Pogoda długoterminowa. Ponad 20°C w Polsce. Będą okresami burze, potem rozbuduje się antycyklon

Pogoda długoterminowa. Ponad 20°C w prognozach dla Polski. Będą zdarzać się kolejne wiosenne burze, następuje rozbuduje się antycyklon i wpłynie na przebieg warunków pogodowych.

Wygląda na to, że w kolejnych tygodniach wiosna będzie nam się rozkręcać. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to w trzeciej dekadzie kwietnia przekroczymy kilkukrotnie przekroczy barierę 20°C. Przełom 2 i 3 dekady kwietnia powinien przynieść ustabilizowanie warunków pogodowych.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 12.04.2023 r. do 25.04.2023 r. w oparciu o model WRF-GFS Medium dla Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa wskazuje na wiosenne temperatury
Pogoda długoterminowa wskazuje na przekroczenie 20°C w Polsce

Dużo cieplejsza druga i trzecia dekada kwietnia

Jeśli spojrzymy na mapy anomalii dobowej według modelu ICON, to widzimy, że praktycznie do końca 2 dekady kwietnia mamy dodatnią anomalie temperatury, bądź w normie wieloletniej. Średnia za 7 dni wyjść ma powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Najcieplej ma być na północnym wschodzie, nieco chłodniej na południowym zachodzie.

Prognozowana anomalia dobowa temperatury na okres od 12.04.2023 r. do 18.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa w Polsce
Pogoda długoterminowa. Wysoka anomalia w Polsce według ICON

Zmiana pogody przed nami

Po chłodnej pierwszej dekadzie kwietnia, druga i trzecia dekada miesiąca powinna pozytywnie zaskoczyć pod względem temperatury. Dostrzegamy, że na północnym wschodzie anomalia ma być powyżej normy. Jednak dalej najniższa i ujemna anomalia ma utrzymywać ma się na południu, południowym zachodzie i zachodzie. Na wschodzie i w centrum oraz częściowo północy w normie wieloletniej.

Zobacz też: Wichura o potężnej sile na zachodzie. Wiatr 115-130 km/h przyniesie zniszczenia. Cyklon Quax wpłynie na pogodę w Polsce

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2023 r. do 18.04.2023 r., uwzględniając okres 1991-2020 r. dla Polski

wysoka temperatura przed nami
Dodatnia anomalia temperatury na północnym wschodzie Polski. Kolejne tygodnie coraz cieplejsze

Najbliższe dni niżowa pogoda. Jednak po 15 kwietnia widzimy szanse na rozbudowę wyżu barycznego. Dlatego zmniejszy się częstotliwość opadów i pojawi się więcej dni ze stabilną pogodą. Zanim to się stanie, to wystąpią opady, a nawet i lokalne burze. 16 tydzień roku z przewagą wyżowej, stabilnej pogody i z małą ilością opadu atmosferycznych w Polsce.

Pogoda długoterminowa nie wskazuje już powrotu zimy do Polski. Będą coraz bardziej wiosennie. Wiosna fenologiczna zacznie się rozwijać.

Prognozowane orientacyjnie maksymalne wartości ciśnienia w oparciu o model WRF-GFS Medium dla Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

dodatnia temperatura w Polsce, będą wyże
Maksymalne ciśnienia, będą także burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dodatnia anomalia będzie dominować. Wiosna ma się rozkręcać

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od 11.04.2023 r. do 18.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1984-2010 r.

na północnym wschodzie powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Dodatnia anomalia w prognozach

Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 18.04.2023 r. do 25.04.2023 r., biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2010 r.

wysoka anomalia w Polsce
Cieplejsze trend na kolejne tygodnie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Kwiecień nie tak zimny jak niektóre serwisy zapowiadały

Warto również rzucić okiem na jedną z ostatnich aktualizacji modelu CFS, która została zainicjowana warunkami brzegowymi na okres od 1.04.2023 r. do 10.04.2023 r. Dostrzegamy, iż w centrum i na północy oraz północnym wschodzie temperatura w skali miesięcznej powinna wyjść powyżej normy wieloletniej. Na południu i zachodzie w normie klimatycznej. Nie można wykluczyć, że druga połowa miesiąca okaże się na tyle ciepła, że spowoduje wystąpienie dodatniej anomalii na większym obszarze Polski, niż wynika to z najnowszych danych pochodzących z CFS.

Prognozowana średnia temperatura maksymalna i średnia temperatura minimalna w Polsce według modelu ECMWF EPS. Źródło: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa. wysoka temperatura w Polsce
Pogoda długoterminowa. Wiosenne wartości będą coraz częstsze

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na kwiecień 2023 r., uwzględniając warunki brzegowe z okres od 1.04.2023 r. do 10.04.2023 r.

pogoda długoterminowa. Wkroczy dodatnia anomalia
Dodatnia anomalia w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl