Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Nadejdzie termiczna wiosna. Termometry pokażą aż 16°C, możliwe burze w Polsce

Pogoda. Średnia anomalia na 5 dni


Pogoda na okres od 22.03.2021 do 27.03.2021. Sprawdźmy najnowsze prognozy modelu GFS, GEFS, ECMWF oraz ICON.

Przeważnie będziemy w polu podwyższonego ciśnienia, w weekend nadejdzie front

W okresie od wtorku do soboty Polska przeważnie znajdzie się pod wpływem wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku aż po Rosję. Dopiero w weekend przez Polskę przejdzie zatoka z frontem chłodnym i większą ilością opadów. Napływać ma przeważnie coraz cieplejsza masa powietrza z zachodu, południowego-zachodu. Najwyższe wartości na termometrach pokażą na zachodzie, południowym-zachodzie kraju.

Pogoda. Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Pogoda. Wyraźny podział na dwie strefy pogodowe

Nie ulega wątpliwości, że najchłodniej będzie na wschodzie, południowym-wschodzie kraju. Gdzie temperatura oscylować będzie przeważnie w okolicach normy wieloletniej, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000.

Pogoda. Anomalia temperatury

Teraz przyjrzymy się prognozom anomalii temperatury na poszczególne dni w okresie od wtorku do soboty. Rysuje się nam bardzo podobny trend do tego, który zobaczyliśmy na powyższej mapie. Najwyższa temperatura jest prognozowana na zachodzie, południowym-zachodzie kraju, natomiast najchłodniej będzie na południowym-wschodzie i wschodzie, mając na uwadze nowy okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury na 6 dni.

Następnie przyjrzymy się średniej dobowej temperaturze powietrza w okresie od 23.03.2021 do 28.03.2021 według modelu GFS. Ponownie zarysowuje się nam podział temperatury w naszej części Europy. Na wschodzie i północnym-wschodzie wyniesie ona około 2°C/3°C. Czyli są to wartości typowe dla przedwiośnia, ale nie termicznej wiosny. Gdy przez okres 5 dni temperatura powinna oscylować w przedziale 5-15°C. Inaczej sytuacja na zachodzie, północy i w centrum kraju, gdzie średnia dobowa wyniesie od 6°C do 8°C, gdzie nadejdzie termiczna wiosna. Wartości dobowe zbliżone do termicznej wiosny panować będą też na południu Polski.

Pogoda. Średnia dobowa

Pogoda. Zdarzą się nocne i poranne przymrozki

Największe spadki temperatury w marcu już za nami. Jednak we wschodniej połowie kraju oraz w górach i na obszarach podgórskich zdarzyć może się niewielki przymrozek. Głównie nocami i w godzinach porannych. W ciągu dnia temperatura będzie przeważnie dodatnia. Należy mieć na uwadze, że wartości wyliczane przez model GFS mogą okazać się niższe w rzeczywistości, mając na uwadze tendencje do zawyżania temperatury.

Pogoda. Nocne przymrozki

Pogoda. Dwucyfrowe dodatnie temperatury na przeważającym obszarze Polski w bieżącym tygodniu

Już w środę termometry na zachodzie pokażą 12°C/13°C. Spodziewany jest w tym czasie duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem, który może sięgnąć w okolicach 9°C/10°C

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w środę na obszarze Polski według GFS

Pogoda. Wysoka temperatura

W czwartek termometry na zachodzie kraju mogą pokazać nawet 13/14°C. W tym samym czasie na wschodzie będzie zaledwie 6°C/8°C.

Wysoka temperatura w czwartek

Nieco cieplej zrobi się w piątek na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie termometry pokażą nawet 15°C/16°C. Wartości mogą okazać się wyższe od prognozowanych przez model globalny GFS. Na wschodzie w tym czasie ma być 9°C/11°C.

Piątek z wysoką temperaturą

Pogoda. W sobotę postępujące ochłodzenie i opady, a nawet burze

W sobotę z zachodu na wschód będzie przemieszczać się załamanie pogody. Na froncie chłodnym niewykluczone będą lokalne burze, a także większe opady atmosferyczne. Cieplejsze powietrze ograniczy swój zasięg do centralnej do wschodniej części Polski. Modele sugerują, że w weekend z uwagi na zaostrzenie się gradientu barycznego wzrośnie prędkość wiatru.

 Sobota temperatura maksymalna

W niedzielę ochłodzenie w całym kraju. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie, natomiast ma być na wschodzie. Niewykluczone są opady atmosferyczne. Głównie deszczu, a we wschodniej połowie Polski także deszczu ze śniegiem.

Pogoda. Niedziela temperatura maksymalna.

Na sam koniec zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu obrazującego zachmurzenie, opady i ciśnienie w okresie od 23.03.2021 do 28.03.2021 według ECMWF.

Źródło grafik: climatereanalyzer.org/, tropicaltidbits.com/, wxchart.com, meteomodel.pl,

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz