Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2021. Dużo Słońca, rzadkie przymrozki i śnieg oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend modeli numerycznych dla naszej części Europy. Pod uwagę weźmiemy prognozy CFS, GEFS, GFS oraz ECMWF.

Już za kilka dni rozpoczyna się kwiecień. Sprawdźmy najnowszą pogodę długoterminową na czwarty miesiąc roku. Przy analizach przyjmiemy założenie tygodniowe modeli amerykański oraz europejskich. Na sam początek chcemy podkreślić, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje pewne trendy, które mogą ulec duży zmianom. Szczególnie dotyczy to drugiej i trzeciej dekady kwietnia, gdzie sprawdzalność prognoz wyraźnie spada.

Temperatura powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej

Według amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) kwiecień w Polsce przyniesie temperaturę lekko powyżej normy wieloletniej, bądź w normie wieloletniej. Nie będzie to miesiąc gorący, ale przez około 40-70% czasu napływać będą do naszej części Europy umiarkowanie ciepłe masy powietrza. Przeważnie z zachodu, południa i południowego-zachodu. Spływy z północy mają być rzadsze i mniej intensywne niż w marcu. Okresami temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej i mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem, krupy a nawet śniegu.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021

Pogoda. Polska przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia

Jeśli chodzi o rozkład ciśnienia, to przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszary przyległe znajdą się najprawdopodobniej w polu podwyższonego ciśnienia, które może być ułożone południkowo. Niewykluczone, że przez naszą część Europy przebiegać będzie wał wyżowy rozciągający się od Atlantyku aż po Rosję. Tak stabilne warunki pogodowe mogą trzymać się przez 40-70% czasu. Okresami jednak przez Polskę przejdą zatoki i fronty atmosferyczne, które przyniosą wzrost dynamiki w pogodzie. Na ogół w cieplejszych masach powietrza będzie to deszcz, mogą zdarzyć się także wiosenne burze. W chłodniejszych natomiast deszcz ze śniegiem, mokry śnieg i krupa śnieżna oraz lodowa.

Pogoda. Rozkład ciśnienia w kwietniu 2021

Pogoda. Ilość opadów w normie i poniżej normy wieloletniej

Natomiast w kwietniu 2021 ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej normy wieloletniej, a miejscami w normie. Na ogół panować będzie sucha, wyżowa pogoda, która skutkować może stabilnymi warunkami pogodowymi przez wiele dni. Spokój tylko okresami zakłócą przechodzące przez Polskę fronty atmosferyczny, które związane będą głównie z cyrkulacją zachodnią. Nie można wykluczyć, że w sytuacji napływu chłodnych mas powietrza nad Morze Śródziemne dojdzie do rozwoju niżów śródziemnomorskich, których trajektoria może być skierowana w kierunku naszej części Europy. Przynieść mogą większe opady atmosferyczne. dlatego poszczególne tygodnie kwietnia mogą przynieść opady w normie, a nawet powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć większych akcentów zimowych. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, ale i na nizinach możliwe są ostatnie epizody zimowe, które skutkować mogą powstaniem krótkotrwałej pokrywy śnieżnej. Tych dni będzie jednak zauważalnie mniej niż w marcu, a częściej dotrą do Polski ciepłe masy powietrza.

Pogoda. Trend na pierwsze dni kwietnia według GEFS i GFS

Teraz przyjrzymy się anomaliom na pierwsze dni kwietnia według modelu GEFS. Widać wyraźnie, że na przełomie marca i kwietnia temperatura będzie powyżej normy wieloletniej, a miejscami w normie dla tego okresu. Dwucyfrowe dodatnie temperatury nie będą rzadkością, lecz w okolicach Wielkanocy możliwe ochłodzenie, którego skala nie powinna być duża i będzie ono krótkotrwałe. Nocami i w godzinach porannych możliwe przymrozki.

Pogoda. Anomalia na przełom marca i kwietnia 2021

Pierwsze dni kwietnia nie powinny być ciepłe. Temperatura oscylować może najczęściej w okolicach normy wieloletniej, a nawet znacznie poniżej normy wieloletniej. Podkreślamy jednak, że są to wstępne prognozy numeryczne, które mogą ulec sporej korekcie, mając na uwadze odległy termin. Wstępne prognozy wskazują na silne ocieplenie w okolicach 6-7 dnia miesiąca, ale będziemy zmuszeni zweryfikować te wyliczenia w kolejnych dniach.

Trend na pierwsze dni kwietnia 2021

Silne, lecz krótkotrwałe ocieplenie jest prognozowane w ostatnich dniach marca. W pierwszych dniach nowego miesiąca temperatura może obniżyć się poniżej wartości typowych dla normy wieloletniej. Niektóre wiązki kontrolne, a nawet prognozy operacyjne wskazują na możliwe silne ocieplenie po Wielkanocy. Jednak średnia wszystkich wiązek oscyluje w okolicach wartości typowych dla normy wieloletniej. Prognozy powyżej 6-7 dni bardzo często charakteryzują dużą rozbieżnością, co spowodowane jest wieloma czynnikami, które są do opisania w bardziej rozległym wpisie.

Pogoda. Możliwe silne ocieplenie.

Interesująco wyglądają pojedyncze wiązki kontrolne według GFS. Temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g mogłaby wzrosnąć do 25 stopni na południu. Szczególnie w okolicach 6-8 dnia miesiąca. Niestety ryzyko tak wysokich temperatur w pierwszej dekadzie nie jest wysokie, a prawdopodobieństwo sprawdzenia się skrajnych wiązek nie przekracza 30%.

Wiązki kontrolne. Pogoda na 16 dni

Pogoda. Anomalie tygodniowe według ECMWF

Na sam koniec przyjrzymy się prognozom ciśnienia oraz anomalii temperatury dla poszczególnych tygodni kwietnia. Wskazują one pewien trend, który może utrzymać się przez przeważający okres czasu.

Według ECMWF na przełomie marca i kwietnia temperatura w Polsce będzie powyżej normy wieloletniej. Prognozowane silne ocieplenie na koniec miesiąca zaburzać może nam pełen obraz anomalii tygodniowej, gdyż w pierwszych dniach kwietnia może nadejść kilkudniowe ochłodzenie.

Pogoda. Anomalie tygodniowe ECMWF

W okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021 anomalia tygodniowa może kształtować się w normie wieloletniej. Jednak w kolejnej aktualizacji modelu numerycznego należy spodziewać się korekty. Najprawdopodobniej w kierunku wartości powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalie tygodniowe ECMWF

Istotnych zmian nie widać w prognozach na okres od 12.04.2021 do 19.04.2021. ECMWF sugeruje wtedy utrzymanie się wartości typowych dla kwietnia. Miejmy jednak na uwadze, że prognoza może ulec wyraźnej korekcie w kolejnej aktualizacji modelu w czwartek.

Pogoda. Anomalia tygodniowa w kwietniu

Model ECMWF wskazuje, że w okresie od 19.04.2021 do 26.04.2021 temperatura oscylować ma w normie, a miejscami nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Podkreślamy jednak ponownie, że trend ten może ulec zmianie. Zarówno w kierunku większego ocieplenia, a nawet ochłodzenia.

W normie wartości dla kwietnia 2021

Prognozy na przełom kwietnia i maja są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym i pokazujemy je tylko orientacyjnie. Nie są one w żaden sposób wiążące. Według ECMWF w tym okresie temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej.

Kwietniowy trend według ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Szczególnie dotyczy to anomalii opadów oraz rozkładu anomalii temperatury na poszczególne tygodnie kwietnia.