Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. W kwietniu 2021 dominacja pogody wyżowej i coraz częstsze 20°C na termometrach

Pogoda. Wał wyżowy


Pogoda długoterminowa na pierwsze tygodnie kwietnia 2021. Możliwa częsta dominacja pogody wyżowej. Coraz wyższe wartości na termometrach. Sprawdźmy orientacyjny trend w pogodzie na 4 miesiąc bieżącego roku.

Pogoda. Możliwa dominacja pogody wyżowej

Według modelu GEFS na początku kwietnia 2021 Polska znajdzie się pod wpływem rozległego wału wyżowego, który najprawdopodobniej rozciągać będzie się od Atlantyku aż po Rosję. Tylko okresami wkroczą do nas zatoki i fronty atlantyckich niżów.

Pogoda. Rozległy wał wysokiego ciśnienia

Istotnych zmian w prognozach nie widać w pierwszych dniach kwietnia, gdy przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego może znaleźć się pod wpływem wału wyżowego.

Pogoda. Wał wyżowy

Jeśli chodzi o średnią anomalię temperatury, to temperatura na przełomie marca i kwietnia powinna oscylować powyżej normy wieloletniej. Niektóre (orientacyjne) wiązki kontrolne modelu GFS sugerują przekroczenie okresami 20°C w naszej części Europy. Nie można jednak wykluczyć krótkotrwałych okresów chłodu w pierwszej dekadzie kwietnia, a nawet opadów o charakterze zimowym.

Rozbieżne prognozy modeli numerycznych

Temperatura w ciągu dnia powinna być na ogół dodatnia na nizinach, ale prawdopodobnie nocne przymrozki zdarzą się w pierwszych tygodniach kwietnia.

Trend według GEFS

Według modelu GEFS temperatura w okolicach normy wieloletniej dla kwietnia będzie występować w okresie od 2.04.2021 do 7.04.2021. W tym czasie nie możemy wykluczyć krótkotrwałych okresów z wtargnięciem mas arktycznych. Ochłodzenia spowodowane spływem mas powietrza z północy będą jednak mniej dotkliwe niż w marcu. Ich ilość powinna również mniejsza, ale z pewnością się zdarzą. Bardziej precyzyjne prognozy będą dostępne dopiero w najbliższych dniach, a szczególnie pod koniec marca 2021.

GEFS i trend w pogodzie

W pierwszej dekadzie kwietnia temperatura może obniżyć się na kilka dni do wartości poniżej normy wieloletniej. Sugeruje to model amerykański CFS. Jutro dostępne będą świeże wyliczenia europejskiego modelu ECMWF, który zdecydowanie lepiej radzi sobie z określaniem prawdopodobnego trendu na kilka tygodni do przodu.

Pogoda i CFS z ochlodzeniem

Model GFS nie jest do końca przekonany do takiego trendu w pierwszych dniach kwietnia. Może być zarówno bardzo ciepło, jak i też chłodno. Bezpiecznie przyjmuje się, że prognozy powyżej 5-7 dni są orientacyjne, a do 10 dni w miarę dokładnie mamy możliwość określić trend w pogodzie.

Wiązki modelu GFS
Pogoda. Trend w pogodzie

Pogoda. Często będzie bardzo ciepło i sucho

W kwietniu z pewnością nie zabraknie dni bardzo ciepłych. Przekroczenie 20°C będzie częste na początku wiosny. Szczególnie w sytuacji adwekcji mas z południa i południowego-zachodu Europy. Jeśli chodzi o opady, to pierwsze tygodnie kwietnia przyniosą ilość opadów znacznie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda. Dominacja wyżów

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz