Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na Wielkanoc 2021. Uderzenie wiosny i +20, czy powrót mrozów? Dynamiczne prognozy pogody na 4-5 kwietnia

Pogoda na Wielkanoc 2021


Dużymi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych. Święta te kojarzą nam się zawsze z wiosną, zieleniącą się trawą i baziami na drzewach. Jaka w tym roku pogoda czeka nas w Wielkanoc? Czy wiosna uderzy z impetem, czy zima pokaże jeszcze swoje oblicze. Sprawdźmy pogodę na Wielkanoc 2021.

Z każdym dniem coraz cieplej. A jaka pogoda w Wielkanoc?

Pisaliśmy ostatnio wielokrotnie, że pogoda nad Europa i w Polsce przyniesie ocieplenie w końcówce marca. Tak naprawdę już od dziś krok po kroku temperatura w Europie i naszym regionie będzie rosła. Pomału, jednak regularnie, dzień w dzień słupki rtęci wędrowały będą wyżej dając nam znać, że wiosna również ta termiczna jest coraz bliżej.

Ocieplenie w czwartek 24 marca

Już w porannej prognozie pogody pisałem, że wtorek 23 marca będzie cieplejszy od poniedziałku. Na powyższej grafice widać, że w środę 24 marca będzie jeszcze cieplej. Na południowym zachodzie kraju nawet do 12-13 stopni powyżej zera. Zastanawiacie się pewnie po co ja piszę o pogodzie w tym tygodniu, skoro Wielkanoc przypada dopiero 4 kwietnia. Otóż buduję nastrój. Oczywiście, to żart. Chcę po prostu pokazać, że oceplenie, którego kumulacja nastąpi na koniec marca/początek kwietnia już powoli zbliża się do kraju. Przykładowo, w sobotę, równo tydzień przed Świętami Wielkanocnymi temperatura w Polsce wynosić może nawet 15 stopni Celsjusza. Prognozy na drugi dzień weekendu wyglądają dziś trochę inaczej niż ostatnio. Wygląda na to, że przez kraj przewędruje strefa opadów, a temperatur w niedziele będą niższe.

Pogoda Wielkanoc 2021. Coraz wyższe temperatury

Po weekendzie coraz wyższe temperatury w Polsce. Im Wielkanoc bliżej tym w Polsce robiło będzie się cieplej. Na przełomie marca i kwietnia termometry w Polsce wskazywać mogą nawet 22-23 stopnie ciepła (miałem napisać 24, ale mój przyjaciel od portalu wkurza się, że naciągam dane pogodowe).

Pogoda w Wielkanoc popsuje się?

Na wstępie tego akapitu zaznaczę. Wyliczeni modeli są na ten moment jeszcze dość chwiejne jeśli chodzi o Święta Wielkanocne w tym roku. Okres „wybuchu ciepła” przesuwany jest raz kilka dni w jedną stronę, bo za 2-3 dni, kolejne wyliczenia znów przesunęły ciepło bliżej Wielkanocy. Podejdźmy jeszcze do tych prognoz z lekkim dystansem. Opiszę jednak co modele pogodowe widzą na okres Świąt Wielkanocnych w pogodzie na ten moment. Do poniższego podsumowania używam danych z europejskiego modelu ECMWF oraz globalnego GFS. Graficzna prezentacja obu modeli znajduje się tutaj.

Niestety wiele wskazuje na to, że pogoda w Wielkanoc 2021 wejdzie w okres kilku chłodniejszych dni. Nie mówimy tu już o siarczystym mrozie. Jednak wyliczenia modeli na dziś nie dają nadziei na „wybuch wiosennego ciepła” nad Polską. W okresie od 3 do 6 kwietnia temperatury w kraju w najcieplejszym momencie dnia minimalnie przekraczać mogą 10 stopni Celsjusza. Najcieplej na zachodzie kraju, najchłodniej w Polsce Wschodniej. Wg. GFS poranki w Wielkanoc przynosić mogą na wschodzie delikatny przymrozek.

Pogoda w Wielkanoc. Możliwe przymrozki

Pogoda w Wielkanoc dzień po dniu

W tym akapicie przyjrzymy się jak obecne (dziś jest 23 marca) prognozy pokazują pogodę w kolejne dni Świąt Wielkanocnych. Zacznijmy od Wielkiej Soboty. Temperatury w Wielką sobotę niezbyt wysokie. W Polsce południowej do 8-10 stopni. Na północy kraju chłodniej. Niewykluczone są słabe opady deszczu i większe zachmurzenie nad Polską. Pogoda nie zmieni się również w Wielką Niedzielę. Według obecnych prognoz temperatury w niedzielę nie przekroczą 10 stopni Celsjusza, a w kraju również pojawi się wiele chmur i możliwe są opady deszczu. Lany Poniedziałek również nie przyniesie większych zmian w pogodzie, a co gorsza tuż po Wielkanocy modele numeryczne widzą znów znaczną poprawę pogody, więcej słońca i temperatury sięgające nawet 16-17 stopni w Polsce.

Pogoda po Wielkanocy 2021. Znaczne ocieplenie.

Jak to było z pogodą na Wielkanoc w latach poprzednich?

W związku z tym co pisałem we wstępie wpisu, nie załamujmy jednak rąk. Akurat dzisiejsze wyliczenia modeli pokazują, że pogoda w Wielkanoc przyniesie kilka dni ochłodzenia. Jednak jeszcze kilka dni wcześniej, to właśnie w okresie 3-5 kwietnia miało być bardzo ciepło i ponad 20 stopni Celsjusza. Pokazuje to, że wyliczenia modeli wciąż są bardzo dynamiczne i niestabilne. Trend w pogodzie pokazuje, że będzie robiło się coraz cieplej. Dostajemy się pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza i modele mają problem z dokładnym oszacowaniem w jakie dni konkretnie w nasz region uderzały będą niże atlantyckie. Na spokojnie poczekajmy jeszcze kilka dni z osądem. Choć powtórzę, dzisiejsze wyliczenia modeli wskazują, że pogoda w Wielkanoc troszkę nas rozczaruje.

Na zakończenie kilka ciekawostek związanych z pogodą na Wielkanoc. Jak wiemy Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi. W związku z tym Wielkanoc przypadać może między 22 marca, a 25 kwietnia. Co za tym idzie pogoda w Wielkanoc może być zupełnie różna rok po roku, gdyż miesiąc czasu w pogodzie na wiosnę może dać olbrzymią różnicę. I tak na przykład w roku 2013, gdy Wielkanoc przypadła na 31 marca w Polsce leżał śnieg, a termometry wskazywały -6 stopni mrozu. Z kolei w roku 2019 w Wielką Sobotę (końcówka kwietnia) termometry w wielu regionach Polski wskazywały nawet +20 stopni, a przyroda przypominała już bardziej letnią niż zimową.

Zaledwie rok wcześniej, w 2018 w Wielkanoc spadł śnieg. Także jak widać pogoda w Wielkanoc co roku jest zupełnie inna. W tym roku wiele wskazuje na to, że incydentów zimowych i wielkich mrozów nie będzie. Na obecną chwilę prognozy na Wielkanoc widzą ochłodzenie, Jednak ogólny trend w pogodzie jest taki, że będzie coraz cieplej. Bądźmy dobrej myśli, że ochłodzenie przesunie się kilka dni i w Wielkanoc 2021 będziemy cieszyli się piękną pogoda i wysokimi temperaturami powietrza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk