Pogoda długoterminowa. Atak zimy i siarczysty mróz poniżej -10 w kwietniu w Polsce? Weryfikujemy doniesienia

Ostatnio na kilku dużych portalach informacyjnych pojawiły się informacje o ponownym ataku zimy w Polsce w kwietniu 2021. We wpisie sprawdzimy, czy taki atak zimy i mróz w Polsce są jeszcze możliwe w kwietniu tego roku.

Przed nami ocieplenie, ataku zimy i mrozu w Polsce nie widać

Z wielką przyjemnością od kilku dni piszemy, że do Europy i Polski nadciąga ocieplenie. Co prawda w porannej prognozie pogody na Wielkanoc pisałem, że w kraju pojawi się jeszcze ochłodzenie, jednak nigdzie w prognozach nie widać ataku zimy i mrozu w Polsce. Zanim dojdziemy do możliwych przymrozków w Polsce spójrzmy co czeka nas w najbliższym okresie w pogodzie w Polsce. Poniżej mapa temperatury na piątek 26 marca, źródło model ICON-EU

Zrobi się cieplej na koniec marca 2021

Jak widać na powyższej mapie temperatury nad Polską na piątek 26 marca do Polski nadchodzi ocieplenie. Już pod koniec bieżącego tygodnia na zachodzie kraju możliwe są temperatury w okolicach +15 stopni w dzień. Kolejne dni marca będą równie ciepłe. W ostatnich dniach marca słupki rtęci w Polsce wskazywać mogą nawet 18-20 stopni powyżej zera. Co ważne, ciepłe masy powietrza dotrą również na wschód i północ kraju. W związku z tym w całym kraju zrobi się ciepło i wiosennie. Początek kwietnia zapowiada się równie ciepły w naszym kraju. Termometry na południowym zachodzie pokazywać mogą nawet 22 stopni ciepła.

Wysokie temperatury w Polsce na koniec marca

Ochłodzenie nadejdzie w Wielkanoc. Jednak czy czeka nas mróz?

Już we wstępnej prognozie pogody na Wielkanoc wspominałem, że prognozy na okres świąteczny obecnie nie napawają nas optymizmem. Akurat na kilka dni Świąt w Polsce pojawi się ochłodzenie. Czy będzie ono aż tak znaczne, by przynieść mróz do -10 stopni jak piszą niektórzy? Wątpię. Owszem, poranek w Lany Poniedziałek może być chłodny na wschodzie Polski. Lokalnie może pojawić się mróz do -4 stopni. Jednak nie jest to długotrwały trend w pogodzie.

Lekki mróz w Lany Poniedziałek w Polsce

Na poniższej animacji anomalii temperatury na poziomie barycznym 850 hPa. Rzeczywiście, w nasz region w okolicach Wielkanocy prognozowany jest spływ arktycznych mas powietrza. Jednak nie będzie to powietrze na tyle wychłodzone, by przy operującym wysoko, kwietniowym słońcu doprowadzić do tak silnych spadków temperatury jak sugerują to niektóre portale.

Tym bardziej, że prognozy długoterminowe wskazują, że po kilkudniowym ochłodzeniu na początku kwietnia temperatury znów poszybują w górę. W okolicach 7-8 kwietnia w Polsce termometry znów wskazywać mogą pod 20 stopni ciepła. Podsumowując, bądźmy dobrej myśli. Najbliższe dni przyniosą wzrost temperatury w kraju i regionie. Czeka nas ochłodzenie, jednak z pewnością nie przyniesie ono ataku zimy i siarczystych mrozów. Aktualną temperaturę nad Polską sprawdzać można w tym miejscu.