11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz uderzy gwałtownie. Z 20°C na plusie do -15°C w kilka dni. Silny, niszczący mróz w kwietniu

Silny mróz w kwietniu w Europie

Jesteśmy w okresie dość ciepłej, wiosennej pogody w Europie. Z każdym dniem robi się cieplej (wyjątkiem dzisiejszy front i ochłodzenie nad Polską). Końcówka marca przyniesie bardzo wysokie temperatury. Niestety, natura szykuje nam silne załamanie pogody z początkiem kwietnia. Do wielu regionów Europy wróci siarczysty mróz. W wielu krajach możliwy jest jeszcze atak zimy w kwietniu. Przyjrzyjmy się prognozom i wyliczeniom modeli numerycznych pod kątem właśnie tego gwałtownego mrozu.

Idzie ocieplenie, gdzie ten prognozowany mróz?

Rozpoczynający się weekend przyniesie ochłodzenie i gorszą pogodę w Polsce. Już dziś, od zachodu do kraju wkroczy front atmosferyczny. Przyniesie on opady deszczu, silny wiatr, a nawet lokalne burze w Polsce. Przyniesie on przede wszystkim ochłodzenie w Polsce. W związku ze spływem chłodniejszym mas powietrza, chłodno w kraju będzie również jutro. Jednak to będzie chwilowe ochłodzenie. Z każdym dniem następnego tygodnia będzie cieplej.

Wysokie temperatury na koniec marca 2021

Obserwując prognozy temperatury na przyszły tydzień, aż ciężko uwierzyć, że do Europy za kilka dni znów zawita mróz, który lokalnie będzie silny i siarczysty. Powyżej mapa temperatury dla Polski na środę 31 marca. Prawie w całym kraju temperatury na poziomie 16-18 stopni. Prawdopodobnie będą w Polsce miejsca, gdzie słupki rtęci wskażą ponad 20 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury w czwartek 1 kwietnia, ale w drugiej części dnia widać już silne ochłodzenie, które nadciągać będzie z północy. To początek spływu chłodnych mas powietrza, które przyniosą ochłodzenie w Wielkanoc w Polsce. Ale gdzie ten siarczysty mróz? Wyjaśniam to w kolejnych akapitach.

Uderzenie chłodu i mrozu w Wielkanoc

Od razu napiszmy, że siarczysty mróz nie uderzy w Polskę. Oczywiście, w Wielkanoc zrobi się chłodno również w naszym kraju, jednak nie będzie to mróz siarczysty. Jednak zanim przejdziemy do szczegółów zachęcam do zapoznania się z animacją rozkładu temperatury na poziomie barycznym 850 hPa. Obrazuje to rozkład i przemieszczanie się mas powietrza nad Europa przez najbliższe 2 tygodnie.

Widać tutaj doskonale jak ciepłe masy powietrza napływają do Europy Zachodniej i Centralnej pod koniec marca. Widać też doskonale jak już od 2 kwietnia do Europy spływa z północy dużo chłodniejsze powietrze arktyczne. Przyniesie ono wielu regionach mróz już w Wielkanoc. Jednak jeszcze silniejsze spadki temperatury w Europie nastąpią po Wielkanocy. Jednak od początku. Już w Wielką Sobotę mróz pojawi się na Wyspach Brytyjskich, w Danii, Niemczech, czy na północy Francji. Świąteczny poranek to również przymrozki w wielu regionach Polski.

Mróz w Europie na początku kwietnia

Szczyt mrozu po Wielkanocy

Jeszcze chłodniej w okresie 7-11 kwietnia w Europie. Silna adwekcja chłodu z północy szczególnie mocno wpłynie na spadki temperatury w Europie Centralnej. W związku ze spływem chłodu na południu Niemiec, we wschodniej Francji, czy w Szwajcarii słupki rtęci nocami spadać mogą do poniżej -10 stopni. To już silny mróz jak na kwiecień i tą część Europy. Równie chłodno będzie na Wyspach Brytyjskich, gdzie oprócz mrozu spodziewamy się ataku zimy w postaci śnieżyc. W górach Szkocji oraz w niektórych regionach Skandynawii mróz sięgać może w tym okresie -20 stopni Celsjusza. Okres silnego mrozu może poczynić dość duże szkody w rolnictwie i sadownictwie w Europie Centralnej. Temat poruszaliśmy w tym miejscu. Wchodząc we wspomniany wpis widać, jak wyliczenia modeli rozciągnęły o kilka dni w czasie mróz w Europie.

Podsumowując. Przed nami weekend z ochłodzeniem nad Polską. Mróz w ten weekend w Polsce nie wystąpi. Kolejne dni do końca marca to ocieplenie. W środku przyszłego tygodnia temperatury w Polsce przekroczyć mogą 20 stopni. Arktyczne powietrze uderzą w Europę w Wielkanoc. Chłodno zrobi się już w Wielką Sobotę, ale jeszcze silniejszy mróz prognozowany jest w okresie 7-11 kwietnia. Szczęśliwie, adwekcja chłodu i mróz w Europie nie potrwają długo. Gorąco liczymy na to, że po początkowych, chłodnych dniach kwietnia do Europy powrócą wiosenne, a nawet letnie temperatury.