Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie atak zimy i większy mróz w listopadzie? Znamy prognozy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duży wpływ strefowej cyrkulacji atmosfery na pogodę w Polsce. W kolejnych tygodniach ilość opadów będzie powyżej normy wieloletniej. Mogą nawet wystąpić pojedyncze dni z burzami. W okolicach drugiej połowie miesiąca możliwe głębsze ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa. Widać głębsze ochłodzenie, ale zimy na nizinach z tego nie będzie

Zima utrzymuje się na początku listopada tylko wysoko w górach. Szczególnie powyżej 1600-1700 metrów nad poziomem morza. Na nizinach dalej bez opadów zimowych w pierwszej dekadzie mijającego miesiąca.

Panuje jednak niżowy wzór pogody, dlatego warunki pogodowe nie okazują się stabilne. Przeważa wędrówka ośrodków niskiego ciśnienia znad Atlantyku w kierunku wschodniej części Europy. Czasem zmierzają do nas niże z południa i południowego – zachodu.

Widok na kamery TOPR o złotej godzinie dziś w górach

pogoda długoterminowa na 16 dni
Źródło: kamery.topr.pl/
zimowa aura w kraju
Źródło:http://kamery.topr.pl/
zimowa pogoda w górach
Źródło: pogoda.topr.pl.
pogoda długoterminowa
Źródło: pogoda.topr.pl.
Fot: pogoda.topr.pl.
zima w górach
Zdjęcie: TOPR Goryczkowa

Będzie silne ochłodzenie w Polsce

Pierwsze dni mijającego miesiąca przynoszą przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej. W drugiej dekadzie miesiąca częściej pojawiać będą się przymrozki, a nawet i większy mróz. Szczególnie w wyższych partiach gór. Średnia dobowa temperatura powietrza nieuchronnie zacznie obniżać się w kierunku termicznego przedzimia. We wpisie tym sprawdzimy, jak mogą kształtować się warunki pogodowe do początku trzeciej dekady listopada.

Prognoza orientacyjna średniej dobowej temperatury powietrza do 14 listopada 2023 r. według ECMWF

pogoda długoterminowa. Duże ochłodzenie w Polsce
Duży spadek temperatury i ryzyko częstszych przymrozków i mrozu w okolicach drugiej połowy miesiąca: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Niżowa aura szybko nie ustąpi

Od kilku tygodni obserwujemy bardzo wysoką cyrkulacji strefowej, przyczynia się do tego, że znajdujemy się przeważnie w łagodnych, lecz wilgotnych masach pochodzenia polarnomorskiego, przejściowo docierały do nas też masy pochodzenia zwrotnikowego. Głównie w ciepłych sektorach niżu. Przymrozki są mocne ograniczone obszarowo na nizinach, bo przeważnie powietrze nie jest tak zimne i brakuje większych przejaśnień i rozpogodzeń. Dlatego po zachodzie słońca nie występują dogodne warunki do silnej radiacji ciepła. Prawdziwa zima zawitała wraz z początkiem listopada w szczytowe partia gór, gdzie bez odpowiedniego obuwia i raczków lepiej nie wybierać się w wyższe partie gór, gdyż warunki do uprawiania turystyki górskiej są trudne. Szlaki są śliskie i oblodzone i o wypadek na szlaku w polskich górach nie trudno.

Zobacz też:  Wysokość opadów do 15-20 mm.

Do 4 listopada 2023 r. temperatura jest powyżej normy wieloletniej. Średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 2.9°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Z prognoz wynika, że nowy tydzień zapowiada się z temperaturą wyższą względem wielolecia. Wartości na termometrach będą przeważnie charakterystyczne dla jesieni termicznej i wyższe o około 1-4°C, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020 r. Istotny spadek temperatury widać pod koniec kolejnego weekendu listopada.

Pogoda długoterminowa sugeruje akcenty zimowe na nizinach w Polsce

Będzie prawdopodobnie głębsze ochłodzenie w Polsce

Temperatury mogą spaść na kilka dni do wartości poniżej normy wieloletniej w okolicach kolejnej niedzieli. Zimny może być przejściowo także w okolicach 13-15 listopada 2023 r., gdy to widać istotny spływ zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Należy uwzględnić, że w kolejnych dniach będziemy obserwować istotne zmiany w prognozach numerycznych. Adwekcja chłodu o cechach arktycznych może nastąpić w tylnej części cyklonu. Będzie on najprawdopodobniej wędrować nad Europą Północną, zmierzając w kierunku Federacji Rosyjskiej. Już w kolejny weekend temperatura obniży się do niskich wartości, osiągając próg przedzimia. Przejściowo głównie w górach panować ma termiczna zima. W drugiej dekadzie miesiąca przybędzie dni z niską temperaturą powietrza i częściej w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń będą występować przymrozki przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 5.11.2023 r. do 14.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne ochłodzenie w Polsce
Spadek temperatury. Źródło; CMM IMGW

Spłynąć może arktyczne powietrze do Polski

Odległe prognozy numeryczne pokazują nam pewne prawdopodobieństwo głębszego ochłodzenia w okolicach drugiej połowy miesiąca, gdy to na kilka dni możemy znaleźć się w powietrzu pochodzenia arktycznego. Nie można wykluczyć, że ochłodzenie okaże się na tyle głębokie, że zapanuje zaawansowane przedzimie, a w obszarach podgórskich i górskich zima termiczna. Kilkudniowa zima termiczna nie jest całkowicie wykluczona, ale najnowsze prognozy modeli numerycznych mogą ulec złagodzeniu w kierunku nieco cieplejszego wzorca. Prognozy na tak odległy okres i przy niestabilnej sytuacji barycznej nie są jeszcze pewnikiem i należy monitorować wiązki prognostyczne modeli z różnych ośrodków meteorologicznych oraz prognozy operacyjne w kolejnych dniach nowego tygodnia.

Prognoza orientacyjna temperatury minimalnej na wysokości 2 metrów w okresie od 5.11.2023. r. do 14.11.2023 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

mróz większy w Polsce
Pogoda długoterminowa. Mróz większy w Polsce. Dane: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niżowa pogoda w kraju

W nowym tygodniu przeważnie znajdziemy się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, który rozciągać ma się od Atlantyku w głąb Starego Kontynentu. Nie można wykluczyć, że pod koniec przyszłego tygodnia odczujemy istotne ochłodzenie w całej Polsce. Z uwagi na prognozowane ochłodzenie model ECMWF zakłada spadek średniej miesięcznej anomalii temperatury z 2.9°C do 1.3°C w okolicach 14 listopada 2023 r. Często w nowym tygodniu ma padać, dodatkowo nie można całkowicie wykluczyć pojedynczych, lecz słabych burz. Największe sumy opadowe są wyliczane na północy i północnym – wschodzie, a w okolicach kolejnego weekendu na południu i wschodzie. Nie można wykluczyć opadów krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem pod koniec przyszłego tygodnia poza górami.

Prognoza średniej wartości anomalii ciśnienia na 5.11.2023 r. do 12.11.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda w Polsce
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody

Będzie powiew zimy na nizinach

Znaczny przyrost pokrywy śnieżnej będzie występować do trzeciej dekady listopada okresami wysoko w górach, ale zdarzą się też na tym obszarze istotne ocieplenia, powodując odwilż i topnienie pokrywy zimowej. Na nizinach również możliwe są akcenty zimowe, zwłaszcza w okolicach drugiej połowy miesiąca, gdy to przelotnie popada krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Trwałej zimy z tego poza górami z tego nie będzie.

Prognoza wiązek temperatury na wysokości 2 metrów i opadów dla Warszawy według GFS

pogoda długoterminowa. Niska temperatura w Polsce
Pogoda długoterminowa. Ujemna temperatura coraz częściej nocami

Prognozy sygnalizują spory spadek temperatury

Reasumując, czeka nas niżowy wzór pogody w kolejnych tygodniach. W drugiej dekadzie listopada temperatury mogą zauważalnie spaść w kierunku termicznego przedzimia, a przejściowo gdzieniegdzie może zapanować termiczna zima. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, ale z mniejszym prawdopodobieństwem takiego scenariusza na nizinach. Pod znakiem zapytania pozostaje jeszcze skala i długość ochłodzenia w okolicach drugiej połowy miesiąca. Co więcej w drugiej dekadzie miesiąca coraz częściej będą nam towarzyszyć nocne i poranne przymrozki. Aczkolwiek będzie to zależne od skali przejaśnień i rozpogodzeń oraz czynnika adwekcyjnego. Nie wynika, aby ochłodzenie było długie i trwałe, dlatego na nizinach trwałej zimy z tego nie będzie, ale akcenty zimowe są jak najbardziej możliwe.

Fanipogody.pl