Tornado uderzyło nagle w środku dnia. Ponad 150 budynków uszkodzonych. Burza superkomórkowa siała zniszczenie

Tornado pojawiło się w środku dnia. Z doniesień medialnych wynika, że w Bułgarii uderzyła silna trąba powietrzna jak na jesień, siejąc ogromne zniszczenia w wielu miejscowościach.

Groźne tornada w listopadzie na obszarze Europy

Listopad jest ostatnim miesiącem meteorologicznej jesieni na półkuli północnej. Mimo tego występują na Starym Kontynencie silne burze i groźne tornada. W sobotę na terenie Bułgarii pojawiła się silna trąba powietrzna, która spowodowała duże szkody. Z doniesień lokalnych mediów wynika, że ponad 150 dachów zostało uszkodzonych, dodatkowo silny wiatr związany z wirem powietrza uszkadzał sieci energetyczne, pozbawiając tysiące osób w krótkim czasie energii elektrycznej. Raporty w bazie ESWD wskazują, że niecodzienne zjawisko wystąpiło na terenie następujący miejscowości: Lavino, Kitanchevo, Todorovo, Paisievo, Dolets, Ruyno, Razgrad, Silistra. Siłę trąby powietrznej oszacowano na IF2. Na szczęście nikt nie zginął, ale jedna osoba została ranna.

Gwałtowne burze na południu i południowym – wschodzie Europy

Gwałtowne burze w listopadzie

Tornado przemieszczało się ze znaczną prędkością i w krótkim czasie spowodowało bardzo duże szkody. Szczególnie zła sytuacja po przejściu żywiołu miała miejsce w gminie Isperih, w której znajduje się miejscowość Lavino, jaka szczególnie odczuła skutki przejścia trąby powietrznej. W Bułgarii tak silne tornada o tej porze roku to prawdziwa rzadkość. Najprawdopodobniej silna trąba rozwinęła się w czasie przechodzenia gwałtownej superkomórki burzowej i była związana z mezocyklonem.

Dane z ESWD wskazują również, że znaczne zniszczenia spowodowane przez burze odnotowano na obszarze następujących miejscowości: Yakim Grunevo, Konevo i Todorovo. W tych miejscach silny wiatr związany z tornadem łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, uszkadzał poważnie dachy, niszczył też napowietrzne linie energetyczne, pozbawiając tysięcy osób energii elektrycznej. Na skutek przejścia żywiołu zniszczonych zostało wiele samochodów i maszyn rolniczych. Tylko jedna osoba została ranna, ale na szczęście nikt nie zginął z powodu przejścia tornada na południu Europy.

Duże zniszczenia na południu Europy

Służby ratunkowe z tamtego obszaru Europy podjęły niezbędne działania, aby usunąć skutki przejścia tego żywiołu, zabezpieczając m.in uszkodzone dachy, usuwając z dróg powalone drzewa i linie energetyczne. Samo tornado trwało około 5-7 minut, uszkadzając w różnym stopniu ponad 150 dachów. Niektóre z budynków są w tak dużym stopniu uszkodzone, iż nie nadają się do dalszego zamieszkania. Trąba powietrzna uszkodziła ponadto 10 słupów energetycznych, odcinając na dłuższy czas dopływ prądu. Lokalne służby przeniosły mieszkańców zniszczonych domów do hal sportowych.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie atak zimy i większy mróz w listopadzie?

Tornada w Bułgarii, 4 listopada 2023 r. według danych ESWD

tornada na południu Europy
Tornada na południu Europy według ESWD. Mapa: Openstreetmap, licencja OBDL

Prędkość wiatru w tornadzie mogła przekroczyć 200 km/h

Z raportów ESWD wynika, że prędkość wiatru w wirze osiągała około 180-200 km/h, co spowodowało ogromne szkody w zabudowaniach, drzewostanie i liniach energetycznych oraz niszcząc również samochody. Silny wiatr łamał drzewa, ale także wyrywał je z korzeniami.

Druga trąba powietrzna w Bułgarii, 4 listopada 2023 r.

Nad Europą i obszarami przyległymi od dłuższego czasu utrzymuje się rozległe pole obniżonego ciśnienia. W obrębie pola niżowego znajdują się i tworzą aktywne niże baryczne, których rozwój następuje również nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. W najbliższych dniach kolejne burze pojawiać będą się m.in w basenie Morza Śródziemnego. Słabych burz nie można także wykluczyć na zachodzie, centrum i wschodzie Europy, ale będą to zjawiska znacznie słabsze niż na południu Starego Kontynentu.

Prognoza burzowa na okres od poniedziałku do wtorku od ESSL

groźne zjawiska w Europie
Groźne burze w Europie

Prognoza burzowa na okres od 7.11.2023 r. do 8.11.2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

silne burze możliwe w Europie
Silniejsze burze możliwe na południu Europy

Fanipogody.pl