Zima zapanowała na południu Polski. W wyższych partiach gór występuje mróz całodobowy, dodatkowo warunki do uprawiania turystyki górskiej są trudne. Dlatego bez raczków lepiej nie zapuszczać się w wyższe partie Karpat i Karkonoszy.
Zimowa pogoda w górach
Poniższe fotografie pochodzą z poniedziałkowej drugiej części dnia, gdzie można podziwiać zaśnieżone szczyty górskie w Karpatach. Turyści w górach muszą być przygotowani na zimę, gdyż zalega pokrywa śnieżna zwłaszcza powyżej 1600-1800 m n.p.m. W ciągu ubiegłej doby na najwyżej położonej stacji meteorologicznej w Polsce, czyli na Kasprowym Wierchu zanotowano przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm. Natomiast na Śnieżce odnotowano ubytek pokrywy białego puchu o 3 cm. Warunki do pieszych wędrówek są znacznie utrudnione przez silny wiatr i występowanie mgieł oraz opadów atmosferycznych.
Morskie Oko – Rysy, 6 listopada 2023 o godzinie 14:06 czasu lokalnego w Polsce
Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw
Dolina Pięciu Stawów Polskich – Buczynowa Dolina
Hala Gąsienicowa
Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa
Kościelisko – widok na Czerwone Wierchy
Kościelisko – widok na Czerwone Wierchy
TOPR Dolina Pięciu Stawów Polskich
TOPR Morskie Oko
Zima nie tylko zapanowała w szczytowych partiach Karpat, ale także w Karkonoszach. Na Śnieżce dziś rano leżało 6 cm białego puchu, to dwukrotnie mniej niż na Kasprowym Wierchu, gdzie w ciągu minionych 24 godzin odnotowano przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm.
Grubość pokrywy śnieżnej – 6 listopada 2023 o godzinie 7 czasu lokalnego w Sudetach
Grubość pokrywy śnieżnej w Tatrach i na Podhalu, 6 listopada 2023, 07:00 czasu lokalnego w Polsce
Zmiana grubości pokrywy pokrywy śnieżnej w okresie od 5.11.2023 r. do 6.11.2023 r. na stacjach PSHM
Zima i mróz w górach powyżej 1600 metrów n p.m w Polsce
Lekki mróz i zima ze śniegiem utrzymuje się w szczytowych partiach Karpat. Depesze synoptyczne od 9:00 czasu lokalnego do 18:00 czasu miejscowego w poniedziałek dla najwyżej położonej stacji klimatologicznej w Polsce.
Lekki mróz przez cały dzień utrzymywał się dziś na Śnieżce, gdzie dodatkowo obserwowano mgłe z tendencją do marznięcia. Obserwator na stacji wysokogórskiej raportował również słabe, przelotne opady śniegu w Karkonoszach na wysokości 1613 m n.p.m, gdzie również utrzymuje się lekka zima z pokrywą śnieżną w okolicach 6 cm. Dla porównania po słowackiej stronie na Łomnicy zalega aż 23 cm pokrywa śnieżna i temperatura spada poniżej -7 °C w klatce meteorologicznej. Wieje dodatkowo silny wiatr, który przekracza 100 km/h.
Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni
Śnieg w górach, ujemna temperatura na Śnieżce w Sudetach
Z prognoz numerycznych wynika, że zima w kolejnych dniach utrzyma się głównie w górach, dodatkowo w kolejnych tygodniach głównie w szczytowych partiach gór występować mają opady śniegu, dzięki czemu będzie biało już nie tylko powyżej 1500-1700 metrów m n.p.m. Niewykluczone jednak, że w okolicach drugiej połowy listopada pojawią się opady zimowe na nizinach i wyżynach. Ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej połowy naszego kraju, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Bardziej można spodziewać się nietrwałego akcentu zimowego poza górami. Prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie. W kolejnych dniach przekonamy się, czy takie wyliczenia się utrzymają i opady śniegu na większym obszarze poza górami zobaczymy w okolicach 15 listopada 2023 r.
W kolejnych dniach podamy kolejne prognozy pogody I informacje ze Świata. Śledźcie nas na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC