11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Gorąco w Europie 29.03-02.04. Temperatury do 25 stopni. W Wielkanoc pogodowy szok

Pogoda Europa. Będzie gorąco, ale w Wielkanoc przyjdzie mróz

Czytelnicy odwiedzający naszą stronę z pewnością już wiedzą, że do Europy zmierza silne ocieplenie. Na zachodzie kontynentu słupki rtęci wskażą nawet 25-27 stopni. Jednak sytuacja zmieni się w Wielkanoc. Pogoda niesie mieszkańcom Europy bardzo niemiłą niespodziankę. Zapraszamy do naszej analizy, co wydarzy się w pogodzie do końca marca, a także w pierwszym tygodniu kwietnia.

Ocieplenie. Zrobi się naprawdę gorąco

Z każdym dniem w Europie robi się coraz cieplej. Już dziś w pasie od Hiszpanii, po zachód Polski temperatury zrobią się naprawdę wiosenne, a na zachodzie nawet letnie.

Temperatury w Europie 25 marca

Z każdym dniem temperatury na naszym kontynencie będą rosły. Pod koniec marca i w pierwszych dniach kwietnia na terenie Francji i Hiszpanii słupki rtęci wskazywały będą ponad 20 stopni Celsjusza. Nie chcę wchodzić tutaj w dokładne wartości temperatury. Faktem jest, że końcówka marca i pierwsze 2 dni kwietnia będą naprawdę cieple w Europie Zachodniej i Centralnej. Również w Polsce temperatura z dnia na dzień będzie rosła. Już w weekend w wielu miejscach kraju termometry wskazywały będą nawet 16-17 stopni powyżej zera. W drugiej części soboty i w niedzielę pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Zrobi się też chłodniej.

Ciepła sobota 27 marca w Polsce

Jednak nie będzie to jeszcze silne ochłodzenie jakie uderzy w Europę w okresie Wielkanocy. Jeszcze w ostatni dzień marca w Polsce słupki rtęci wskazywały będą temperatury powyżej 20 stopni. Z każdym dniem jednak od północy kontynentu spływać zacznie arktyczne, chłodne powietrze. Widać to już na mapach temperatury dla Polski i Europy na koniec marca i początek kwietnia. W pasie od Polski południowej, przez południowe Niemcy, Francję i Hiszpanię będzie bardzo ciepło.

Wysokie temperatury Polska

Jednak w północnych regionach wymienionych Państw odczuwalna zacznie być już adwekcja chłodnego powietrza arktycznego. Z każdym dniem chłód w Europie będzie obejmował większy obszar. W Wielkanoc w Polsce również zrobi się chłodniej, jednak nie będzie to mróz silny. W przeciwieństwie do niektórych regionów na zachód od naszego kraju. Aby dobrze zaobserwować okres i zasięg ochłodzenia, kolejny raz odsyłamy do animacji anomalii temperatury. Animacja ta doskonale pokazuje jak chłód obejmie dużą część Europy Centralnej w okresie Wielkanocy.

Silne ochłodzenie w Europie Centralnej w Wielkanoc 2021. Kilka dni mrozów

Z powyższej animacji widać, że już od 2 kwietnia do Europy spływa arktyczne powietrze z północy. Spowoduje to spadek temperatury w Polsce, ale naprawdę zimno zrobi się w Niemczech, Francji, czy Austrii. Podczas gdy w Polsce w okresie Wielkanocy o poranku temperatura spadać może do -4 stopni, w wymienionych krajach, w wyższych partiach gór możliwy jest siarczysty mróz do nawet -15 stopni nocami i o porankach. Również na nizinach w Europie Centralnej zrobi się bardzo zimno, a temperatura może spadać do -8 stopni. Więcej o silnym mrozie w Europie Centralnej pisaliśmy we wczorajszym wpisie.

Jednak mam też dobre wiadomości. Silne ochłodzenie w regionie potrwa zaledwie kilka dni. Prognozy co prawda wciąż nie są zgodne co do obszaru na jakim arktyczne powietrze zadomowi się na dłużej. Ja jestem dobrej myśli i skłaniał będę się raczej jeszcze wczorajszym wyliczeniom modeli numerycznych. Na tą chwilę napiszę, że okolicach 7-8 kwietnia do Polski wrócą wiosenne temperatury, a słupki rtęci znów pokazywać będą ponad 15 stopni ciepła.