Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wiosenne burze i silny wiatr przejdą przez Polskę. Na termometrach będzie aż 18°C

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. W sobotę przez Polskę przejdzie płytka zatoka niżowa i front chłodny związany z niżem „QUASIMODO” znad Islandii przemieści się nad Morze Barentsa. Prognozowane są wiosenne burze w naszej części Europy, które rozwiną się zarówno na froncie, jak i też za frontem w chłodniejszej masie powietrze o cechach polarnych.

Przejdzie front chłodny i linia zbieżności z zachodu na wschód

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień

Krótkotrwałe ochłodzenie jest spodziewane na weekend w naszej części Starego Kontynentu. Odczuwalne ma być zwłaszcza w niedzielę. Związane będzie ze spływem chłodniejszej masy powietrza o cechach polarnych za frontem chłodnym. Wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju wiosennej konwekcji. Największa aktywność konwekcyjna jest spodziewana na froncie. Jednak burz nie wykluczamy również w świeżej masie polarnej. Burze najbardziej prawdopodobne są na zachodzie oraz miejscami w centrum oraz południu kraju.

Pogoda. Strefa opadów na froncie chłodnym, konwekcja również w świeżej masie polarnej

Najwcześniej opady wystąpią w zachodniej połowie kraju, gdzie w pierwszej części dnia znad Niemiec nasunie się front chłodny, a tuż za nim nadejdzie linia zbieżności, na której rozwiną się chmury kłębiasto-deszczowe. Najpóźniej opady konwekcyjne są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Podczas przechodzenia frontu atmosferycznego wzrośnie prędkość wiatru. Szczególnie silne porywy wiatru są prognozowane na zachodzie Polski.

Nie ulega wątpliwości, że strefa opadów będzie przemieszczać się zgodnie z przepływem w środkowej i górnej troposferze, czyli z zachodu na wschód Polski. Początkowo popada, a nawet zagrzmi na zachodzie, następnie opady dotrą do centrum kraju, natomiast najpóźniej na wschód, południowy-wschód.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na sobotę według modelu ECMWF dla Polski na godzinę 10 czasu lokalnego w sobotę.

Pogoda. Przejście frontu

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie na sobotę według ECMWF o godzinie 13 czasu lokalnego.

Front nad Polską i konwekcja

Następnie w drugiej części dnia opady dotrą do centralnej i wschodniej części Polski według modelu ECMWF. Przelotne opady, a nawet burze adwekcyjne są prognozowane w zachodniej połowie kraju.

Wiosenne burze

Najdłużej opady utrzymają się na wschodzie Polski, co ilustruje grafika poniżej.

Burze w sobotę w Polsce

Silny wiatr w czasie przechodzenia frontu oraz w górach i na obszarach podgórskich

Modele numeryczne sygnalizują, że w czasie sobotniego przechodzenia frontu chłodnego wystąpią silne porywy wiatru. Szczególnie silne porywy wiatru wystąpią na zachodzie kraju oraz w górach i na obszarach podgórskich. Mogą miejscami przekroczyć 60-75 km/h.

Prognozowane porywy wiatru według ECMWF na dzień 27 marca 2021, 13 czasu lokalnego dla Polski.

Pogoda. Silny wat

Pogoda. Wysoka temperatura przed frontem chłodnym, wyraźne ochłodzenie w czasie przechodzenia frontu oraz za frontem

Szczególnie wysoką temperaturę zanotujemy w sobotę przed frontem. Model ICON sygnalizuje, że w centrum oraz na południu temperatura wzrośnie do 16°C/18°C. Następnie wraz z dalszym przechodzeniem frontu chłodnego na wschód. Temperatura będzie spadać z powodu wzrostu zachmurzenia, wystąpienia opadów i wymianie masy powietrza na chłodniejszą polarną o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Prognoza temperatury maksymalnej według modelu ICON na dzień 27.03.2021, 13 czasu lokalnego

Pogoda. Temperatura w sobotę

Źródło grafik: dwd.de, wxcharts.com, meteomodel.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz