Tęgi mróz do -36 stopni w listopadzie. Niskie temperatury dotrą do Polski

Na wstępie, pierwsza część wpisu traktowała będzie o tym, że silny mróz panuje obecnie w części Azji. W kolejnej części sprawdzimy w jakich regionach Europy jest obecnie najchłodniej. Na koniec zajrzymy w prognozy temperatury dla Polski. Do nas też zbliżają się przymrozki. Sprawdzimy, czy możemy spodziewać się większych spadków temperatury w najbliższych dniach.

Tęgi mróz w Rosji w listopadzie

Przegląd warunków zimowych rozpoczynamy od Rosji, gdzie już na początku listopada panuje siarczysty mróz. Poniżej dziesięć miejsc z najniższą temperaturą w omawianym kraju.

Silny mróz panuje obecnie w Rosji
Silny mróz w Rosji

Widzimy, że na wszystkich stacjach pogodowych z zestawienia odnotowano temperatury poniżej -34 stopni Celsjusza. Najsilniejszy mróz panował ostatniej doby w miasteczku Teplyj Klyuch, gdzie termometry wskazały -36.7 stopni Celsjusza. Sroga zima panuje na Syberii już od kilkunastu dni, a dopiero rozpoczynamy tu sezon zimowy. W najbliższych dniach z pewnością w jednej z powyższych miejscowości odnotujemy mróz na poziomie -40 stopni Celsjusza. Na północy kontynentu azjatyckiego rozbudował się silny wyż. To właśnie ten ośrodek jest odpowiedzialny za tak duże spadki temperatury już na początku listopada.

Mróz panuje w Europie

Podczas gdy w Rosji temperatury spadają do coraz niższych wartości, na północy Europy zima jakby nieco odpuściła. Jeszcze kilka dni temu w Skandynawii notowano spadki temperatury do nawet -27 stopni Celsjusza. Obecnie jest to „zaledwie” -16 stopni. Takie wartości temperatury padły ostatniej doby w Norwegii.

Mróz nieco zelżał w Europie
Mróz nieco odpuścił w Europie

Obecnie mniejsze spadki temperatury spowodowane są oczywiście sytuacją synoptyczną w regionie. Jeszcze kilka dni temu blisko koła podbiegunowego obserwowaliśmy wyż. Obecnie ośrodek ten odsunął się w okolice Grenlandii i to właśnie tam notowany jest najsilniejszy obecnie mróz.

Słabszy mróz na północy kontynentu. Niże sterują pogodą
Słabszy mróz na północy kontynentu. Sytuacja synoptyczna

Utorowało to drogę dla niżów atlantyckich, które obecnie obejmują swym wpływem cały region Skandynawii. Ponieważ niże zaciągają cieplejsze powietrze z południa, temperatury nawet na północnych krańcach Norwegii, czy Finlandii są obecnie nieco wyższe niż jeszcze kilka dni temu. Dodatkowo, niże nie są już tak aktywne, co przekłada się na mniej intensywne opady śniegu. Dlatego też mniej intensywny niż w ostatnich dniach jest przyrost pokrywy śnieżnej w regionie. Czy oznacza to, że zima odpuszcza w Europie? Niekoniecznie, podczas gdy obecnie wyż odpuścił, za kilka dni znów pojawi się na północy Europy co spowoduje ponowne spadki temperatur w regionie Skandynawii. Jaki będzie to miało wpływ na sytuację pogodową i temperatury w Polsce? Zobaczmy.

Przymrozki nadchodzą do Polski. Czy spodziewać się większych spadków temperatur?

Obecnie w naszym kraju panuje typowa dla naszego regionu jesień. Docierają do nas kolejne niże, ponieważ wciąż znajdujemy się pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza. Skutkuje to napływem nieco cieplejszych mas powietrza. Na południu kraju temperatury w dzień osiągają 15 stopni Celsjusza, choć temperaturę odczuwalną w ostatnich i kolejnych dniach obniża dość silny wiatr. Zobaczmy co w temacie temperatury widzą modele numeryczne na najbliższy czas.

Prognoza temperatury dla Polski. Widać mróz w wyliczeniach modeli

Widzimy, że najbliższe dni nie przyniosą większych zmian w rozkładzie temperatury w kraju. Wciąż za dnia cieplej będzie na południu Polski. Podczas gdy tu termometry pokazywały będą ponad 10 stopni, w północnych regionach kraju już tak ciepło nie będzie. Maksymalne wskazania termometrów na północy to 7-9 stopni powyżej zera. Oczywiście piszemy tu o temperaturach w dzień. Nocami słupki rtęci spadały będą poniżej 5 stopni. W górach i na obszarach podgórskich pojawią się przymrozki.

Ochłodzenie widoczne w prognozach pogody dla Polski
Ochłodzenie w Polsce w połowie listopada

Sytuacja może zmienić się w okolicach połowy miesiąca. Ponieważ na północy rozbuduje się wspominany wyż, chłodne masy powietrza zaczną spływać bardziej na południe. Dlatego też w prognozach temperatury dla Polski widać mróz. Oczywiście, piszemy tutaj o terminach na 10 dni do przodu, więc prognozy nie są jeszcze pozbawione błędów szacunkowych. Jeśli jednak modele poprawnie wyliczają sytuację pogodową to mróz w północno wschodnich regionach Europy sięgać może nawet -15 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Podsumowując, sroga zima i mróz występują obecnie w dalekiej Rosji. Tutaj temperatury spadają nawet do -36/-40 stopni. Nieco cieplej zrobiło się na północy Europy, jednak taka sytuacja nie potrwa długo. Za kilka dni na północy rozbuduje się wyż dlatego w wielu regionach zrobi się znacznie chłodniej. Ujemne temperatury i zima może zawitać również do części Polski. Jednak z dokładnymi, bardziej wiążącymi prognozami jeszcze na ten moment się wstrzymajmy.