8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Aż 20°C w Polsce. Ochłodzenie, opady i silny wiatr wędrują na wschód. Występują burze

Pogoda. 20°C pokazały termometry na południu Polski. Jednak z zachodu na wschód zmierza ochłodzenie spowodowane przechodzeniem frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. W kolejnych godzinach lokalnie możliwe są następne burze. Pierwszy front dotarł nad centralną Polskę, a tuż za nim podąża drugorzędny front chłodny.

Pogoda. Fronty w sobotę nad Polską

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 27.03.2021, 18 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 27.03.2021, 18 UTC

Początkowo ochłodzenie zaznaczyło się na zachodzie Polski. Następnie chłodniejsze powietrze dotarło do dzielnic północnych. Najpóźniej istotna zmiana warunków pogodowych dotrze na wschód, południowy-wschód.

Aktualna temperatura na dzień 27.03.2021, 12 czasu lokalnego w Polsce

Pogoda. Mapa temperatury 27 marca 2021.

Najcieplejszą stacją w sobotę okazał się Tarnów, gdzie na stacji automatycznej IMGW-PIB odnotowano 20°C o godzinie 13 czasu lokalnego. Występuje dziś duży kontrast termiczny.

Pogoda. Temperatura w sobotę.

Dane pomiarowe z godziny 14 czasu lokalnego. Informacje pochodzą z sieci teledetekcji naziemnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB na obszarze Polski do godziny 14 czasu lokalnego w sobotę.

Pogoda. Temperatura maksymalna.

Temperatura maksymalna 27 marca 2021 na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Autor: J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

Zachmurzenie frontowe i opady zmierzają na wschód

Na dużą uwagę zasługuje animacja satelitarna z ostatnich 2 godzin dla Polski. Widać na niej doskonale jak zachmurzenie frontowe zmierza z zachodu na wschód kraju. Występują też opady o charakterze konwekcyjnym. Jest to na ogół deszcz, miejscami krupa oraz drobny grad do 1 cm. Na Pomorzu Środkowym zaobserwowano niedawno wyładowania atmosferyczne. Tuż za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego lokalne burze możliwe są zarówno na froncie, jak i też za frontem chłodnym w świeżej masie, gdzie na drugorzędnym chłodnym froncie obserwuje się rozwój konwekcji.

Największe opady obserwujemy na froncie chłodnym, który zmierza z zachodu na wschód. Panuje też tam na ogół zachmurzenie duże i całkowite, wzrasta prędkość wiatru powyżej 50-75 km/h. Przed frontem ciśnienie atmosferyczne spada, natomiast za frontem rośnie.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD na dzień 27.03.2021, 15:40 czasu lokalnego. Strefa opadów atmosferycznych zmierza z zachodu na wschód i wkrótce dotrze do dzielnic wschodnich, przynosząc istotne pogorszenie aury.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane na Pomorzu Środkowym. W kolejnych godzinach lokalne burze możliwe są zwłaszcza na zachodzie Polski, gdzie już napływa za frontem chłodna i chwiejna masa powietrza, która skutkuje stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

W kolejnych godzinach silny wiatr może m.in. łamać konary drzew, dlatego do osób przebywających na obszarze woj. lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i w zachodniej części Wielkopolski apeluje o ostrożność – Igor Laski z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Aktualna temperatura

Położenie opadów