Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Czy będą silne ataki zimy i mróz dwucyfrowy. Anomalia temperatury w prognozach zaskakuje

śnieżyce

dynamiczna pogodaPogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Robimy przegląd prognoz na ostatni miesiąc mijającego roku.

Pogoda długoterminowa. Ciepły grudzień możliwy, ale nieuniknione są akcenty zimowe

Z najnowszym prognoz modelu CFS wynika, że ostatni miesiąc roku będzie charakteryzował się temperaturą powyżej normy. Najczęściej pokrywa śnieżna zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Pomimo, że CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły, to nie można wykluczyć, iż poszczególne tygodnie będą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej wieloletniej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim. Dlatego też pokrywa śnieżna może utrzymać się poza górami przez ponad 1-2 tygodnie w niektórych rejonach Polski.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Miesiąc ciepły
Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury powyżej normy

Modele amerykańskie ciepłe dla Polski

Biorą pod uwagę prognozy modelu CFS, to ostatni miesiąc 2023 roku na obszarze Polski okaże się w skali miesięcznej ciepły. Klimatyczny model prognozuje, że będzie to miesiąc z temperaturą najprawdopodobniej powyżej normy. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia. Jednak wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych mas powietrza jak na grudzień. Zbliżone prognozy pokazuje nam amerykański model CanSIPS, który wylicza nam średnią miesięczną temperaturę powyżej normy.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r. według modelu CanSIPS

ciepły grudzień w Polsce
Pogoda długoterminowa. Ciepły grudzień pokazuje CanSIPS

Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i mieszane. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego, niosąc poważne opady śniegu w krótkim czasie. Aczkolwiek z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy pogody codziennie.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na grudzień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. Pole niżowe nad Europą
Pogoda długoterminowa. Pole niżowe nad Europą

Pogoda długoterminowa. Nieuniknione są okresowe ataki zimy

Jest zwiększone prawdopodobieństwo, że w grudniu 2023 czekają nas zmienne warunki pogodowe. Przemieszczanie się ośrodków niżowych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Wyliczenia różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując wystąpieniem dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się ponadto zgniłe wyże. Co spowoduje utrzymywanie się podinwersyjnych chmur typu stratus oraz stratocumulus nawet przez kilka dni z rzędu. Mogą pojawiać się mgły, również marznące i osadzające szadź przy ujemnych temperaturach. Dni z pogodnym niebem w wielu regionach Polski ma być niewiele. Należy podkreślić, że najwięcej okresów z pogodnym niebem spodziewamy się w szczytowych partiach gór, gdzie możliwe są okresy z zaleganiem morza mgieł pod warstwami inwersji.

Zobacz też: Tęgi mróz do -36 stopni w listopadzie

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na grudzień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda w Polsce
Niżowa pogoda w Polsce

Pojedyncze dni z burzami możliwe

Pomimo, że znajdować mamy się w półroczu chłodnym, to nie można wykluczyć jednostkowych przypadków burz. Zwłaszcza adwekcyjnych za głównymi frontami, jak i też w obrębie aktywnych stref o charakterze chłodnym i okluzji. Istnieje ryzyko, że w grudniu najwięcej burz może wystąpić na północy. Ze szczególnym uwzględnieniem Bałtyku. Mogą pojawiać się czasem głębsze cyklony związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Możliwe są wichury. Dużo jednak będzie zależeć od położenia i intensywności prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Aczkolwiek również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe przy dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

ciepły grudzień 2023 r. w Polsce
Ciepły grudzień w prognozach

Wyliczana wstępnie miesięczna anomalia opadów na grudzień 2023 r. według ECMWF

prognoza ECMWF dla Europy
Anomalia opadów w normie według ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz