14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Wybuch ciepła. Wkrótce +24 w Polsce. Dziś z rana mróz -15 w kraju. Wkrótce będzie 30 stopni więcej

Wysokie temperatury w Polsce

Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tymczasem w Tatrach o poranku temperatura spadła do -15 stopni Celsjusza. Jednak już nie długo wiosna pokaże swe ciepłe oblicze. Czeka nas wiosenny wybuch ciepła i to całkiem niedługo. Sprawdźmy kiedy w Polsce zrobi się naprawdę ciepło.

Pierwszy dzień wiosny przyniesie śnieg i mróz

Nie tak wyobrażali sobie dzisiejszy dzień sympatycy ciepła i wysokich temperatur. Jeszcze miesiąc temu, gdy w Polsce panował siarczysty mróz wszyscy wyobrażaliśmy sobie, że “niedługo wiosna, na pewno będzie ciepło”. Niestety, pierwszy dzień wiosny takiego ciepła nam nie przyniesie. Cieplej dziś tylko na północnym zachodzie, gdzie za frontem napłynie cieplejsza masa powietrza .W pozostałej części kraju dziś zimno, a nawet mroźno.

Temperatury w Polsce o poranku 21 marca

Powyżej wykaz najchłodniejszych miejsc w Polsce o poranku 21 marca (źródło ogimet.com), Nie jest to nasza fantazja, a pomiary na oficjalnych stacjach pogodowych w kraju. Najchłodniej z rana w górach, ale również w pasie od Warmii i Mazur po Ziemię Świętokrzyską mróz był nawet dwucyfrowy. Chłód pozostanie z nami jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Najbliższe noce i poranki przynosić będą jeszcze mróz w Polsce. Dodatkowym “smaczkiem” w pogodzie pierwszego dnia wiosny będą opady śniegu, które przejdą dziś przez Polskę. Szerzej pisaliśmy o tym w dziennej prognozie pogody na 21 marca.

Nadciąga ocieplenie. Ponad 20 stopni jeszcze w marcu

Myślę, że pierwsza część wpisu była wystarczająco pesymistyczna. Czas na dobre wieści pogodowe dla Polski. Pisałem o tym już wcześniej. Na koniec marca w Polsce zrobi się naprawdę ciepło. Miłośnicy ciepła i wysokich temperatur muszą uzbroić się w cierpliwość jeszcze przez kilka dni. Odchodząca zima była wyjątkowo jak na ostatnie standardy mroźna i śnieżna. Jeszcze kilka dni i z prawie stuprocentową pewnością stwierdzić będziemy mogli, że to był już ostatni incydent zimowy tego sezonu. Z każdym dniem w kraju robiło będzie się cieplej. Pierwszym dniem, gdzie przez całą dobę temperatury będą dodatnie w Polsce będzie środa 24 marca.

Temperatura środa 24 marca

W związku ze zmianą cyrkulacji powietrza na strefową, do kraju zacznie napływać znacznie cieplejsze powietrze z zachodu Europy. Podczas gdy jeszcze tuż za naszą wschodnią granicą temperatura będzie ujemna, na zachodzie Polski słupki rtęci przekroczą 10 stopni Celsjusza. Najcieplej oczywiście na Dolnym Śląsku i w lubuskim, gdzie lokalnie już w środę może być +12 stopni Celsjusza. Czeka nas również dość ciepły przyszły weekend w Polsce. Słupki rtęci w wielu regionach wskażą wartości dwucyfrowe. Za wcześnie jest, by wyrokować gdzie dokładnie jakie temperatury panowały będą w przyszły weekend. Widać jednak wyraźnie, że czeka nas znaczne ocieplenie względem tego jakie aktualnie temperatury nad Polską obserwujemy.

Ponad 20 stopni ciepła jeszcze w marcu

Jeszcze wyższe temperatury modele pogodowe widzą na samą końcówkę marca i początek kwietnia. Ostatniego dnia marca słupki rtęci w wielu regionach Polski południowej miałyby przekroczyć plus 20 stopni. Lokalnie z pewnością zanotowalibyśmy nawet 23-24 stopni powyżej zera.

Wysokie temperatury. Ciepło w Polsce na koniec marca

Biorąc pod uwagę, że dziś z rana na terytorium kraju zanotowano dwucyfrowy mróz, oznaczałoby to, że w przeciągu zaledwie 10 dni temperatury w Polsce będą 30 stopni wyższe niż dzisiejszego poranka. Czeka nas zatem prawdziwy wybuch wiosennego ciepła. Podsumowując zaznaczę jednak, że wciąż są to prognozy na dość odległy termin. To, że zrobi się cieplej jest pewne. Bardzo prawdopodobne jest, że słupki rtęci wskażą 20 stopni jeszcze w marcu. Jednak dokładniejszych prognoz na końcówkę miesiąca spodziewajmy się z każdym kolejnym dniem rozpoczynającego się tygodnia.