Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Fatalne prognozy do końca miesiąca. Ujemna anomalia, opady i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Źle wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych do końca miesiąca. Będzie utrzymywać się w dalszym ciągu ujemna anomalia temperatury, okresowe opady, a nawet lokalne zjawiska burzowe.

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Zimno w Polsce od wielu tygodni

Od dłuższego czasu pogodę w Polsce kształtuje głównie odcięty niż górny niż. W jego obrębie zalega wyjątkowo chłodna i wilgotna masa pochodzenia polarno morskiego oraz polarno kontynentalnego. Tylko w dzielnicach północnych zaznacza się okresami skraj wyżu znad Skandynawii. Powolne i niewielkie oraz nietrwałe ocieplenie czeka nas w najbliższych dniach. Z prognoz modelu ICON wynika jednak, że temperatura tylko gdzieniegdzie będzie w normie wieloletniej, bądź krótkotrwale powyżej normy. W wielu regionach utrzyma się ujemna anomalia temperatury.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 22.04.2022 do 28.04.2022 według modelu ICON dla Polski, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

pogoda długoterminowa. ujemna anomalia w kraju

Pogoda długoterminowa. Kwiecień będzie zimny do końca miesiąca w Polsce

Przekreślone są już szanse na to, aby kwiecień 2022 zapisał się jako miesiąc w normie klimatycznej na przeważającym obszarze Polski. Do 28 dnia miesiąca widzimy ujemną anomalie w całym kraju. Średnie odchylenie od średniej klimatycznej, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 wyniesie około 2 stopnie. Kwiecień kończy się już za 8 dni i nie ma już szans, aby miesiąc ten był w normie, bądź ponad normę wieloletnią, mając na uwadze prognozowane dość niskie wartości na termometrach w trzeciej dekadzie kwietnia.

Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 10 dni wskazuje, że na przełomie kwietnia i maja będzie maksymalnie 14 °C/16 °C. Tych dni może nie być za dużo. Czasem w strefie opadów atmosferycznych temperatura będzie poniżej 10 °C.

Model GFS i prawdopodobny trend z maksymalną temperaturą na 10 dni

pogoda długoterminowa. maksymalna temperatura powietrza w Polsce

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2022 do 28.04.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020

ujemna anomalia do końca miesiąca w Polsce

Pogoda długoterminowa. GEFS widzi duże ujemne anomalie temperatury w Polsce

Teraz sprawdzimy jak wyglądają najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich. Bazować będziemy na mapach średnich anomalii tygodniowych, aby uchwycić trendy do końca miesiąca.

Model GEFS prognozuje w okresie od 22.04.2022 do 27.04.2022 w wielu regionach Polski ujemne odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010

model GEFS i zimno w Polsce

Przełom kwietnia i maja wygląda jeszcze gorzej w prognozach modelu GEFS. Chłodny okres w pogodzie może się pogłębić. Zaleganie chłodnych mas powietrza ma być wyraźne pod koniec kwietnia i prawdopodobnie też w pierwszych dniach maja. Miejmy nadzieje, że tak niekorzystne prognozy się nie sprawdzą i będzie cieplej, niż to obecnie widzą niektóre modele pogodowe.

GEFS i chłód w prognozach

Chłodny trend na przełomie miesięcy potwierdza również ECMWF

Źle wygląda najświeższa pogoda długoterminowa na przełom kwietnia i maja. ECMWF wyraźnie sygnalizuje ujemne odchylenie temperatury w naszej części Europy. Coraz więcej wskazuje, że chłodny okres synoptyczny przeciągnie się przynajmniej na pierwszą dekadę maja. Dni ciepłych, gorących, a także upalnych może być niewiele. Ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny może być chłodny i wilgotny.

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. ujemna anomalia temperatury

Orientacyjna prognoza modelu ECMWF wskazuje, że do końca miesiąca najwięcej opadów będzie na południu, częściowo centrum i wschodzie. Mogą zdarzać się lokalne burze, których natężenie nie powinno być duże.

Prognoza opadów na okres od 22.04.2022 do 30.04.2022 według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2022. Fatalne prognozy do końca miesiąca. Ujemna anomalia, opady i burze w Polsce

Wkrótce więcej informacji o pogodzie na kolejne tygodnie w Polsce.