Mróz gwałtownie umocni się w Polsce. Temperatura nagle spadnie poniżej -10°C. Będzie ponad 1 metr śniegu na południu

Mróz gwałtownie umocni się w Polsce. Temperatura nocami spadnie poniżej -10°C. Prognozowany jest duży przyrost pokrywy śnieżnej w polskich górach.

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada częściej zdarzać będą się akcenty zimowe na nizinach i wyżynach. Szczególnie silny atak zimy będzie mieć miejsce w górach, gdzie do weekendu pokrywa śnieżna sięgnie 90-100 cm. Warunki do uprawiania turystyki górskiej okażą się trudne.

Minionej nocy najzimniej było przy gruncie -6°C w Białymstoku. Natomiast w Terespolu i Włodawie po -5°C. Jeśli chodzi o pomiary na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej, to najzimniej było na Śnieżce, gdzie zmierzono -7.6°C, natomiast na drugim miejscu znalazł się Kasprowy Wierch, gdzie zmierzono -4.8°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów m.in na stacjach meteorologicznych IMGW i EDWIN minionej nocy w Polsce

Mróz i przymrozki w wielu regionach

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce

zimno w kraju
Zimno w Polsce, zwłaszcza przy gruncie poza górami. Dane: CMM IMGW

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce z 16/17 listopada 2023 r.

mróz w Polsce
Mróz w wielu regionach Polski. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej, 17 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz i śnieg w Polsce
Najwięcej śniegu na Kasprowym Wierchu oraz Dolinie Pięciu Stawów. Dane: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w nocy z 16/17 listopada 2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

przybyło śniegu w Polsce
Przybyło śniegu i to nie tylko w górach w ciągu 24 h. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 17 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieg w Polsce
Mróz w Polsce i dużo śniegu w Tatrach. Dane: CM

Grubość i zasięg pokrywy śnieżnej w Karkonoszach, 17 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz w Polsce
Dużo śniegu w Polsce. Dane: CMM IMGW

Silny mróz z 18/19 listopada 2023 r.

Prognozy numeryczne wskazują, że nasilenie mrozu nastąpi już w najbliższy weekend, ale trwałej zimy z tego nie będzie, gdyż w kolejnych dniach powróci klasyczna cyrkulacja strefowa atmosfery. Pojawi się jednak po śnieżycy i dwucyfrowy mróz, który związany ma być ze spływem zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa, 18 listopada 2023, 12Z według modelu GFS

mróz w kraju
Powietrze arktyczne i mróz w Polsce

Niżowa pogoda i większe spadki temperatury w prognozach

Kształtujące dziś ośrodki niżowe przemieszczające się zachodu na wschód Starego Kontynentu, przyczynią się do istotnej adwekcji zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Ciepłe okresy z chłodniejszymi będą się zdarzać szczególnie w przyszłym tygodniu, lecz nadejścia trwałej zimy termicznej nie przewidujemy.

Coraz więcej wskazuje, że nadchodzący weekend przyniesie istotne ochłodzenie. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabego wiatru, zdarzą się większe spadki temperatury. Ważną rolę oprócz wyżej wymienionych czynników oraz adwekcji masy arktycznej odegra ukształtowanie terenu i najchłodniej będzie w obniżeniach terenu, czyli dolinach oraz kotlinach, gdzie ciężkie i zimne powietrze ma swobodnie osiadać w przejściowym polu podwyższonego ciśnienia.

Zobacz też: Atak zimy i załamanie pogody

Zimno w Polsce

Noc z 17/18 listopada 2023 r. przyniesie powszechne przymrozki w wielu regionach naszego kraju. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnej temperatury będzie na północy i północnym – wschodzie i wschodzie oraz rejonach górskich i podgórskich. Szczyt ochłodzenia przypadnie na początek weekendu. Najzimniejsza będzie noc z 18/19 listopada 2023 r., gdy to większy mróz obejmie przeważający obszar Polski.

Skala spadków temperatury będzie ściśle zależna od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń. Niewykluczone, że na nizinach temperatura na wysokości 2 metrów spadnie do -7°C/-1°C. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną może być poniżej -10°C. W szczytowych partiach gór może być nawet -15°C/-11°C.

Prognoza temperatura na wysokości 2 metrów, 19 listopada 2023, 03 UTC według modelu ECMWF

mróz w kraju
Mróz w Polsce

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 19 listopada 2023 o godzinie 6 UTC według modelu GEM

mróz w Polsce
Mróz dwucyfrowy możliwy w Polsce

Trwalej zimy po krótkim akcencie zimowym nie będzie na nizinach i wyżynach. W przyszłym tygodniu nie zabraknie opadów i dynamicznych wymian mas powietrza. Ciepłe i chłodne masy powietrza mają się ze sobą ścierać również nad Polską, co zmusi nas do uważnego śledzenia prognoz numerycznych, gdyż zasięg i wysokość opadów ulegać ma szybkim zmianom. Zima ze śniegiem i mrozem panować ma głównie w szczytowych partiach Karpat i Sudetów. Na nizinach możliwe są tylko akcenty zimowe i przymrozki, lecz trwałej zimy z tego nie będzie. Średnia dobowa temperatura będzie charakterystyczna dla przedzimia.

Fanipogody.pl