Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał do 40 stopni w Polsce i susza. Koszmarna prognoza pogody na lato 2023

Upał i susza. Prognoza pogody na lato 2023. Jaka pogoda w maju, czerwcu i lipcu?

Na wstępie zaznaczyć należy, że jest to prognoza całkiem eksperymentalna. Jednak należy docenić fakt, że pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podjęli się tematu. Na podstawie danych z okresu referencyjnego oraz obecnych wyliczeń modeli powstała prognoza pogody na lato. Niestety, nie jest to prognoza optymistyczna. Czeka nas upał i mało opadów. Sprawdźmy jak wyglądać to ma w kolejnych miesiącach

Upał jeszcze nie w maju

Specjaliści z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW opracowali prognozę pogody na lato 2023. Prognoza przedstawiona została w formie map i tabel z danymi. Poniżej mapa z prognozą pogody na maj 2023.

Upał w maju lokalny i krótkotrwały
Upał w maju lokalny i krótkotrwały

Pierwszym miesiącem, który objęła prognoza pogody na lato jest maj. Mapa wskazuje dwa parametry pogody. Pierwszym z nich jest anomalia temperatury względem normy wieloletniej. Parametr ten przedstawiony został w formie „termometru”. Tuż obok na mapie znajduje się „kropelka”. Ten symbol z kolei pokazuje nam anomalię względem normy wieloletniej opadów.

Przypomnijmy, że obecnie obowiązującym okresem referencyjnym (zwanym „normą”) jest okres lat 1991-2020. Wracając do prognozy długoterminowej. Temperatury w maju będą jeszcze w normie. Oznacza to, że będzie ciepło, ale upał jeszcze nie będzie bardzo dawał nam się we znaki. Dni z temperaturami powyżej 25-30 stopni będą jak najbardziej zdarzały się w maju, jednak nie będzie to jeszcze miesiąc bardzo gorący. Podczas gdy w większości regionów prognoza opadów mieści się w maju w normie, tak anomalię obserwujemy na południu i na północy. Na południu kraju opadów IMGW prognozuje mniej niż norma. Z kolei na północy padać może więcej niż norma wieloletnia.

Silny upał i mało opadów w czerwcu?

Źle wygląda prognoza pogody na lato jeśli patrzeć na dane na czerwiec. Podczas gdy maj nie powinien przynieść nam jeszcze dużych anomalii w pogodzie, tak prognozy na czerwiec nie wyglądają optymistycznie.

Upał i mało opadów w czerwcu 2023
Czerwiec 2023 przyniesie upał i mało opadów

Niestety, według prognozy długoterminowej na lato wszystko wskazuje na to, że czerwiec przyniesie nam upał w całym kraju. Temperatury w Polsce mają być powyżej normy, a pamiętamy z lato ubiegłych, że trzydziestki na termometrach w czerwcu nie są już niczym szczególnym w Polsce od wielu lat. Dobrą informacją jest, że jeszcze w czerwcu opady nad Polską mieścić mają się w normie wieloletniej. Oznacza to miesięczny opad w granicach 50-75 mm. Nie są to ilości wody bardzo duże, jednak wystarczające by już w czerwcu nie zaczęła grozić nam susza. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski

Koszmarny lipiec i sierpień w prognozach IMGW

Niestety, dużo gorzej prognoza na lato wygląda dla lipca i sierpnia. Poniżej mapa opracowana przez IMGW obrazująca anomalie prognozowane dla lipca 2023.

Prognoza pogody na lipiec 2023
Prognoza pogody na lato – lipiec 2023

Widzimy, że już w całym kraju prognozowane temperatury mają być powyżej normy. Nie jest to bardzo dużym zaskoczeniem, ponieważ pogoda w lipcu w ostatnich latach pokazywała nam już, że upał i silne wzrosty temperatury nie są niczym szczególnym. Jako przykład podaję losową animację z prognozami temperatury za poprzedni lipiec z naszego portalu. Temperatury w przedziale 35-40 stopni. To wszystko przyniesie nam prawdopodobnie także lipiec 2023.

Koszmarny upał podczas ubiegłego lipca

Podczas gdy upał i wysokie temperatury w lipcu wcale mnie nie martwią, tak martwi mnie prognoza dotycząca opadów. W lipcu praktycznie w całym kraju opady atmosferyczne poniżej normy. Co prawda lipiec jest wg. statystyk jednym z „bardziej mokrych” miesięcy w roku.

Prognoza na lato. Mało opadów w lipcu

Wieloletnia norma opadu w lipcu to od 50-70 do ponad 100 mm deszczu. Z roku na rok trudniej jest pogodzie utrzymać się w tej normie. Dlatego też z roku na rok coraz więcej obserwujemy oznak suszy. Rzeki w lipcu, czy sierpniu są rekordowo niskie. Niestety taką wizję zapowiada nam również prognoza długoterminowa na lato w tym roku.

Upał, ale opady w normie w sierpniu 2023
Upał, ale opady w normie w sierpniu 2023

Pod względem opadów lepiej wygląda prognoza długoterminowa na sierpień. Opady mają wrócić do normy, co oznacza, że w Polsce w sierpniu spaść może 50-100 mm deszczu na metr kwadratowy. To dobre wiadomości, ponieważ lipiec może nas mocno „wysuszyć”. Sierpień 2023 wg. prognoza synoptyków IMGW przyniesie nadal temperatury ponad normę wieloletnią. Oznacza to, że upał w sierpniu nie odpuści, ale to również nie powinno raczej nas dziwić. Sierpień w Polsce jest często wcale nie chłodniejszy od lipca. Owszem, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca przychodzi czas na chłodniejsze noce. Jednak w dzień wysokie i bardzo wysokie temperatury w sierpniu są jeszcze normą. Przeczytaj również: Burze dziś nad Polska. Sprawdź gdzie możliwy grad i silniejszy wiatr

Podsumowując, prognoza pogody na lato przynosi nam niezbyt pozytywne wieści. Jeszcze maj przyniesie nam pogodę w normie. Jednak już kolejne miesiące to upał (powyżej normy wieloletniej) oraz, co gorsze wartości opadów atmosferycznych poniżej normy wieloletniej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk