańcach wschodnich był to początkowo śnieg. Z powodu opadów na wychłodzone podłoże obserwowano gołoledź.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 13.01.2022 r. 18 UTC

Pogoda na noc 13/14 stycznia 2022 r. Uderzy wichura z wiatrem do 110 km/h, lekki mróz w Bieszczadach

Napływ ciepłego powietrza nie potrwa jednak długo. Warunki pogodowe kształtuje głęboki niż przemieszczający się na wschód nad skrajem Arktyki. W czwartek jest na Morzu Barentsa i Białym. Natomiast w piątek utworzy się poza tym głównym ośrodkiem aktywny niż wtórny na wschód od Moskwy. Nad całą wschodnią Europą zapanuje napływ z północnego-zachodu, pomiędzy tym nurkującym niżem a obszarem wyżowym zachodniej części Starego Kontynentu. Nasz kraj znajdzie się w tej sytuacji na skraju, ale izobara 1025 hPa nie opuści kraju aż do niedzieli, czyli cały czas przeważające panowanie wyżu. Jednak w strefie dużego gradientu ciśnienia.

Jeszcze tylko podczas nadchodzącej nocy znajdziemy się w napływie bardzo ciepłego powietrza polarno morskiego. Od jutra przejściowe ochłodzenie. Wiatr nasilać będzie się w całym kraju. Wichura utrzyma się i będzie umacniać się na północy, następnie z biegiem czasu przesuwając się na południe. Na Bałtyku wystąpi silny sztorm.

Należy spodziewać się w nocy z piątku na sobotę ponownie trudnych warunków do jazdy, gdyż po opadach temperatura obniży się poniżej zera, skutkując wystąpieniem oblodzenia. Odczucie chłodu dodatkowo potęgować ma jutro silny wiatr z sektora zachodniego i północno-zachodniego.

Silna wichura przemieszczać ma się na południe

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże. Jedynie na południowym zachodzie bez opadów, a na pozostałym obszarze miejscami opady mżawki lub słabego deszczu, natomiast Bieszczadach  początkowo mogącego zamarzać i powodować gołoledź. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą minimalnie od 1°C na południowym wschodzie do 5°C na wybrzeżu. Wyraźnie chłodniej w Bieszczadach i w rejonach podgórskich od -2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu także silny, do 50 km/h, porywisty, zachodni. Porywy wiatru na południu  i w centrum do 65 km/h, na północy do 90 km/h, a nad samym morzem i miejscami Warmii oraz Suwalszczyźnie do 100-110 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 80 km/h, miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

Wyliczana prędkość w porywach do godzin porannych w piątek według GFS na obszarze Polski

Pogoda na noc 13/14 stycznia 2022 r. Uderzy wichura z wiatrem do 110 km/h, lekki mróz w Bieszczadach

Prognoza maksymalnych porywów wiatru na 14.01.2022 r. 06 UTC według modelu ICON

niska temperatura

Minimalna temperatura o poranku w piątek według ICON

temperatura w polsce