Koniec mrozów poniżej -10. Za kilka dni na zachodzie Europy możliwy upał. Powyżej 20 również w Polsce

Ostatnio więcej piszę o ociepleniu niż o wciąż panującym w Europie mrozie. Spowodowane jest to już chyba naszą wielką tęsknotą za ciepłem i burzami. Małymi krokami wchodzimy w tą lepszą z naszego punktu widzenia połówkę roku. Przed nami jeszcze tylko kilka dni z mrozem i bardziej zimową aurą. Wyż z zachodu zacznie odsuwać się na południe torując tym samym drogę ciepłym masom powietrza z zachodu i południowego zachodu. Co to oznacza? Wiosna i wysokie temperatury są coraz bliżej Europy i Polski. O pogodzie w Polsce pisałem w porannym wpisie. Tutaj więcej będzie o Europie, gdyż pod koniec marca wcale niewykluczone są pierwsze upały w tym sezonie.

Ostatnie mrozy w Europie?

Zanim jednak na Europy i Polski nadejdzie ocieplenie czeka nas jeszcze kilka chłodnych nocy i poranków. O mrozie w Polsce dziś rano pisałem tutaj, jednak jak się okazuje nie tylko u nas poranek pierwszego dnia wiosny upłynął pod znakiem siarczystych mrozów. Poniżej minimalne temperatury jakie zanotowana podczas ostatniej doby w Niemczech. Na południu Niemiec, w górach temperatura dziś rano spadła nawet poniżej -20 stopni. To już naprawdę mróz siarczysty.

Pogoda. Mróz w Europie

Równie zimno, a nawet jeszcze zimniej było w austriackich Alpach. Siarczysty mróz poniżej -20 stopni zanotowano tu na dwóch oficjalnych stacjach. Aż na 10 stacjach pogodowych pomiar temperatury dał wynik poniżej -15 stopni Celsjusza. To naprawdę niskie temperatury jak na ostatnią dekadę marca. Dane na obu grafikach pochodzą z serwisu Ogimet.

Mróz w Alpach

Całe szczęście, że mróz z każdym dniem wycofywał będzie się na wschód Europy. Jeszcze we wtorek 23 marca ujemne temperatury notowane będą choćby we wschodniej połowie Polski. Środa 24 powinna być pierwszą dobą, podczas której mróz nie wystąpi już również w Polsce. Ujemne temperatury występowały będą na wschód od Polski oraz oczywiście w wysokich partiach Alp.

Stopniowe ocieplenie w Europie.

Silne ocieplenie w Europie na koniec marca

Od 25 marca na naszym kontynencie robiło będzie się znacznie cieplej. Ocieplenie w pierwszej fazie obejmie oczywiście zachód Europy. Już w środę słupki rtęci w Hiszpanii i Francji oscylowały będą w okolicach 20 stopni. W Hiszpanii temperatury mogą być nawet wyższe. Jeszcze cieplej będzie w kolejnych dniach. Prognozy mówią, że w okresie od 30 marca do pierwszych dni kwietnia temperatury w Portugalii, Hiszpanii, czy Francji wzrosną nawet do 28 stopni. Jak widać, lokalnie możemy mieć do czynienia z upałem na zachodzie kontynentu.

Wysokie temperatury w Portugalii, Hiszpanii i Francji na koniec marca

Spójrzmy co końcówka marca przyniesie w pogodzie w naszym kraju. Okazuje się, że początek tygodnia to ostatnie dni z porannym mrozem również w Polsce. W naszym kraju, tak jak i na zachodzie Europy z każdym dniem robiło się będzie cieplej. Nie chcę wyrokować tutaj jakie konkretnie temperatury pojawią się w Polsce za tydzień, czy 10 dni. Jedno jest pewno. Wiosna zawita również do Polski. Na zachodzie kraju może to być nawet wiosna w tym cieplejszym, letnim wydaniu. Nie wykluczone jest, że słupki rtęci na zachodzie kraju w pierwszych dniach kwietnia pokażą nawet powyżej 25 stopni. Jednak prognozy nie są jeszcze na tyle stabilne, bym napisał, że jestem pewien takich wartości temperatury w kraju. Pewien jestem, że zrobi się cieplej. W Europie pojawić się może nawet pierwszy upał.