Płytki niż zmienia pogodę w Polsce. Wysokość opadów do 15-20 mm. Śnieg i mróz oraz wichura w górach

Płytki niż wkracza od południa i radykalnie zmienia przebieg pogody. Prognozuje się akumulacje opadów do 15-20 mm do początku tygodnia. Dodatkowo w górach pada śnieg i występuje w szczytowych partiach ujemna temperatura oraz wichura i gęsta mgła. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są bardzo trudne. Szlaki górskie są śliskie i oblodzone.

Płytki niż kształtuje pogodę. Ulewy w kraju, śnieżyca w górach

Niżowa pogoda nie ustaje i nie mamy co liczyć w kolejnych tygodniach na większą stabilizacje aury w Polsce. Docierają do nas kolejne ośrodki niskiego ciśnienia wraz z układami frontów atmosferycznych, które psują pogodę w naszym kraju. Przynoszą silny wiatr, opady i większe zachmurzenie. Ponownie w górach występuje wichura, gdzie porywy w Karpatach przekraczają 100 km/h. Od południa w pierwszej części dnia wkracza płytki ośrodek niskiego ciśnienia, w którym ciśnienie wynosi około 985 hPa. Prognozy numeryczne zakładają, że trajektoria niżu przebiegać ma z południa na północny – wschód. Wysokość opadów może sięgnąć nawet 10-20 mm, natomiast wysoko w Tatrach występować mają w dalszym ciągu opady śniegu.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Buczynowa Dolina, 5 listopada 2023 o godzinie 9:48 czasu lokalnego

atak zimy w górach
Płytki niż przynosi atak zimy w górach. Źródło: Kamery TOPR

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty, 5 listopada 2023 r. o godzinie 10:11 czasu lokalnego

niżowa pogoda
Płytki niż psuje pogodę w kraju. Źródło: Kamery TOPR

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty, 5 listopada 2023 r. o godzinie 11:02

ulewy w Polsce
Zimowa aura. Źródło: Kamery TOPR

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw, o godzinie 11:14 czasu lokalnego

groźna pogoda i płytki niż
Dynamiczna i niżowa pogoda w Polsce

Morskie Oko – Rysy, 5 listopada 2023 r. o 11:15 czasu lokalnego

Płytki niż przynosi śnieg w górach

Śnieg w górach, deszcz na nizinach i wyżynach

Zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że rozległa strefa opadów deszczu wpływa na pogodę w południowej części Polski. Z biegiem godzin będzie ona obejmować kolejne regiony naszego kraju, docierając nad wschodnią, centralną i północno-wschodnią część RP. Prognozuje się na ogół natężenie opadów o charakterze słabym i umiarkowanym, gdzieniegdzie także silnym.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych

silny wiatr i niżowa pogoda
Strefa opadów postępuje nad Polską

Płytki niż dziś nad Polską

Dodatkowo w wyższych partiach gór obserwowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Modele prognozują, że do poniedziałku w najwyższych partiach Karpat zalegać będzie nawet 5-20 cm białego puchu. Lepiej przeczekać to załamanie pogody, gdyż opadowe zimowe na tym obszarze są połączone z silnym wiatrem i mgłą ograniczającą widzialność poniżej 50 m. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są bardzo trudne. Już w nocy z soboty na niedzielę, na Kasprowym Wierchu notowano porywy wiatru dochodzące do 120 km/h. Niewiele mniej wiało w Karkonoszach na Śnieżce. Jeszcze większe podmuchy wiatru zmierzono na stacji telemetrycznej w Połoninie Wetlińskiej, gdzie wiatromierz na maszcie 10 m pokazał aż 135.7 km/h.

Porywy wiatru w minionych 24 na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

groźna pogoda
Silny wiatr w Polsce

Ulewy związane z przejściem płytkiego niżu

Z biegiem godzin strefa opadów, które są związane z niżem mają przemieszczać się w głąb Polski. Sięgną po Mazowsze, Lubelskie, Ziemie Łódzką, docierając też nad Podlasie oraz Warmię i Mazury. Prognozuje się, że opady atmosferyczne zaczną ograniczać swój zasięg wieczorem i w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek na południu naszego kraju.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 listopada 2023 r., 11 UTC według niemieckiego modelu ICON

dynamiczna pogoda i niżowa
Ulewy w Polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 listopada 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

silna ulewa w Polsce
Strefa opadów obejmie wiele regionów. Najmocniej popada na wschodzie, południowym – wschodzie

Niż odsunie się nad Białoruś

Już najbliższej nocy ośrodek niżowy przesunie się nad Białoruś. Dlatego w jego tylnej części spłynie znacznie chłodniejsze powietrze po zachodniej stronie niżu barycznego. Znajdziemy się w wilgotnej masie z rejonu Atlantyku. Tworzyć mają się opady atmosferyczne o charakterze konwekcyjnym, które zaznaczą się na zachodzie i północy Polski. W wielu regionach zapowiada się deszczowy i wietrzny początek nowego tygodnia.

Zobacz też: Silna śnieżyca na północy oraz ulewy na południu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 listopada 2023, 17 UTC według modelu ICON dla Polski

płytki niż i spływ chłodu w Polsce
Płytki niż nad Polską i adwekcja chłodu w tylnej jego części

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 listopada 2023, 19 UTC według modelu ICON dla Polski

płytki niż i dynamiczna pogoda
Płytki niż i ulewy w kraju

Do początku nowego tygodnia wysokość opadów sięgnie 3-20 mm. Szczególnie obficie popada na wschodzie, południowym – wschodzie. W rejonach górskich i podgórskich występować mają głównie opady mieszane i śniegu, które w szczytowych partiach gór spowodują znaczny przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach.

płytki niż i ulewy w Polsce
Ulewna pogoda w Polsce

Deszczowy okres w pogodzie utrzyma się w kolejnych tygodniach, ale większe opady widać dopiero w drugiej dekadzie listopada. Zimowych epizodów na nizinach i wyżynach nie widać w pierwszej połowie miesiąca. Więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie na 16 dni, która pojawi się dziś na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl