11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niszczący mróz -15 stopni pojawi się w kwietniu w Europie. Dramat rolników i sadowników

Silny mróz w Europie Centralnej w kwietniu

We wczorajszym wpisie dementowaliśmy doniesienia niektórych portali o silnej fali mrozu w Polsce w kwietniu 2021. Niepokojące są jednak wyliczenia modeli pogodowych dla Europy Centralnej na okres Wielkanocy. W Niemczech, Francji czy Austrii pojawić się może silny mróz. Słupki rtęci wskazywać mogą nawet -15 stopni. Siarczysty mróz może być opłakany w skutkach w rolnictwie i sadownictwie w zagrożonych mrozem regionach Europy. Zapraszamy na analizę jak silny mróz pojawi się w Europie. Opiszemy do jakich wartości temperatura spadnie w tym czasie w Polsce.

Fala chłodu i mrozu na początku kwietnia 2021

We wczorajszym wpisie wspominaliśmy, że w okresie Świąt do Europy Centralnej spłynie jeszcze arktyczne powietrze z północy kontynentu. W związku z tym w wielu krajach Europy zrobi się naprawdę zimno. Mróz wystąpi także, w Polsce, ale nie powinien być bardzo siarczysty. Aby dobrze zrozumieć zachodzące w Europie zmiany mas powietrza zobaczmy poniższy filmik.

Jest to animacja obiegu mas powietrza na wysokości barycznej 850 hPa. Dokładniej film przedstawia zmiany anomalii temperatury. Zdajemy sobie sprawę, że jest to parametr pogody nie mówiący wiele naszym czytelnikom (kogo obchodzi temperatura panująca 1500 metrów nad powierzchnią gruntu). Jednak jest to parametr dobrze obrazujący zmiany mas powietrza na kontynencie.

Widać tu doskonale, że w okolicach 4-5 kwietnia do Europy Centralnej spływa arktyczne, bardzo chłodne powietrze z północy. Przyniesie ono spadki temperatur nocami i nad ranem poniżej zera. Mróz w wielu regionach Europy będzie naprawdę silny jak na początek kwietnia. Na poniższej grafice prezentujemy anomalię temperatury na wysokości 2 metrów. Widać tu z jak silną, ujemną anomalią temperatury będą mieli do czynienia mieszkańcy zachodnich Niemiec i całej Francji. Lokalnie, we Francji 4 kwietnia o poranku będzie o 8 stopni chłodniej niż norma wieloletnia.

Silny mróz w kwietniu w Europie

Oznacza to, że praktycznie w całej Francji oraz na południu Niemiec na nizinach wystąpi mróz. Nie przymrozek, ale faktyczny, wielogodzinny mróz. Jeszcze zimniej będzie na terenach podgórskich i w Alpach, gdzie mróz sięgać może nawet -15 stopni. Silne ochłodzenie w regionie potrwa około trzy doby. Po kilka mroźnych nocach i porankach do Europy wróci bardzo ciepłe, lokalnie gorące powietrze.

Mróz może przynieść duże szkody w rolnictwie i sadownictwie

Prognozowana fala mrozu w Niemczech, Francji, Austrii i Szwajcarii może być fatalna w skutkach dla rolników i sadowników. Zwłaszcza we Francji, gdzie kwiecień jest okresem silnej wegetacji roślin, mróz dochodzący do -10 stopni (na terenach podgórskich więcej) może być niszczący dla upraw i sadów. Mamy głęboką nadzieję, że prognozy na pierwsze dni kwietnia dla wspomnianych regionów nie sprawdzą się, a mróz nie będzie tak silny jak wyliczają to modele pogodowe (GFS, ECMWF). Do spodziewanego spływu arkytcznego powietrza zostało jeszcze około 10 dni. Jest szansa, że adwekcja chłodu do Europy Centralnej nie będzie aż tak silna jak prognozują to modele. Obiecujemy sprawdzać i analizować dane w najbliższych dniach. Z pewnością poinformujemy na portalu, czy prognozowany mróz utrzymuje się w prognozach.

Chłodniej zrobi się również w Polsce, ale mróz nie będzie tak silny

Zgodnie z prognozami, mróz w Polsce nie powinien być tak silny jak w Europie Centralnej. Pisaliśmy jednak już wczoraj, że ochłodzenie do Polski nadejdzie i lokalnie w Wielkanoc wystąpią w Polsce przymrozki. Jeszcze wczoraj modele wyliczały niższe temperatury na terytorium Polski. Dziś, na szczęście prognozy mówią jedynie o przymrozkach w Polsce w okresie Wielkanocy.

Przymrozki w Polsce Wielkanoc

Dla mieszkańców Polski, zwłaszcza rolników i sadowników to świetne wiadomości, że z każdym wyliczeniem modele wypychają niskie temperatury i mróz na zachód od naszego kraju. Miejmy nadzieję, że trend ten w prognozach utrzyma się i do kraju nie wróci już mróz, a jedynie dodatnie temperatury. Tego Wam i sobie życzę.