Wichura uderzy z Atlantyku. Niszczący wiatr do 150 km/h. Silne załamanie pogody również w Polsce

Nad częścią Polski w najlepsze pada śnieg, ale w tym artykule zajmiemy się innym zagadnieniem pogodowym. Będzie nim wichura, która niebawem uderzy w Europe. Napiszę również o tym co uchroniło nasz kontynent przed rozległym, głębokim niżem atlantyckim na początku weekendu.

Silna wichura przemieszczała się przez Atlantyk. W jakim stanie niż dotarł do Europy?

Jeszcze wczoraj obserwowaliśmy potężny wiatr na zachód od Europy. Wichura niosła porywy wiatru znacznie przekraczające 130 km/h. Lokalnie siła wiatru sięgała 150 km/h, co jest już wartością niszczącą.

W piątek bardzo silna wichura sunęła do Europy z Atlantyku
Potężna wichura na Atlantyku

Jeszcze kilkanaście godzin temu wydawało się, że w zachód Europy uderzy silny cyklon, a wichura mu towarzysząca może nieść wiatr o niszczącej sile. Jednak w „obronie Europy” stanął ośrodek wysokiego ciśnienia, który rozbudował się na zachodzie Rosji. Ośrodek ten znacznie osłabia niże atlantyckie, gdy te wkroczą do Europy. Wyż ten powoduje również spływ chłodnych mas powietrza w nasz region, dlatego choćby dziś obserwujemy atak zimy i śnieżyce, o których ostrzegałem Was w dniu wczorajszym.

Wyż nad zachodnią Rosją. Wichura zablokowana
Wichura zablokowana przez wyż z południowo zachodniej Rosji

Wyż prowadzi również do „spychania” w kierunkach południowo wschodnich, płytkich lecz aktywnych niżów (tych co przyniosły załamanie pogody w kraju). Okazuje się jednak, że wyż w najbliższych godzinach dopuści do wtargnięcia głębokiego wyżu na zachód Europy. Spójrzmy.

Wichura na zachodzie Europy. Jak będzie silna?

Wiemy już dlaczego wichura, która jeszcze wczoraj wyglądała bardzo groźnie do Europy dotarła już znacznie osłabiona. Zobaczmy teraz animację prognoz wiatru na kolejne dni. Okazuje się, że wraz z odpuszczaniem wyżu ze wschodu czeka nas w Europie bardzo silny wiatr.

Wichura w prognozach dla Europy

W pierwszych sekundach animacji widać jak głęboki niż z Atlantyku wypełnia się (słabnie) zbliżając się do Europy. Jednak nie wystarczy, by w sobotę na zachodzie Europy było całkiem spokojnie. Dziś mieszkańców Wysp Brytyjskich czeka wichura z wiatrem przekraczającym 100, nad morzem 110 km/h. Jednak naszą uwagę zwracają kolejne sekundy powyższej animacji. Na koniec weekendu w okolicach Grenlandii dojdzie do rozwoju bardzo głębokiego niżu (ciśnienie w centrum poniżej 960 hPa). Niż ten będzie szybko wędrował w kierunku północnej Europy, by docierając na kontynent w połowie tygodnia dynamicznie zanurkować na południowy wschód.

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 06 UTC według GFS dla Europy i obszarów przyległych

Silna wichura w połowie następnego tygodnia w Europie

Widzimy tu rozległą strefą silnego wiatru rozciągającą się od północnej Skandynawii, przez Bałtyk, po zachód Europy. Lokalnie wichura nieść może wiatr wiejący z prędkością 120-130 km/h. Na otwartych wodach Morza Północnego, czy Bałtyku z pewnością wiało będzie jeszcze mocniej. Strefa silnego wiatru przemieszczać będzie się na południowy wschód. Wszystko wskazuje więc na to, że dynamiczna pogoda dotrze w przyszłym tygodniu również do Polski.

Dynamiczna pogoda w przyszłym tygodniu w Polsce

Przez weekend nad naszym krajem przemieszczają się dwa aktywne, lecz płytkie niże. Przynoszą one dużo opadów, jednak nie towarzyszy im silny wiatr. Pogoda w pierwszych dniach nowego tygodni uspokoi się, jednak już w połowie tygodnia nasz kraj dostanie się pod wpływ głębokiego niżu z północy, o którym pisałem powyżej.

Wstępna prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 18 UTC dla Polski

Silny wiatr w Polsce w przyszłym tygodniu
Bardzo silny wiatr w przyszłym tygodniu w Polsce prawdopodobny

Pogoda zacznie stawać się niebezpieczna już w nocy z środy na czwartek. Z każdą godziną w regionie rosła będzie siła wiatru. Jednak prawdopodobnie wichura będzie najsilniejsza w czwartek po południu. Tego dnia siła wiatru na nizinach osiągać może 90-100 km/h. W górach z pewnością wiać może jeszcze silniej. Na koniec kilka słów o terminie powyższych prognoz. Ponieważ mówimy tu o okresie o prawie tydzień do przodu, to zarówno siła zjawiska, jak i termin jego wystąpienia mogą się nieco zmienić. O szczegółach zmian w prognozach informowali będziemy na bieżąco.