Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne tornada w USA. 17 trąb powietrznych w dwie doby. Dziś burze możliwe również w Polsce

Burze i tornada przeszły przez USA

Amerykańscy naukowcy prognozują, że rozpoczynający się sezon tornad będzie bardzo silny. Silnych burz i trąb powietrznych ma być więcej niż przeciętna ilość dla okresu wiosennego. Ostatnie dni zdają się te prognozy potwierdzać. W Stanach pojawiły się niszczące burze. Przez stan Alabama przeszła seria silnych tornad. Są ofiary śmiertelne. Zapraszamy do szczegółowego opisu burzowej pogody w Stanach.

Silne tornada w USA. 5 ofiar śmiertelnych

Tak jak wspomniałem we wstępie. Najsilniejsze zjawiska burzowe przeszły przez stan Alabama na południu USA. Podczas doby 25-26 marca przez stan przeszło 7 udokumentowanych przez łowców burz tornad. Łącznie w okresie 24-26 marca przez stan przeszło 17 potwierdzonych trąb powietrznych. To bardzo duża liczba trąb powietrznych odnotowanych na obszarze stanu w przeciągu 48 godzin. Na grafice tytułowej (źródło blitzortung.org) widać doskonale, że silne zjawiska burzowe zainicjowane zostały w Missisipi. Następnie burze przesuwając się dalej na północny wschód nabierały na sile. W Alabamie wybuchać zaczęły kolejne silne komórki burzowe.

Silne burze w stanie Alabama. Pojawiły się tornada

Przez region przeszło kilkanaście superkomórek burzowych. Szczególnie silną i groźna burzą była superkomórka, w wyniku której śmierć poniosło 5 osób. 3 z nich zginęły w porwanym przez tornado domu. Dwie kolejne ofiary śmierć poniosły w kontenerowcach mieszkalnych, które zdewastowane zostały przez niszczący wiatr. W związku z przejściem silnych w regionie bez prądu bardzo długo pozostawało nawet 60 tysięcy domów mieszkalnych. Obecnie burze opuściły już terytorium USA i wytracają swą aktywność nad wodami Atlantyku.

Burze możliwe również w Polsce

Zgodnie z poranną prognozą pogody na sobotę burze możliwe są również w Polsce. Dziś, w sobotę 27 marca przez kraj przesuwał będzie się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Burze możliwe są dziś nad Polską w dwóch strefach. Pierwsza ze stref to linia bezpośredniego oddziaływania frontu atmosferycznego. Druga strefa burz pojawić się może za frontem atmosferycznym, w chłodnych, ale chwiejnych masach powietrza. W związku z tym liczymy dziś na pojawienie się w Polsce burz. Oczywiście i na szczęście nie będą to burze tak silne jak te w Alabamie. Dzisiejsze zjawiska burzowe w Polsce będą słabe. Jednak fanów burz takich jak my cieszy możliwość obserwacji każdej, nawet najsłabszej burzy.

Prognoza burz dla Polski wydana przez Polskich Łowców Burz

Powyżej prognoza burz na 27 marca wydana przez Polskich Łowców Burz. Widać tutaj, że prognoza kolegów pokrywa się z tym co napisałem powyżej. Największe szanse na wystąpienie dziś burz wystąpią w dwóch strefach. Pierwsza z nich, ta na froncie chłodnym rozciągała będzie się od Pomorza, przez Kujawy, Warmię po Mazowsze i Ziemię Łódzką. Tutaj burze przynosiły będą opady deszczu i silniejszy wiatr.

Drugą strefą burz będą burze, które rozwinąć mogą się w świeżej, chłodnej i chwiejnej masie powietrza jaka napłynie do nas za frontem. Burze na krańcach zachodnich Polski prócz wyładowań atmosferycznych i silniejszych porywów wiatru, przenieść mogą opady krupy śnieżnej, a nawet śniegu. Burze w Polsce trwać mogą dziś do późnych godzin popołudniowych. Po zmroku burze powinny szybko zanikać. Na zakończenie zachęcamy do zapoznania się z niezbyt optymistycznym wpisem pogodowym. Okazuje się, że w kwietniu do Europy nadjedzie silny mróz. Lokalnie temperatury spadną poniżej -15 stopni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk