Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Będzie ponad 20°C, okresami przymrozki i śnieg oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Zdarzy się ponad 20°C, okresami przymrozki i śnieg oraz burze w Polsce.

We wtorek jesteśmy w obszarze podwyższonego ciśnienia. Ponownie w drugiej połowie tygodnia nasunie się zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym, wystąpią opady i burze. Ochłodzenie przypadnie akurat na okres świąteczny.

Pogoda długoterminowa. Zimny kwiecień w Polsce

Za okres od 1.04.2022 do 18.04.2022, model ICON sugeruje ujemną anomalie temperatury. Największa ujemne odchylenie jest prognozowane na wschodzie. Anomalia jest liczona względem okresu referencyjnego 1991-2020. Jest to któryś z kolei kwiecień z dłuższymi okresami chłodu.

Wyliczana anomalia na okres od 12.04.2022 do 18.04.2022. Widzimy, że w przedziale czasowym od 13.04.2022 do 15.04.2022 na krótko temperatura wzrośnie powyżej normy. Najcieplej ma być na zachodzie, południowym-zachodzie, najchłodniej na wschodzie. Pod koniec tygodnia czeka nas gwałtowne ochłodzenie. Ponowne ocieplenie możliwe z biegiem czasu w trzeciej dekadzie kwietnia. Dlatego że napłyną cieplejsze masy do Polski.

Pogoda długoterminowa. CFS zredukował nieco ujemną anomalie

Najnowsza prognoza modelu klimatycznego CFS wskazuje, że kwiecień 2022 zapisze się w normie klimatycznej. Miejscami na zachodzie i północnym-wschodzie i wschodzie mogą być to wartości poniżej średniej klimatycznej. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 1.04.2022 do 10.04.2022. Cieplej powinno zrobić się w trzeciej dekadzie miesiąca, co może spowodować redukcje ujemnej anomalii.

Wyliczane odchylenie temperatury według CFS

pogoda. redukcja ujemnej anomalii

Wilgotny kwiecień jest prognozowany w całym kraju. Druga dekada kwietnia będzie nieco suchsza, opady mają się zdarzać, ale będą rzadsze. Trzecia dekada ma być jednak wilgotna, temperatura powinna wzrosnąć. Pojawią się okresami burze, które miejscami i czasem będą gwałtowne.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na kwiecień 2022

więcej opadów niż w marcu

Pogoda długoterminowa. Na trwalsze ocieplenie będziemy musieli poczekać do trzeciej dekady kwietnia

Głębsze ochłodzenie na święta jest przesądzone. Widzimy to na wiązkach modelu GFS dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.n.g). Przypadnie one akurat na okres świąteczny. Cieplej dopiero z biegiem czasu w trzeciej dekadzie kwietnia. Jednak z uwagi na odległy termin, korekcie może ulec jego zasięg i skala.

Wiązki modelu GFS na 16 dni ukazują prawdopodobny trend w pogodzie dla centralnej części kraju

ocieplenie w trzeciej dekadzie kwietnia

Ujemne anomalie, potem trochę cieplej

Z najnowszych prognoz modelu ECMWF można wywnioskować, że w okresie od 11.04.2022 do 17.04.2022 wystąpi ujemna anomalia temperatury w Polsce. Ocieplenie, które przypadnie na drugą połowę bieżącego tygodnia będzie mniejsze, niż jeszcze kilka dni temu sugerowały modele europejskie i amerykańskie. Dlatego, że niż Pamela szybciej się wypełnił. Pogoda długoterminowa do końca kwietnia będzie przez nas weryfikowana.

Anomalia tygodniowa względem 20-letniej normy klimatycznej na okres od 11.04.2022 do 17.04.2022 według ECMWF

ujemne odchylenie w Polsce

Pierwsza dekada kwietnia była wilgotna. Druga dekada mijającego miesiąca przyniesie bardziej stabilne warunki pogodowe. Pojawi się więcej dni ze słoneczną pogodą, chociaż okresami pojawią się opady w formie ciekłej i stałej. Powrotu zimy nie będzie, jednak okresami w tym okresie na nizinach w południowej i wschodniej części kraju krajobrazy mogą się chwilowo zabielić. Niewykluczone są również burze. Bieżące położenie opadów i burz tutaj.

Prognoza anomalii opadów na okres od 11.04.2022 do 17.04.2022 według ECMWF

okres z mniejszą ilością opadów

Następnie ECMWF prognozuje utrzymanie się chłodnego okresu synoptycznego. Na mapie modelu europejskiego widzimy ujemne odchylenie temperatury od średniej klimatycznej. Wygląda jednak na to, że ocieplać zacznie z biegiem czasu w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. Dlatego też będziemy weryfikować następne prognozy.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 18.04.2022 do 24.04.2022 ECMWF

zmienna pogoda, ujemna anomalia w Polsce

ECMWF pokazuje w ostatniej prognozie, że koniec kwietnia przyniesie anomalie w normie klimatycznej. Jest szansa, że będzie kilka dni z temperaturą powyżej 20 stopni. Ciepłe masy mogą ścierać się z chłodnymi, co prowadzić ma do okresowych opadów atmosferycznych, a nawet silniejszych wiosennych burz.

Prognoza anomalii na okres od 25.04.2022 do 1.05.2022 według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. dynamiczna aura

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE