Pogoda długoterminowa na całe lato 2021. Nagła zmiana. Będą upały, okresami gwałtowne, niszczące burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na całe lato 2021. Trend w prognozach uległ zmianie. Będą upały, okresami gwałtowne, niszczące burze w Polsce. Sprawdzamy, co prognozują amerykańskie i europejskie modele.

1 czerwca rozpoczęło się w Polsce meteorologiczne lato. Wstępnie wiemy, że czerwiec zapisze się jako miesiąc ciepły. Z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Na pełne podsumowanie całego miesiąca przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni lipca, gdy przeanalizowane zostaną dane z wszystkich stacji IMGW-PIB w Polsce. Spoglądamy dodatkowo na mapę obrazującą prognozowaną anomalię miesięczna za czerwiec 2021. Widzimy, że cały miesiąc wyjdzie powyżej normy normy wieloletniej. Największe odchylenie temperatury jest na zachodzie i północy kraju, gdzie sięgnąć ma ponad 3 stopni względem okresu referencyjnego 1991-2020. Widzimy, że pierwszy miesiąc lata przyniósł przełamanie trendu w pogodzie., a najchłodniej było na południu i południowym-wschodzie.

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej do 30 czerwca 2021.

Pogoda. Trend w pogodzie na lipiec 2021

Przeglądamy wyliczenia amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2021. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Najwięcej dni z wysokimi temperaturami prognozuje ten model na południu, centrum oraz częściowo północy oraz w centrum. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wiele wskazuje, najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, zatem poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego.

Pogoda. Dominacja słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia. Nie unikniemy dni gorących ani upalnych. Okresami silne burze.

W lipcu przez znaczny okres czasu Polska znajdzie się w polach podwyższonego ciśnienia, zatem nie zabraknie wielu pogodnych dni. Centra ośrodków wysokiego ciśnienia mają ulokowane na zachodzie, północy i wschodzie Starego Kontynentu. Na ogół będziemy w słabogradientowych polach podwyższonego ciśnienia, co spowoduje, że przez wiele dni aura ma być stabilna. Czasami tworzyć będą się burze pulsacyjne w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Zjawiska te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód.

Podstawowym zagrożeniem okażą się zalania, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza nie będzie niczym dziwnym. Niejednokrotnie zdarzy się, że też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Istnieje również prawdopodobieństwo groźniejszych burz tworzących się na liniach zbieżności wiatru, jak i też frontach atmosferycznych. Możliwe incydenty z opadami większego gradu, silnymi opadami powodującymi rozlegle podtopienia. Mogą pojawić się trąby powietrzne. Szczególnie w sytuacji występowania superkomórek burzowych z silnymi mezocyklonami.

Wyliczane uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na lipiec 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Pojawią się głównie burze termiczne, nieco rzadziej frontowe

Zjawiska burzowe formujące się wewnątrzmasy mają być najczęstszym zjawiskiem w lipcu. Burz frontowych ma być mniej, ale będą się zdarzać. Szczególnie na frontach chłodnych, rzadziej okluzji i ciepłych. Poniżej wyładowania atmosferyczne wygenerowane przez burzę, która utworzyła się na przedfrontowej linii zbieżności wiatru 2 lata temu.

Pogoda. Silne burze czerwiec 2021

Prognozy anomalii opadów nie są mocno stroną prognoz długoterminowych. Dostrzegamy, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej, bądź w normie. Zwracamy jednak uwagę, że prognoza ma charakter orientacyjny i przedstawiam nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Punktowe przekroczenia opadów ponad normę są możliwe. Opady poniżej normy sugerują nam wiele dni słonecznych i bez większych opadów. Krótkim przerywnikiem okażą się lokalne burze z gradem, których może być nieco mniej niż w latach ubiegłych. Na wschodzie kraju miesiąc ten będzie najprawdopodobniej wilgotny z częstymi opadami pochodzenia burzowego.

Pogoda. Anomalia opadów na czerwiec 2021

Pogoda. Ciepły, okresami upalny sierpień. Będą również silne burze

Prawdopodobnie w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010, Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie i powyżej normy normy wieloletniej. Najmniej deszczu modele prognozują na północy kraju.

Orientacyjna prognoza anomalii miesięcznej na sierpień 2021 dla Polski według CFS, uwzględniając okres ref. 1984.2009.

Niewykluczone, że pod koniec lata w naszej części Europy wystąpi kilku incydentów burzowych o umiarkowanym/ dużym natężeniu, powodując miejscami spore szkody. Oprócz opadów konwekcyjnych, w sierpniu częściej niż w czerwcu i lipcu mogą wystąpić na większym obszarze opady wielkoskalowe. Przeważać mają jednak opady burzowe. Zwiększające się kontrasty pomiędzy północą a południem spowodują nasilenie prądu strumieniowego pod koniec lata, co może zwiększyć szanse na silne, okresami niszczące burze w naszej części Europy.

Pogoda. Silne burze

Prawdopodobnie wrzesień przyniesie temperaturę w normie, bądź nieznacznie powyżej normy Jeszcze cieplejszy jest ECMWF, który prognozuje wrzesień jako miesiąc powyżej normy termicznej. Opady mogą być w normie, bądź miejscami powyżej wieloletniej. Aktywność burzowa może być niższa niż w lipcu czy sierpniu.

Pogoda. Burze w Polsce

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Dokładne przewidzenie trendu w pogodzie na kilka miesięcy do przodu nie jest możliwe. Okresami spodziewamy się zjawisk ekstremalnych na obszarze Polski. Głównie o charakterze burzowym.

Źródło grafik: meteomodel.pl, noaa,