Wichura o potężnej sile na zachodzie. Wiatr 115-130 km/h przyniesie zniszczenia. Cyklon Quax wpłynie na pogodę w Polsce

Nasz kraj znajduje się obecnie w strefie spokojnej, wiosennej aury. Spokojnej pod kątem wiatru, ponieważ od kilku dni towarzyszą nam burze i w wielu regionach wcale tak spokojnie to nie jest. Podczas gdy u nas wiatr nie jest silny, w zachodnią Europę uderzyła silna wichura. Lokalnie wiatr będzie dziś niszczący, a jego porywy przekraczają 130 km/h. We wpisie przyjrzymy się temu załamaniu pogody. Sprawdzę również, czy i kiedy w Polsce pojawi się silniejszy wiatr.

Głęboki cyklon blisko Europy. Wichura będzie potężna wichura

Już wczoraj wspominałem Wam o cyklonie QUAX. Niż ten dotarł do Europy w dość mocno wciąż rozwiniętym stadium. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 980 hPa. W regionie niżu izobary ułożone są bardzo gęsto, co świadczy o silnym gradiencie ciśnienia.

Silna wichura. Niż quax już nad Europą
Silna wichura. Cyklon Quax dotarł do Europy

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszy dzień. Olbrzymie wrażenie robi na mnie gęstość ułożenia izobar w okolicach Wysp Brytyjskich. Na zachód od Iberii rozwinął się wyż. To właśnie kontrast ciśnienia pomiędzy tymi dwoma ośrodkami spowodował, że wichura na zachodzie Europy będzie tak silna. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na lato. Potężny upał i niedobór opadów w kraju

Potężna wichura dziś na Wyspach Brytyjskich i w północnej Francji

O tym jak silny wiatr pojawi się dziś na zachodzie Europy niech świadczy poniższa mapa z prognozą wiatru na dzisiejsze popołudnie.

Silna wichura na zachodzie Europy
Silna wichura na zachodzie Europy

W pasie od Szkocji, przez Irlandię, po Kanał La Manche i północ Francji wichura osiągać będzie dziś siłę wiatru przekraczającą 130 km/h. To jest wiatr z łatwością zrywający dachy, czy łamiący drzewa. Dlatego też w wielu regionach Irlandii, zachodniej i południowej Anglii, czy północnej Francji wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia przed silnym wiatrem. Ponieważ niż jest bardzo głęboki, nie tylko wiatr będzie dziś zmartwieniem mieszkańców opisywanego obszaru.

Głęboki niż to nie tylko wichura
Głęboki niż to nie tylko wichura

Powyżej poranne zdjęcie satelitarne wykonane w podczerwieni. Widać to jak potężna masa chmur znajduje się obecnie na zachodzie Europy. Centrum wyżu wkracza obecnie nad Irlandię. Widać to doskonale na powyższym skanie jako miejsce centralne wiru, z którego rozpoczyna się charakterystyczny wir niżowy. W pasie od południa Skandynawii, przez Holandię, północ Francji i Hiszpanii rozciąga się strefa frontu atmosferycznego, a na froncie dochodzi do rozwoju wydajnych opadowo chmur. Na zachodzie Europy pojawi się nie tylko wichura. Środa przyniesie tu również silne ulewy i burze. Lokalnie pogoda może być dziś bardzo niebezpieczna na zachodzie kontynentu.

Jak cyklon Quax wpłynie na pogodę w Polsce?

Wiemy już, że głęboki niż Quax, który dotarł nad Wyspy Brytyjskie przyniesie dość silne załamanie pogody na zachodzie kontynentu. Sprawdźmy teraz jak w płynie o na pogodę w naszym kraju.

Wichura na zachodzie Europy. Do Polski dotrze front atmosferyczny

Powyżej animacja prognoz opadów dla Europy na najbliższe dni. Zdecydowałem się na stworzenie animacji opartej na tym parametrze pogody, ponieważ opady doskonale obrazują jak przemieszczał będzie się front atmosferyczny związany z niżem. Front dotrze do naszego kraju w czwartek dając słabe i umiarkowane opady deszczu w zachodniej połowie Polski. Podobna pogoda w piątek, gdy deszcz wielkoskalowy możliwy jest na zachodzie, a na wschodzie kraju możliwe są opady przelotne i słabe burze. Pod koniec tygodnia w nasz region dotrze niż z południa. Przyniesie on silniejszy wiatr w regionie w przyszły weekend.

Silniejszy wiatr w weekend w Polsce
Silniejszy wiatr w weekend w Polsce

Wraz z nadejściem niżu, zwiększy się w Polsce gradient ciśnienia. To właśnie będzie przyczyną pojawienia się silniejszego wiatru w sobotę i niedzielę. Nie będzie to silna wichura. Siła wiatru dochodziła będzie do 70 km/h. Jednak w połączeniu z możliwymi, przelotnymi opadami, wiatr będzie miał znaczący wpływ na pogodę w Polsce w weekend.