Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Akcenty zimowe, przymrozki, burze i dużo Słońca w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne według GFS, GEFS, ECMWF i CFS na czwarty miesiąc roku.

Bardzo ciepły przełom miesięcy, możliwe znaczne ochłodzenie na początku kwietnia

Pod koniec marca zrobi się bardzo ciepło. Temperatura ponownie w tym roku przekroczy 20-22°C. Ochłodzenie najprawdopodobniej nadejdzie w pierwszych dniach kwietnia. Temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Nocami i w godzinach porannych zdarzą się przymrozki. Możliwe są też akcenty zimowe i opady śniegu. Istnieje ryzyko burz śnieżnych.

Ochłodzenie na początku nowego miesiąca jest już przesądzone. Należy mieć na uwadze, że nie będzie ono długotrwałe i potrwa maksymalnie 1-3 dni. Następnie na przełomie 1 i 2 tygodnia kwietnia spodziewane jest ocieplenie i temperatura powinna wzrosnąć do dwucyfrowych wartości. Szczególnie na południu i zachodzie. Wszystko bardzo dobrze obrazują wiązki modelu GFS na 16 dni.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy. Powyżej 6-7 dni obserwujemy coraz większe rozbieżności, co wynika z charakterystyki modeli numerycznych, braku kompletnych warunków brzegowych dla modelu. Model, posiadając mniej danych prognozuje gorzej pogodę w dalszym horyzoncie czasowym. Utrudnieniem okazuje się też nieliniowy i chaotyczny system jakim jest atmosfera.

Prognoza wiązek dla Warszawy według modelu GFS na 16 dni, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g)

Pogoda. Trend dla Warszawy

Prognoza wiązek na 16 dni według modelu GFS dla Warszawy. Widać wyraźnie, że silne mrozy nie grożą już nam w pierwszej dekadzie kwietnia. W ciągu dnia temperatura może okresami przekroczyć 20°C. Pojedyncze wiązki kontrolne wskazują na pewne prawdopodobieństwo osiągnięcia 25°C/26°C, ale są to wyliczenia na bardzo odległe terminy i ich sprawdzalność nie przekracza 10%/20%.

Pogoda. Trend na 16 dni

Pogoda. Najnowszy trend na poszczególne tygodnie według ECMWF

W czwartek zaktualizował się model klimatyczny ECMWF na 42 dni. Sprawdźmy więc jak wstępnie kształtować będą się anomalie temperatury na poszczególne tygodnie kwietnia.

Na sam początek sprawdzamy prognozę anomalii temperatury na okres od 29.03.2021 do 5.04.2021 według ECMWF. Tak jak pisaliśmy, przełom miesięcy będzie bardzo ciepły, a wyraźne ochłodzenie nadejdzie w pierwszych dniach kwietnia. Wysoka temperatura pod koniec miesiąca zaburza nam nieco obraz anomalii tygodniowej, nie ukazując skali ochłodzenia, które czeka nas na początku przyszłego miesiąca.

Pogoda wedlug ECMWF, anomalia na kwiecień 2021

Prognoza na okres od 5.04.2021 do 12.04.2021 nieco rozczarowuje. Europejski model w tym okresie prognozuje temperaturę w normie, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Szczególnie na zachodzie Polski. Miejmy jednak na uwadze to, że prognoza na tak odległy okres może ulec wyraźnej zmianie. Kilka dni z wysokimi temperaturami na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia z pewnością się zdarzy.

Pogoda. Anomalia na przelom 1 i 2 dekady kwietnia

Najnowsze wyliczenia na okres od 12.04.2021 do 19.04.2021 traktujmy orientacyjnie. Według europejskiego modelu numerycznego w Polsce temperatura będzie w normie wieloletniej dla kwietnia. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany.

Pogoda. Anomalia na przelomie 2 i 3 dekady kwietnia

Większych zmian nie widać w prognozach na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia. Są to jednak bardzo odległe wyliczenia modelu ECMWF, dlatego należy spodziewać się wyraźnej korekty. Najprawdopodobniej w kierunku wzrostu temperatury powyżej normy klimatologicznej.

Pogoda. Anomalie tygodniowe ECMWF

Bardzo ciepło może zrobić się w całej Polsce na przełomie kwietnia i maja. Jednak czy tak będzie, przekonamy się w kolejnych tygodniach, analizując najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Anomalia ECMWF

Pogoda. Trend według CFS i GEFS

Na sam koniec przyjrzymy się wyliczeniom modeli amerykańskich, czyli CFS (Climate Forecast System) oraz GEFS (Global Ensemble Forecast System. Przyjmiemy zarówno założenie tygodniowe, jak i miesięczne.

Według amerykańskiego modelu CFS, kwiecień 2021 przyniesie w Polsce dominacje pogody wyżowej. Niewykluczone, że przez dłuższy okres czasu nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi rozciągać będzie się wał wysokiego ciśnienia. Stabilne warunki pogodowe mogą utrzymać się przez 40-70% czasu. Przez pozostały okres możliwe jest przechodzenie zatok i frontów atmosferycznych związanych zarówno z cyrkulacją zachodnią, jak i też południkową. Mogą pojawić się niże śródziemnomorskie w naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda. Polska w polu podwyższonego ciśnienia

Model CFS sygnalizuje, że temperatura w kwietniu 2021 będzie w normie, jak i też powyżej normy wieloletniej, mając na uwadze okres referencyjny 1984-2009.

Kwiecień CFS

Jeśli chodzi o opady, to przeważnie będą one w normie, a miejscami powyżej normy i poniżej normy. Najwięcej opadów amerykański model sygnalizuje na północy kraju i mogą być one związane głównie z cyrkulacją strefową, natomiast najmniej na południowym-wschodzie. Miejmy jednak na uwadze to, że są wstępne prognozy numeryczne, a prognozy miesięczne opadów nie mają zazwyczaj dużej sprawdzalności.

Opady w kwietniu 2021

Ochłodzenie na początku kwietnia jest przesądzone i zacznie wkraczać od północnego-zachodu, co sugeruje nam model GEFS. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się na południu, centrum i wschodzie. Przyjęliśmy założenie 5 dniowe w przypadku tego modelu prognostycznego.

Anomalie na 5 dni GEFS

W pierwszych dniach nowego miesiąca ochłodzenie stanie się faktem, co bardzo dobrze obrazuje grafika dostępna poniżej.

GEFS

Niskie temperatury mogą utrzymać się w Polsce na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia. Wyliczenia te ze względu na odległy termin mogą ulec jeszcze korekcie, o czym na pewno Was poinformujemy.

GEFS na okres od 6.04.2021 do 11.04.2021

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce kolejne informacje na kwiecień 2021.