Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Ataki zimy nie będą rzadkością w Polsce. Zdarzy się całodobowy mróz, silny wiatr, śnieżyce i burze

Pogoda długoterminowa na ostatni miesiąc mijającego roku. Mamy najnowsze prognozy pochodzące z wiodących modeli numerycznych, które wskazują nam możliwy trend w pogodzie.

Już 1 grudnia 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna zima. Kalendarzowa zima nadejdzie trzy tygodnie później. Nieuniknione jest to, że z każdym tygodniem będzie coraz chłodniej i coraz częściej średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla przedzimia, a nawet i zimy termicznej.

Prognoza średniej anomalii w polu ciśnienia na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFS v2

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Grudzień może zaskoczyć atakami zimy

Model CFS prognozuje, że grudzień 2023 r. przyniesie temperaturę powyżej średniej klimatologicznej, ale co należy podkreślić, że zredukowana została duża dodatnia anomalia temperatury do wartości bliżej normy wieloletniej względem ubiegłych tygodni. Prognozowane są coraz mniejsze dodatnie odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Najczęściej pokrywa śnieżna zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Jednak na nizinach śnieg również może leżeć śnieg i może być go czasem całkiem sporo, utrzymując się przez wiele dni. Pogoda długoterminowa będzie jednak przez nas weryfikowana w kolejnych dniach/tygodniach w oparciu o najnowsze dane z modeli.

Wartości powyżej normy wieloletniej mogą utrzymać się przez około 40-70% czasu czasu, co może być zasługą np. aktywnej cyrkulacji strefowej, która zagwarantuje nam szybko zmieniające się warunki atmosferyczne.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury powietrza na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. i wstępna prognoza anomalii miesięcznej

Grudzień 2023 r. przynieść może dominacje pogody niżowej

Należy jednak podkreślić. CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły. Mimo to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej klimatologicznej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach i wyżynach, a nawet większy dwucyfrowy mróz. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim, które niosą dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. Dość spora pokrywa śnieżna może utworzyć się miejscami w wielu regionach naszego kraju. Możliwe są utrudnienia na drogach okresami na skutek obfitych opadów śniegu w krótkim czasie.

Zobacz też: Śnieżyca sięgnęła Polski

Dodatkowo okresami wystąpią opady śniegu i mieszane. Jednak prawdopodobne są też burze śnieżne np. w masach arktycznych morskich. Szczególnie w północnej połowie kraju, gdzie może czasem oddziaływać na pogodę bałtycki efekt morza. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Możliwe są również opady marznące powodujące gołoledź, które okażą się znacznie częstsze niż w listopadzie. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy kolejne rozwiązania modeli numerycznych.

Pogoda długoterminowa. Atlantyk w grudniu będzie wyjątkowo aktywny, ale nie wyklucza to całkowicie ataków zimy

Z ostatniej prognozy modelu CFS wynika, że może przez dłuższy okres czasu wystąpić dominacja obszaru obniżonego ciśnienia rozciągająca się znad Atlantyku Północnego i Europy Północnej, sięgając Bałkanów i Morza Śródziemnego. Okresami jednak nie można wykluczyć blokad antycyklonalnych na północy Starego Kontynentu, sprowadzając duży chłód do Polski, blokując pochód atlantyckich niżów na wschód. Czasem jednak w ciepłych sektorach atlantyckich i śródziemnomorskich niżów może zaznaczyć się napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Będą to prawdopodobnie tylko epizody z przekroczeniem 10°C/15°C i to głównie południowej i zachodniej części kraju.

Prognoza anomalii ciśnienia na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

niżowa pogoda w grudniu 2023 r.
Dominacja pola obniżonego ciśnienia i możliwy duży wpływ niżów barycznych na pogodę w Polsce

Pogoda długoterminowa. Grudzień 2023 r. może przynieść okresami silny mróz i dużo śniegu

Reasumując, grudzień 2023 r. powinien zapisać się jako miesiąc w normie klimatycznej, bądź nieco powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o średnią miesięczną temperaturę. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy. Nie wynika z najnowszych prognoz, aby był to miesiąc z ilością opadów poniżej normy wieloletniej. Pojawiać będą się nad Polską często fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych mieszane i śniegu. Tych akcentów zimowych, a nawet ataków zimy może być całkiem sporo. Najczęściej w Polsce oscylować ma pobliżu normy wieloletniej. Niewykluczone, że tak jak w ubiegłym roku okres świąteczny przyniesie odwilż, gdyż zaznaczy się wpływ cyrkulacji strefowej. Statystyka jest na niekorzyść i rzadko zdarzają się białe i mroźne święta poza górami. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2023 nie jest możliwe. Prognozy modeli z różnych ośrodków monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

Fanipogody.pl