19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz jest silny. -30 na Bałkanach, -21 na Łotwie. Co przyniosą kolejne dni w pogodzie w Polsce?

Mróz w Europie był bardzo silny

Dziś rozpoczynamy okres w pogodzie, gdy mróz w wielu regionach Europy ustąpi. Jednak zanim to nastąpiło to fala chłodu objęła bardzo znaczną część kontynentu. We wpisie dokonam przeglądu najchłodniejszych miejsc w Europie z ostatnich dni. Sprawdzimy również co czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach, ponieważ wiemy, że mróz odpuści, jednak pogoda stanie się bardzo dynamiczna i ciekawa.

Ostatnie dni to silny mróz w Europie

Na początek wpisu dokonajmy pewnego podsumowania temperatur minimalnych jakie padały w Europie w ostatnich dniach. Mróz w kilku krajach pokażę na podstawie danych gromadzonych przez portal Ogimet.

Mróz w Europie 11 stycznia 2022

Powyższe zestawienie do 10 najchłodniejszych miejsc w Europie 11 stycznia. Wszystkie stacje z najniższymi temperaturami znajdują się w Skandynawii, gdzie mróz sięgał poniżej -30 stopni Celsjusza. Arktyczny chłód pojawił się również choćby na Łotwie (-20 w Ainazi), czy w Estonii (-23 w miejscowości Narva). Silny chłód wciąż spływa nad Bałkany, gdzie w okolicach 17 stycznia spodziewamy się spadków temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza.

W Polsce mróz nie był tak silny jak w prognozach. Dlaczego?

Silny mróz prognozowany był również dla Polski na ostatnie noce. Jednak sytuacja pogodowa pokrzyżowała nieco plany wyliczeń modeli. Otóż modele nie przewidziały w swych wyliczeniach zachmurzenia, które od kilkudziesięciu godzin zaległo nad naszym krajem. Prognozy widziały mróz poniżej -20 stopni w kraju. Tymczasem spadki temperatury nie były aż tak duże. Poniżej dziesięć najchłodniejszych miejsce w kraju poprzedniej doby.

Mróz w Polsce poprzedniej doby nie był aż tak silny.

Należy wspomnieć, że nie wszystkie stacje zostały ujęte. W Jakuszycach temperatura spadła do -18,1°C, nad Morskim Okiem do -17,2°C. Na nizinach najzimniej było w Białymstoku -14.9 °C.

W najbliższych dniach temperatury te nie zostaną pobite, gdyż do kraju zbliża się ocieplenie, które mocno postępowało będzie już dziś.

Silne ocieplenie w najbliższym czasie w regionie

Aby sprawdzić co w najbliższym czasie wydarzy się z temperaturą w Polsce zerknijmy na poniższą animację. Jest to prognoza temperatury wg. modelu GEMS.

Widać tu jak dynamicznie mróz zostanie wyparty z Polski już w dniu dzisiejszym. Praktycznie cała Polska, z wyłączeniem południowego wschodu znajdzie się dziś w cieplejszych masach powietrza, które napłynęły za frontem ciepłym. Najbliższa noc przyniesie mróz już tylko w górach, na południu kraju. Weekend upłynie nam na „wojnie” pomiędzy dwoma masami powietrza. W sobotę dodatnie temperatury na zachodzie kraju. Lekki mróz i to nie przez cały dzień na wschodzie Polski. Chłodniej będzie w niedzielę, gdy ujemne temperatury mogą objąć większy obszar Polski.

Mróz w niedzielę 16 stycznia w Polsce

Niedzielny poranek może być mocno chłodny na południu kraju. W górach temperatury nad ranem znów spadną lokalnie w okolice -10 stopni Celsjusza. Takich temperatur spodziewać możemy się do środy w przyszłym tygodniu, kiedy to do kraju dotrze kolejne ocieplenie. Tak przynajmniej widzi to model GEMS (zresztą podobnie jak europejski ECMWF). Amerykański GFS prognozuje dla Polski dłuższy okres z ujemnymi temperaturami. Mróz wg. tego modelu zostać ma z nami na cały przyszły tydzień. Wszystkie modele numeryczne są za to zgodne co do jednego. Pogoda od weekendy zrobi się w kraju dynamiczna. Przed nami okresy z silniejszym wiatrem. Nie można wykluczyć, że czeka nas również atak zimy. O tym jednak w kolejnych pogodowych wpisach na stronie.