Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Będzie aż 21°C, wystąpią opady i burze

Pogoda. Polska pod wplywem wyzu


Pogoda na okres od 25.03.2021 do 30.03.2021 według modeli ICON, GFS oraz ECMWF. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie według wiodących modeli numerycznych dla Polski.

W najbliższych dniach Polska będzie na ogół w polu podwyższonego ciśnienia. Od Atlantyku aż po Rosję rozciągać ma się wał wysokiego ciśnienia. Nie oznacza to jednak braku opadów, ponieważ w weekend przejdzie przez Polskę słabo wyrażona zatoka niżowa związana z niżem z centrum nad Morzem Barentsa. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać ma się front chłodny. Kolejne fronty atmosferyczne związane z cyrkulacją strefową pojawią się na początku przyszłego tygodnia.

Pogoda. Polska przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 25.03.2021 do 30.03.2021 według modelu GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Polska pod wpływem wyżu

Wiać ma głównie z zachodu, południowego-zachodu

Na ogół dominować będzie wiatr z sektora zachodniego i południowego-zachodu. Modele nie wskazuje, aby czekało nas silne ochłodzenie. Będzie wręcz przeciwnie, gdyż w ostatnich dniach marca napłynie do kraju strumień bardzo ciepłej masy powietrza.

Pogoda. Wiatr w Polsce

Pogoda. Możliwe przekroczenie 20°C w ostatnich dniach marca

Model GFS sugeruje wzrosty temperatury do 15°C/17°C, ale ECMWF na ostatnie dni marca wylicza nawet 20°C/21°C. Niewykluczone, że wartości te okażą się wyższe od prognozowanych. Szczególnie na południu i zachodzie kraju.

Pogoda. Wysoka temperatura wedlug GFS

Pogoda. Zmniejszy się obszar przymrozków oraz mrozu w górach

Jeśli chodzi o przymrozki i mróz, to zdarzać będzie się on w najbliższych dniach nocami głównie na południowym-wschodzie, częściowo wschodzie oraz południu. Spadki poniżej zera prawdopodobne są także na północy kraju, gdzie temperatura oscylować może okresami w okolicach 0 stopni.

mniejszy obszar przymrozkow

Pogoda. Okres, gdy warto myśleć o zmianie opon z zimowych na letnie

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza w najbliższych 5 dniach, to będą to na ogół wartości typowe dla termicznej wiosny. Na południu około 7°C, natomiast na wschodzie i w centrum 8°C.Najcieplej będzie na zachodzie, południowym-zachodzie, gdzie średnia dobowa wyniesie około 9°C/10°C. Jest to już okres, gdy warto myśleć o zmianie opon z zimowych na letnie, mając na uwadze średnią dobową temperaturę powietrza, która osiągnie a nawet przekroczy 7°C. W kwietniu akcenty zimowe mogą się zdarzyć, ale będą na ogół krótkotrwałe, a całodobowa dodatnia temperatura powinna utrzymywać się przez wiele dni.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura

Teraz sprawdźmy prognozowane sumy opadów w okresie od 25.03.2021 do 30.03.2021. Widać wyraźnie, że opady zdarzą się, ale nie będą one intensywne. Nie można wykluczyć burz. Szczególnie w piątek na zachodzie kraju. Nie będą one jednak groźne. W sobotę za frontem chłodnym przejściowo z zachodu napłynie masa o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego też nie można wykluczyć burz adwekcyjnych. Niewykluczone, że lokalne burze pojawią się też na początku przyszłego tygodnia, ale o tym będziemy informować w kolejnych wpisach.

Prognozowana suma opadów na okres od 25.03.2021 do 30.03.2021 według ECMWF

Pogoda. Opady w Polsce

Wyliczana suma opadów według GFS na okres od 25.03.2021 do 30.03.2021 według GFS.

Opady pod koniec marca 2021

Na sam koniec przedstawiamy animacje ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na okres od 25.03.2021 do 30.03.2021 według modelu ECMWF dla Polski. Należy zwrócić szczególną uwagę na opady konwekcyjne, które w piątek wystąpią na zachodzie, przejście w weekend zatoki niżowej wraz z frontem chłodnym, powstanie konwekcji za frontem. Na początku przyszłego tygodnia pojawią się kolejne opady, a niewykluczone, że również burze.

Źródło grafik: climatereanalyzer.org/, tropicaltidbits.com/, wxcharts.com

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz