Śnieżyca wystąpiła w Polsce. Wystąpił mróz do -9°C. Leży 60 cm śniegu w szczytowych partiach polskich gór. Wiemy, gdzie poza górami i obszarami podgórskimi zapanowała zima aura.
Śnieżyca w naszej części Europy
Ubiegłej doby nad Polską oddziaływała aktywna strefa zokludowanego frontu atmosferycznego, która związana była z ośrodkiem niżowym o imieniu Linus, który przemieścił się znad Atlantyku, przez Zatokę Biskajską, dalej przez Niemcy, Bałkany, docierając dziś w rejon Morza Czarnego. Wschodnia połowa kraju pozostaje jeszcze w zasięgu frontu okluzji, który stopniowo się odsuwa. Od zachodu nasuwa się przejściowy klin wyżu o imieniu Arzu.
Sytuacja baryczna na 18.11.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Morskie Oko – widok na Rysy
Morskie Oko – widok na Mnicha
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Przedni Staw
Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB
Hala Gąsienicowa – widok na Kasprowy Wierch
Dolina Chochołowska – widok na Kominiarski Wierch
Przymrozki i mróz całodobowy w górach
Miniona noc ponownie przyniosła przymrozki przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 5 cm. Powszechne przymrozki przy gruncie występowały zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim i Wielkopolsce, Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie i południu Małopolski.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 17.11.2023 / 18.11.2023 od 19:00-07:00 czasu lokalnego
Niewiele cieplej poza górami było na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów. Najchłodniejszą stacją synoptyczną poza wysokogórskimi znajdzie się na Warmii i Mazurach.
Temperatura minimalna w nocy z 17/18 listopada 2023 r. – 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce
Silna śnieżyca i blisko dwucyfrowy mróz na Kasprowym Wierchu
Jeszcze zimniej było w polskich górach. Na szczycie Kasprowego Wierchu termometr pokazał -9.2°C w klatce meteorologicznej. Niewiele cieplej było w Litworowym Kotle, czyli prywatnym projekcie meteorologicznym, gdzie wzorcowany termometr w osłonie radiacyjnej wskazał -8.1°C. Na trzecim miejscu znalazła się Dolina Pięciu Stawów, gdzie odnotowano -6.8°C. Poniżej tabela z danymi pochodzącymi m.in z IMGW i EDWIN.
Temperatura minimalna w nocy z 17/18 listopada 2023 r. w Polsce
Zimowa aura w kraju
Ubiegłej doby średnia dobowa temperatura powietrza była charakterystyczna w całym kraju dla przedzimia. Na pograniczu lekkiej termicznej zimy i przedzimia było szczególnie na Warmii, Suwalszczyźnie i Lubelszczyźnie. Zima termiczna panowała szczególnie powyżej 1100-1200 m n.p.m.
Średnia dobowa temperatura powietrza na 17 listopada 2023 r. w Polsce
W ciągu minionych 24 godzin opady śniegu wystąpiły na północy, centrum, wschodzie i południu Polski. Największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpił w Karpatach, gdzie dopadało w ciągu doby nawet 15 cm śniegu. Na nizinach i wyżynach przyrost pokrywy śnieżnej nie był większy niż 5-7 cm w ciągu doby, gdzieniegdzie poza stacjami pomiarowymi do 10 cm.
Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce, 18 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w minionych 24 godzinach na obszarze Polski
Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach meteorologicznych w Beskidzie Śląskim i Żywieckim
Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach
Grubość pokrywy śnieżnej w Sudetach
Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala
Zimowa pogoda w Polsce
Warunki okazały się korzystne do wystąpienia opadów śniegu na nizinach i wyżynach. Sprzyjało temu obniżenie izotermy zero i wystąpienie ujemnej temperatury powietrza na wysokościach izobarycznych 925 hPa i 850 hPa, co nałożyło się ze zwiększonymi zasobami wilgoci. Dlatego opady deszczu zaczęły przechodzić z biegiem godzin w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.
Synoptycy IMGW wydali stosowne alerty, w których informowali o pierwszych poważnych śnieżycach tej jesieni poza górami oraz możliwości wystąpienia oblodzenia dróg i chodników. Warto podkreślić, że już pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie sygnalizowaliśmy, że na nizinach i wyżynach czekają nas śnieżyce, które utrudnią ruch na drogach poza górami i prognozy te sprawdziły się nam co do joty.
Zobacz też: Wichura uderzy z Atlantyku
Odsuwają się opady na froncie okluzji z części kraju. Śnieżyca ustępuje
Dziś strefa opadów wielkoskalowych o charakterze stałym, mieszanym i ciekłym i odsuwającym się stopniowo froncie okluzji zaznaczy się początkowo na wschodzie, południowym – wschodzie, gdzie jeszcze oddziałuje niż ulokowany w rejonie Morza Czarnego. Nie będą to jednak ostatnie opady śniegu w tym tygodniu, gdyż jutro nasunie się front ciepły. Na czele ciepłego frontu pojawi się mokry śnieg, aczkolwiek od zachodu zaczną one stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Niewykluczone jednak, że gdzieniegdzie dojdzie do krótkotrwałego zabielenia krajobrazu z powodu śnieżycy na ciepłym froncie atmosferycznym. Z prognoz numerycznych nie wynika, aby trwała zima zagościła poza górami na dłużej, gdyż w kolejnych dniach powrócimy do klasycznej strefowej cyrkulacji atmosfery, ale w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca temperatury okażą się znacznie niższe i zdarzą się akcenty zimowe oraz ujemne temperatury.
Już wkrótce podamy kolejne prognozy pogody dla Polski. Dlatego śledźcie nas na bieżąco, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC