Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Będą upały i gwałtowne burze. Przegląd prognoz IMGW, CFS, ECMWF dla Polski

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021 dla Polski. Okresami zdarzą się upały i gwałtowne burze. Sprawdzimy prognozy długoterminowe z IMGW, CFS oraz ECMWF.

Pogoda. Optymistyczne prognozy na lipiec 2021

Czerwiec przyniósł przełamanie trendu w pogodzie po chłodnej wiośnie. Lipiec daje nadzieje na temperatury powyżej normy wieloletniej. Jeszcze kilka tygodni temu modele numeryczne sugerowały chłodne lato. Obecnie modele wycofują się z takiego scenariusza. Sprawdzimy zatem, co prognozuje IMGW, CFS i ECMWF w oparciu o najnowsze dane.

Według IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie powyżej. Na przeważającym obszarze kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej, jedynie na południu – poniżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce według IMGW

Wyliczana średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.

IMGW prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.

Patrzymy na prognozę amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2021. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Dłuższe okresy gorąca prawdopodobne są zwłaszcza na południu i w centrum kraju. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, dlatego poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 4.06.2021 do 13.06.2021.

Model sezonowy na lipiec 2021.

Pogoda. Będziemy przeważnie w słabogradientowych polach podwyższonego ciśnienia

Pogoda. CFS na lipiec 2021.

Miejscami opady ponad normę. Głównie o charakterze konwekcyjnym

Prognozy anomalii opadów są jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Dostrzegamy, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej, bądź w normie. Tylko na południowym-zachodzie, wschodzie, oraz południowym-wschodzie powyżej normy wieloletniej. Należy mieć jednak na uwadze to, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Sugeruje to nam okresowe silne burze, które mogą przynosić obfite opady deszczu. Rzadziej zdarzą się opady wielkoskalowe.

Pogoda. Opady w lipcu 2021

Pogoda. Ciepły miesiąc według ECMWF

Poddajemy analizie następnie orientacyjną prognozę anomalii temperatury według ECMWF na lipiec 2021 dla Polski. W wielu regionach Polski wylicza on skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej i zachodniej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, powodując dni gorące, a nawet upały. Na północy kraju może być niewiele chłodniej z temperaturą nieco powyżej normy przez dłuższy okres czasu.

Temperatura w lipcu 2021.

Wiele wskazuje, że burze w lipcu burze będą charakteryzować się większą intensywnością niż w maju i czerwcu. Spodziewamy się zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Prawdopodobne są okresy z napływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego i Śródziemnego. Co sprzyjać może powstawaniu codziennych burz przez dłuższy okres czasu. Groźne burze przechodzić będą okresami także w porze nocnej, przybierając postać układów wielokomórkowych, pokrywając przeważający obszar Polski. Niewykluczone, że będzie ich jednak nieco mniej względem lat ubiegłych.

Prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i burz