Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. Będą przymrozki oraz epizody ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. Spodziewane przymrozki, epizody z opadami śniegu, prawdopodobne częstsze burze.

Pogoda długoterminowa na czwarty miesiąc 2023 roku

Sprawdzamy wstępne prognozy na czwarty miesiąc 2023 roku w oparciu o modele amerykańskie oraz europejskie.

Poniższa prognoza to ciekawostka i z pewnością w kwietniu zdarzą się tygodnie z wartościami znacznie powyżej normy. Zazwyczaj tak skrajne prognozy ulegają złagodzeniu w kierunku wartości w normie i lekko powyżej normy wieloletniej. Kwiecień nie zapowiada się na ten moment, aby zapisał się jako zimny.

Według modelu CFS w kwietniu 2023 Polska znajdzie się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, które przyniosą prawdopodobnie przez wiele dni zmienne warunki pogodowe. Jednak nie można wykluczyć okresowych blokad antycyklonalnych, których centra znajdą się na północy Starego Kontynentu i ustabilizują pogodę. Poszczególne tygodnie kwietnia mogą przynieść opady powyżej normy klimatycznej. Możliwa jest nawet wędrówka ośrodków niżowych znad basenu Morza Śródziemnego.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na kwiecień 2023 r. według modelu CFSv2

niżowa pogoda
Możliwa dominacja niżowej pogody

Pogoda długoterminowa. Inaczej widzi to model CFS

W skali miesięcznej będzie to najprawdopodobniej w normie, bądź nieznacznie powyżej normy miejscami. Zdarzą jednak okresy, gdy temperatura obniży się do wartości zbliżonych do normy wieloletniej, a nawet utrzymując się przez dłuższy czas poniżej normy. Istnieje ryzyko przymrozków. Głównie nocami i w godzinach porannych. Na nizinach w ciągu dnia utrzymywać będzie się na ogół dodatnia temperatura. Niektóre realizacje modeli sezonowych sugerują, że w kwietniu możliwe są akcenty zimowe spowodowane wtargnięciem chłodniejszych mas powietrza. Aczkolwiek pogoda długoterminowa będzie zweryfikowana w kolejnych dniach i tygodniach.

Zobacz też: Duże zmiany w pogodzie. Wraca ciepło do 20 stopni i wiosenne, silniejsze burze. Prognoza pogody do końca tygodnia

Prognozowana średnia miesięczna anomalia temperatury na kwiecień 2023 według modelu CFSv2, zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 10.03.2023 r. do 19.03.2023 r.

model CFS ciepły
ciepły kwiecień widzi także model CFS

Prognoza na kwiecień 2023 r.

Prognozy europejskie ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości temperatury powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. To świadczy o możliwej znacznej przewadze ciepłych mas powietrza i wyższych temperaturach. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą się jednak zdarzać. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się. Z uwagi jednak na odległy termin, będziemy te wyliczenia weryfikować w kolejnych tygodniach. Temperatura powinna być częściej typowa wiosny, chociaż w związku z osłabieniem wiru polarnego na początku wiosny zdarzyć mogą się anomalie, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe są również okresami silne burze.

Pogoda na kwiecień 2023 r.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. w oparciu o model ECMWF

ciepły ECMWF z początku marca
Pogoda długoterminowa. Ciepły ECMWF z początku marca 2023 r. na 4 miesiąc roku

ECMWF wylicza jednak opady w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jednak spodziewamy się, że kolejne aktualizacje tego modelu wniosą istotne zmiany w wyliczeniach. Możliwe są również okresami silne burze.

Prognoza długoterminowa opadów na kwiecień 2023 według modelu ECMWF z początku marca br.

pogoda na kwiecień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski. Wyliczenia mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie.

Fanipogody.pl